"Шансовете този вот на недоверие към правителството да мине са малки. Всяка опозиция е в пълното си право да използва всички демократични механизми, а вотът на недоверие е класически демократичен механизъм, с който опозицията показва, че е жива". Това заяви проф. Михаил Константинов пред "Фокус".
„Вотовете на недоверие у нас са неуспешни, но има случаи, когато са падали правителства. Пример е първото правителство на Филип Димитров, паднало точно поради такъв вот. Шансовете този вот да мине са малки и освен това той нищо не означава. За да има нови избори, трябва парламентът да не може от 3 опита да излъчи правителство. Когато падне едно правителство, се предлага следваща формула и чак когато и третия път не мине, тогава парламентът се разпуска поради неговата негодност да излъчи излъчи управление и президентът да назначи служебен кабинет. Един парламент може да излъчва колкото иска правителства, което не препоръчвам никому", коментира проф. Михаил Константинов.
Той добави, че са много възможностите, но в светлината на нашето Европредседателство политическите сили трябва да действат малко по-обединено, защото това е общобългарска задача и на фона на разбърканото международно положение ролята на България става все по-значима и трябва да използваме това.
Още от България
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°