Повод за тревогата им е проект за промени в закона, който предвижда за археологическите проучвания – като част от теренните проучвания - да бъдат обявявани обществени поръчки по Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Според представители на археологическата гилдия - Националния археологически институт и музей към БАН, Асоциацията на българските археолози и Българския национален комитет на ИКОМОС, ако тези текстове бъдат приети от парламента, ще обслужат интересите на инвеститорите, които ще търсят по-ниска цена.
Това, на свой ред, ще доведе до съкращаване на времето на археологическите проучвания и, следователно, до непълнота и недобро качество и застрашаване на културното наследство, обясни Румяна Колева, цитирана от БТА. Така, по думите й, ще се появят и "сговорчиви архитекти", които да изпълнят поръчката. Това води до легална корупция, смятат Румяна Колева и представителите на гилдията.
Според доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт и музей към БАН, текстовете противоречат на самия ЗОП, тъй като в него е казано, че научните изследвания не подлежат на търг и се изключват от обхвата на закона. Търг се прави за проучвания в сферата на отбраната и сигурността, добави Вагалински. Той напомни, че вече съществува наредба за ценоразпис, който остойностява археологическите проучвания.
Съмнения и притеснения за опити за контрол от страна на изпълнителната власт будела и поправката, с която броят на представителите на БАН в съвета за теренни проучвания се намалявал от четирима на трима.
Според Калин Димитров от Асоциацията на българските археолози една от целите на проектозакона е и да реши проблемите на изпълнителната власт с координацията на строителните дейности.
Археолозите напомниха и за становище на МВР, според което, по думите им, промените не работят в полза на археологическото наследство.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"