27 Ноември, 2024

Мигрантският шантаж на Минск и Москва или как Украйна и Западът станаха виновни за кризата на полска-украинската граница

Мигрантският шантаж на Минск и Москва или как Украйна и Западът станаха виновни за кризата на полска-украинската граница

Владимир Путин и Александър Лукашенко - разговор на четири очи

 „Тези мигранти (афганци) са минали: през републиките от Централна Азия, през Русия, за да стигнат до Беларус и чак до границата с Полша…Но те също така са минават и през Украйна, но той (колективният Запад) има Украйна за своя и затова си мълчи. А Беларус им е чужда – може и да я млатим“. Това е позицията на Александър Лукашенко, който в прав текст обвинява Украйна като „организатор“ за миграционния поток към Беларус и границата с Полша. 

Нещо повече, в едно от последните си интервюта за руското издание National Defense президентът на Беларус казва, че транзитът на бежанци е организиран от съучастници на Запада, а Беларус е само брънка в една по-мащабна схема.

В същото време от беларуското външно министерство предупреждават Полша „да не използва каквито и да било провокации, насочени срещу Република Беларус, за да оправдае евентуални незаконни военни действия срещу невъоръжени хора в неравностойно положение, сред които има много непълнолетни деца и жени“.

Има ли основание Лукашенко да напада Запада заради мигрантския поток в Беларус, или това е поредната коварна игра на Кремъл, който се готви за нова инвазия в Украйна?

Белоруските държавни медии и руски пропагандатори на Кремъл традиционно обвиняват колективния Запад в провокации и ескалиране на напрежението в различни части на Европа. Този път обичайният наратив е свързан с мигрантската криза на границата между Беларус и Полша, която става все по-остра и непредсказуема през последните дни. Тя можеше да се превърне в предмет на изнудване на ЕС от Беларус още през лятото, но ситуацията се влоши особено през последните няколко седмици. Внушенията обаче, че колективния Запад и Киев стоят зад този сценарий са много повече от манипулация. Доказва го анализът на информационната кампания по тази тема на сайта StopFake. От него става пределно ясно, че не Западът и Украйна, а Москва и Минск започнаха една цяла кампания, за да принудят Европа и САЩ да си сътрудничат с режима на Лукашенко, който след 2020 г. стана още по-неприемлив за тях. А в такива ситуации Русия охотно си предлага услугите уж за решаване на проблема, който всъщност тя сама създава.

На фона на нарастващото напрежение руският президент Владимир Путин бе обвинен, че активно се включи в  инсценирането на миграционната криза на беларуско-полската граница. 

„Той (Путин – бел. ред.) иска да използва Лукашенко по същия начин, по който използва марионетните правителства в окупираните територии на Украйна, Грузия и Молдова. Той настоява правителствата на тези страни да преговарят със сепаратистите, с хора, които мнозина наричат терористи. Той настоява Европа да проведе диалог с нелегитимния президент “, категоричен е външния министър на Литва Габриелиус Ландсбергис.

Съединените щати вече предупредиха европейските съюзници, че Русия се опитва да използва миграционната криза, за да отклони вниманието на ЕС и САЩ от истинските коварни намерения на Кремъл - да атакува Украйна и да повтори операцията си по анексирането на Крим през 2014 г. Служители на САЩ информираха насаме своите колеги от ЕС за възможна военна операция от страна на Москва, тъй като десетки хиляди руски войници са разположени близо до украинската граница.

Предположенията за предстояща инвазия се основават на данни от американското разузнаване, които то все още не е споделило с Европа, както съобщават множество източници, въпреки че в някои медии излезе информация, че както високопоставени руски служители, така и от администрацията на украинския президент Зеленски опровергават тези твърдения. Дори лично президентът на Русия Владимир Путин отрича в интервю за "Русия 24“ да имат каквото и да било участие в кризата по границата, че страната му "няма нищо общо с нея".

Как обаче тогава да си обясним факта, че в четвъртък Кремъл обяви, че е вдигнал по тревога изтребители за прихващане на британски разузнавателен самолет, действащ в региона на Черно море. А президентът на Украйна заяви съвсем официално, че има нужда от руските стратегически бомбардировачи, които да му помогнат да се справи с мигрантската криза на границата между Полша и Беларус. Изявлението той направи след като два руски самолета Ту-160 репетираха бомбардировки в тренировъчно учение, съобщава Reuters, цитиран от "Фокус".

„Трябва непрекъснато да следим ситуацията на границата. Нека скърцат със зъби, нека викат. Да, това са бомбардировачи, способни да носят ядрено оръжие. Но нямаме друг избор. Трябва да видим какво правят там отвъд границите“, каза Лукашенко.

Всъщност това е вторият пореден ден, в който Русия праща стратегически бомбардировачи да прелитат над Беларус в демонстрация на подкрепа за близкия си съюзник Минск. Независимо от това руски войски, включително елитни части и подразделения, са съсредоточени близо до украинската граница, като незнайно защо част от тях се прехвърлят там тайно през нощта. 

Всичко това на фона на случващото се на полско-беларуската граница Европейският съюз съвсем основателно определя като поредната добре режисирана от Кремъл „хибридна атака“, в която Русия и Беларус, изпращайки мигранти от Близкия изток, Афганистан и Африка през границата с Полша, се опитват отново да нагнетяват напрежение и дестабилизират Европа, внушавайки на света, че всичко това е по вина на колективния Запад. И съвсем не е случайно, че отново в интригата е намесена Украйна, към която Кремъл продължава да има претенции. А нейната цялост и суверенитет са една от темите, която създава непримирим конфликт между ЕС и Русия.

В тази връзка най-високопоставеният британски военен ген. Ник Картър в интервю за радио „Таймс“,коментира мигрантската криза на полско-беларуската граница в един още по-глобален контекст, който заслужава особено внимание.

„Рискът от избухване на случайна война между Русия и Запада е по-голям, отколкото когато и да било по време на Студената война“, заявява генералът. „Мисля, че в един многополюсен свят с хора, които се конкурират за различни цели и по различни програми, има по-голям риск от напрежение, водещо до нещата, за които говорим…Защото смятам, че съвременната среда и този променящ се характер на конфликтите и войните, които описвам, отварят възможности за хората да използват най-различни инструменти, тактики и техники, за да се опитат да посегнат на нашето единство", подчертава ген. Картър.

Сподели:
Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"