Страните, които се присъединиха към еврото постигнаха много добър ръст на заплатите и цялостно икономическо развитие
Хората трябва да знаят, че ако по някакви причини сега успеят да спрат евроизацията, веднага ще започнат да работят по следващите цели – излизане от НАТО и от ЕС, казва пред Faktor.bg народният представител
Интервю на Мая Георгиева
- Г-н Димитров, провокация ли е точно на 9-ти май, Румен Радев да поиска референдум за приемането на еврото?
- Това е акт на тежка демагогия и двуличие. Служебните кабинети на Радев подкрепяха еврото. Кулминацията бяха промените в кодекса по застраховането, които бяха защитавани от мен и Росица Велкова (служебен финансов министър на Радев) и саботирани от ГЕРБ и новите начала. Това бяха стъпки за по-бързо влизане в еврозоната. Сега изведнъж, след години подкрепа от неговите служебни правителства за еврото, Радев реши да смени позицията, преследвайки дребни политически ползи.
- Не беше ли по-логично и почтено да направи тази „оферта“ през януари, или миналата година, а не няколко седмици преди окончателния доклад, който очакваме?
- Сега на финала е скандално изведнъж да измислиш искане за референдум. Ако си имал такива идеи, те трябваше да се обявят преди години. Радев припознава тезите на Възраждане, жертвайки интересите на България.
- А защо договорът с Боташ бе подписан без дори служебният кабинет на Радев да информира Народното събрание?
- Много показателно е, че служебният кабинет на Радев, който подписа договора с Боташ, дори не си направи труда да информира Народното събрание. Ако си много загрижен за информираност на хората, идваш с проекта пред парламента и представяш договорките. Нищо от това не се случи. Това означава, че Радев иска публичност, информираност и участие на хората, само когато му е изгодно.
- Въпреки провокацията на Радев, като икономист и депутат, дайте най-силния аргумент, защо трябва да станем част от еврозоната?
- Еврозоната е сигурност и развитие. В тези трудни времена имаме нужда и от двете. България трябва да бъде в ядрото на важните решения на ЕС. Страните, които се присъединиха към еврото постигнаха много добър ръст на заплатите и цялостно икономическо развитие.
- Все пак последна дума има българският парламент, какво очаквате, че ще бъде реакцията му?
- Очаквам категорично отхвърляне на това искане от Народното събрание и влизане на България в еврозоната от 01.01.2026 г. Хората трябва да знаят, че ако по някакви причини сега успеят да спрат евроизацията, веднага ще започнат да работят по следващите цели – излизане от НАТО и от ЕС. Европейската интеграция на България няма алтернатива!
Коментари (0)