Причините за протестите и случващото се в Иран засега не могат да се кажат, но мнението ми е, че те са инспирирани отвън. В момента територията на Иран е полето за сблъсък между световните лидери. Това, което се случва в страната, е част от Арабската пролет. Така журналистът и анализатор проф. Георги Георгиев коментира протестите срещу режима в Иран в студиото на "Денят ON AIR". Едно доста нелепо твърдение на мастит анализатор, по наше мнение.
Припомняме, че в края на миналата година в Иран избухнаха множество протести. Недоволството бе насочено срещу вдигането на цените на някои хранителни стоки, като впоследствие протестите придобиха политически оттенък заради високата безработица и инфлация. В демонстрациите вече загинаха най-малко 22 души, а стотици са ранени.
Според професора, който очевидно отстоява принципите на съветската школа в науката, една от основните причини е енергийният фактор, защото в страната са навлезли десетки западни компании заради нефтените и газови находища, а това поражда напрежение сред обществото. Това, че младите хора там отхвърлят гнета на аятоласите и се борят за свободата и бъдещето си, очевидно му се вижда западна пропаганда. Както си трябва. истинските анализаторите обаче са наясно, че тези процеси зреят от деситилетия, а младежта отдавна е гневна на религиозната диктатура.
"След падане на ембаргото Иран рязко ще увеличи интензитета на работа в енергийния сектор. Това е една от най-богатите страни на нефтени находища в ОПЕК. Арабската държава иска да спечели от целия този енергиен ресурс, защото все пак се намира на второ място по газови залежи в света", категоричен бе Георгиев, цитиран от Bulgaria ON AIR. Само ще отбележим, че Иран не е арабска държава.
В студиото, за да коментира темата бе и анализаторът Мартин Табаков. По думите му режимът в Иран може да тушира всякакъв вид протести ако поиска, но до този момент не го прави заради редица фактори.
"Имаме конкретна позиция от САЩ, които подкрепиха протестиращите. Русия пък заяви, че е на страната на режима в Ирак. Европейският съюз закъсня със своята реакция, но излезе с умерена позиция и не зае страна", отбеляза Табаков в "Денят ON AIR".
Той не смята, че протестите в Иран не са инициирани от външна намеса, а точно обратното - недоволството започнало от религиозни и консервативно настроени общности в арабската държава. Не спомена обаче, че лозунгите им са насочени именно срещу религиозната диктатура.
"САЩ и Русия не могат да предизвикат случващото се. Американската гледна точка трябваше определено да е по-умерена, защото застанаха на страната на протестиращите. Това умело пък се използва от режима в Иран и от руснаците. Основната причина за безредиците е икономическа. Стана ясно, че петролните продукти за местните ще поскъпнат, а финансирането за военни организации ще се увеличи", отсече експертът.
"САЩ и Русия не могат да предизвикат случващото се, твърди друг
Фактор Фактор
Още от Свят
Нетаняху: Ще направя всичко, за да предотвратя превръщането на Иран в ядрена сила
"Ще използвам всички ресурси, които могат да бъдат използвани“, заяви той
Руският патриарх: Краят на света не е страшен. Да не се плашим от ядреното оръжие
По-известен със светското си име Гундяев и пагоните от КГБ, той отново изпълнява задачи
Рюте отговори - ще раположи ли НАТО войски в Украйна
Генералният секретар на НАТО