25 Ноември, 2024

Лидерите в Европарламента: доминация на Германия, отстъпление за Източна Европа

Лидерите в Европарламента: доминация на Германия, отстъпление за Източна Европа

Французите печелят влияние, италианците и британците - губят

След дълго проточили се преговори пъзелът на новото ръководство на Европейския съюз е почти подреден. Въпреки усилията за географски и политически баланс след изборите за Европейски парламент през май обаче, се очертават някои ясни победители и губещи в разпределението на ключови ръководни позиции. Победителите успяха да настанят свои съюзници на стратегически места, позволяващи им да повлияят в следващите 5 години на резултата от процеса на изготвяне на политики. Губещите няма да разполагат с такова влияние и ще трябва да полагат повече усилия, за да прокарват предложенията си.

Анализ на VoteWatch показва кои национални групи от евродепутати и национални партии, са получили най-важните постове в законодателната институция и сравнява силата на ключови национални партии в Европарламента с тяхната сила/представителство в други институции (Европейската комисия, Съвета на ЕС).

В анализа не се посочва нищо за 17-членната делегация на България, но справка на "Дневник" показа, че сред българските представители ръководни позиции заемат:

- Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) - зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи,


- Андрей Новаков (ГЕРБ/ЕНП) - координатор на групата на ЕНП в комисията по регионално развитие,


- Искра Михайлова (ДПС/"Обнови Европа") - зам.-председател на "Обнови Европа",


- Андрей Ковачев (ГЕРБ//ЕНП) - зам.-председател на групата на ЕНП


- Ева Майдел (ГЕРБ/ЕНП) е координатор на Мрежата на младите евродепутати от ЕНП (под 40 години).

Германците - най-добре представени, чехите – най-успешни пропорционално

Като цяло германската национална група получава най-добрия резултат според лидерските позиции в Европейския парламент, което не е изненада предвид че това е най-голямата национална група в институцията с 96 членове.

Германия получи три зам.-председателски поста в ЕП. Манфред Вебер оглавява групата на Европейската народна партия. Съпредседателите на групите на Зелените и на Европейска обединена левица/Северна обединена левица и зам.-председателят на групата на социалистите и демократите са германци.

Освен това германски евродепутати (основно от блока Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз) оглавяват пет комисии – по международна търговия, земеделие и развитие на селските райони, бюджетен контрол, външни работи и култура и образование.

Но когато се вземе се предвид размера на националните делегации, германците са малко по-слабо успешни в сравнение с други три групи – чехите, португалците и румънците.

Чешки евродепутати (делегацията им се състои от общо 21 души) са двама от зам.-председателите на ЕП, зам.-ръководители на няколко ключови икономически комисии (по икономически и парични въпроси, международна търговия, заетост и социални въпроси и бюджетен контрол), както и координаторите в няколко различни политически групи. Това е доста за относително малка делегация като чешката, което я поставя над средното в Европарламента. (Какво значи координатор - политическите групи назначават координатори във всяка комисия, които работят като основни говорители на групата в комисията и заедно с всички останали координатори подготвят решенията на комисията; те могат да мобилизират членове на групата по време на важни гласувания.)

Португалските евродепутати (общо 21) са малко по-назад от чешките. Националната им група има един зам.-председател на ЕП и шестима зам.-председатели на комисии (по икономически и парични въпроси, вътрешен пазар и защита на потребителите, заетост и социални въпроси, земеделие и развитие на селските райони, бюджети, рибно стопанство). Португалци за заместник ръководителите на групата на Европейската народна партия, както и двама зам.-председатели на Европейска обединена левица/Северна зелена левица.

Румънците (общо 32-ма) са националната група, която постига третият най-висок (в пропорционално отношение) резултат за лидерски позиции в ЕП. Сред причините за това е, че румънски евродепутати са концентрирани в трите най-влиятелни групи в ЕП, които получават най-важните позиции в институцията – ЕНП, Социалисти и демократи и "Обнови Европа" (неин председател е Дачиан Чолош). Зам.-председателите на ЕНП и на Социалисти и демократи са Зигфрид Мурешан (беше кандидат за еврокомисар) и Рована Плумб (беше първото предложение на Румъния за еврокомисар, но ЕП я отхвърли заради конфликт на интереси).


