Проф. Татяна Дронзина
Отново ставаме свидетели на манипулативни номерца на президента, който побърза да отъждестви демокрацията с референдумите.
Нека напомня, че референдумът, просто казано, е израз на пряка демокрация, а това е само една от формите на демокрация. Ако, господин президент, ви оставим да живеете в условията да демокрация чрез референдуми, ще ви се отели волът, тъй като тази форма на демокрация не предвижда защита на малцинствата, нито възможност да апелирате към съд, нито пък други подобни глезотийки. Тя признава само правото на мнозинството
- ами ако то бърка?
Нека ви припомня също така какво се случва със Сократ в условията на пряката атинска демокрация, защото тя по непосредствен начин демонстрира слабостите на възлюбената ви пряка демокрация:
Сократ е съден от съд, съставен от 500 граждани, избрани по жребий. Това означава, че съдебното решение е продукт на пряко гласуване от народа, а не на професионални съдии.
В условия на реторика и демагогия, масовото мнение е било податливо на емоционални апели и страхове, особено след поражението на Атина в Пелопонеската война и краткото тиранично управление на Тридесетте. Сократ, с ученици като Алкивиад и Критиас, е бил възприеман от мнозина като опасен за демокрацията.
Престъпления против полиса са дефинирани твърде широко:
Обвиненията срещу Сократ — „развращаване на младежта“ и „непочитане на боговете на града“ — са мъгляви и идеологически натоварени. Те позволяват на масовия съд да проектира обществените страхове върху една личност.
Наблюдаваме
абсолютна липса на защита от мнозинството:
Сократ отказва да „умилква“ съда, както правели други обвиняеми, което го прави лесна мишена на пряката воля на съдиите-граждани. В резултат, мнозинството гласува за смъртна присъда.
И Сократ изпива чашата с отрова.
Боже, за Атина ли писах или за България?
За който е забравил, днес практикуваме либерална демокрация, при която говорим за върховенство на закона, човешки права, конституционна и политическа защита на правата на малцинствата и други такива дреболии, дето виждам, че много-много не ви интересуват, ама те са вярни.
Затова, моля ви престанета да ни тикате в носа тоя референдум и да ни убеждавате че той е върха на демокрацията. За да твърди това, човек трябва или да е глупав, или да е злонамерен.
А вие не сте глупав.......Какво ни остава тогава да мислим?
Коментари (0)