24 Ноември, 2024

Лавров обвини Дания, че пречи на „Северен поток-2“

Лавров обвини Дания, че пречи на „Северен поток-2“

Позицията на Дания за строителството на „Северен поток-2“ е политизирана. Това заяви министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров в интервю за Rheinische Post, цитирано от ТАСС и "Фокус".

Лавров отбелязва, че Копенхаген бави доставките на уплътнители за газопровода в датската Изключителна икономическа зона. „Смятаме, че забавянето на разглеждане на подадените от оператора на проекта заявки е в разрез с принципите на международното морско право, което позволява оборудването на обекти за енергийна инфраструктура в морските акватории“, каза руският външен министър. Той подчерта, че нито една държава, включително Дания, не е изказала претенции при експлоатацията на „Северен поток“.
Лавров отбеляза, че проектът за изграждане на газопровода е подкрепян от водещи европейски енергийни компании, които едва ли могат да бъдат заподозрени в антиевропейски намерения. Той изрази надежда, че датското правителство ще се откаже от своя „конфронтационен курс“ и ще вземе „правилното решение“.

Според Лавров не е нужно енергийното сътрудничество да се превръща в арена за „чистене на политически сметки“. Той разчита, че партньорите ще се позовават на интересите на своите страни при вземането на решения.
По думите не Лавров строителството на „Северен поток-2“ върви по план. Той уточни, че 60% от тръбите вече са положени, а 80% от финансирането на разходната част на проекта е покрито. Според него „ползите от проекта са очевидни“.

„Капиталовложенията са обезпечили работа за над 57 000 души в страните от ЕС. Газопроводът ще осигури най-краткия път за снабдяване на Европа с газ от Северна Русия“. Дипломатът също така подчерта, че „Северен поток-2“ е „изцяло търговски проект“, който ще укрепи енергийната сигурност на Европа и ще способства понижаване на цените на природния газ за европейските потребители.
Министърът спомена, че опитите за възпрепятстване на реализацията на проекта от „определени страни“ предизвикват недоумение в Москва. Едно такова действие е приемането на поправки в Третия енергиен пакет на ЕС, посочва Лавров. Според него тези поправки на практика нарушават принципите на зашита на инвеститора от законодателни поправки в държавата, в която се осъществява инвестицията. „Имайки предвид бързината, с която миналото председателство на Съвета на ЕС прие тези поправки, ние нямаме съмнение, че те са създадени единствено за да възпрепятстват завършването на строителството“, посочи Лавров.

Сподели:

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"

Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост

Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%