Адина Йоана Вълян (сега номинирана за еврокомисар) беше избрана да оглави влиятелната комисия по промишленост, изследвания и енергетика. Тя беше една от само двамата ръководители на комисии от Централна и Източна Европа.

Французите печелят влияние, италианците и британците - губят

Подобно на Германия, другите големи делегации в Европарламента също имат добри резултати в абсолютни стойности (защото имат много евродепутати). Но за разлика от германците, пропорционалните резултати на другите големи национални групи не са много високи.

Французите (общо 74 човека) се представят наред със средното за ЕП, което представлява подобрение спрямо предходния мандат и се дължи главно на ключовата роля на делегацията им в "Обнови Европа". Едно от обясненията за слабото лидерско влияние в предишния мандат е това, че французите не бяха много на брой в нито една от групите, с изключение на десните националисти. Това се промени след изборите през май тази година със създаването на либерално-центристката група "Обнови Европа".

В новия Европарламент няма нито един французин зам.-председател, но четирима французи оглавяват комисии (по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, регионално развитие, транспорт и туризъм, сигурност и отбрана). Френски евродепутати има в ръководството на всички политически групи с изключение на Европейски консерватори и реформисти, единствената група без французи. Мано Обри е съпредседател на Европейска обединена левица/Северна зелена левица, а французи са зам.-председател в ЕНП, Социалисти и демократи, "Обнови Европа", Зелени/Европейски свободен алианс, "Идентичност и демокрация".

Въпреки че председателят на Европарламента Давид Сасоли е италианец (както и преди – Антонио Таяни) италианската национална група, състояща се от 73-ма евродепутати, като цяло има по-малка тежест спрямо размера си що се отнася до лидерски позиции в институцията. Наблюдава се спад във влиянието ѝ като обяснението е, че най-голямата италианска партия, крайнодясната "Лига", е член на групата "Идентичност и демокрация", а на нея ѝ бе попречено да получи лидерски позиции заради "санитарен кордон", сформиран от другите политически групи.

Втората по големина италианска партия, Демократическата, загуби хегемонията си в групата Социалисти и демократи, а третата по големина, Движение "Пет звезди", не е член на нито една група.

Някои италианци все пак заемат важни позиции, например зам.-председателят на Европарламента Фабио Масимо Касталдо, председателят на "Идентичност и демокрация" Марко Дзани, съпредседателят на Европейски консерватори и реформисти Рафаеле Фито и зам.-председателят на Социалисти и демократи Симона Бонафе.

Двама ръководители на комисии са от Италия (по икономически и парични въпроси – Ирене Тинагли и по конституционни въпроси – Антонио Таяни).

Подобна динамика обяснява много ниския среден резултат (трети отзад напред) и на британските евродепутати (общо 73-ма). Едно от обясненията е, че най-голямата британска национална партия в ЕП е независима (29 членове на Партията на Брекзит) и следователно е изключена от разпределението на лидерските позиции. Освен това предвид Брекзит политическите групи предпочетоха да избягват издигането на твърде много британци на висши позиции, тъй като се очаква те да напуснат ЕП преди следващото преразпределение на местата.

Основното изключение са либералдемократите (втората по големина национална група в "Обнови Европа"), които получиха две лидерски позиции в комисии (по рибно стопанство и по правни въпроси).

Литовци (общо 11 човека), словенци (8) и кипърци (6) имат най-слаб резултат, ако се изключат британците. Интересно е да се отбележи, че повечето делегации с нисък резултат са от държави членки, присъединили се към ЕС през 2004 г. или след това. Това обаче изглежда относително ново развитие. В миналото депутати от Централна и Източна Европа са били добре представени в ръководството на ЕП.

(Източник: Дневник)

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"