Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски обяви клетвата на новия македонски президент Гордана Силяновска-Давкова за "достойна" и призова Гърция да се обърне към Международния съд, ако смята, че Преспанското споразумение е било нарушено.
"Очаквах поздравления от южната съседка за убедителния триумф, но за съжаление получихме политически мускули", каза бъдещият мандатоносител в Скопие.
БГНЕС припомня, че на 12 май Силяновска се закле като президент на "Македония". Тя отказа да използва конституционното име на страната Северна Македония, нарушавайки Преспанското споразумение с Гърция, и предизвика международен скандал.
Мизкоски днес изрази очакване Силяновска да използва термините "Македония" и "македонски", защото това не нарушавало Преспансконо споразумение.
"Според нашето тълкуване на Преспанския договор, няма нарушение. Използвам възможността да се обърна към нашите приятели от Гърция – нека спрем със заплахите, обструкциите и връщането към миналото, нека погледнем в бъдещето. Това са документи, които са част от закона. Ако смятат, че сме нарушили Преспанския договор, има Международен съд, може да започне процес, така че там ще пресечем и двата аргумента. Не бих искал това да се случи. Призовавам за добросъседски и приятелски отношения", каза Мицкоски.
"Ако някой очаква ВМРО-ДПМНЕ да повтори грешките от миналото, бъдете сигурни, че няма да го направим. Нямаме намерение да отговаряме на политическите им мускули с преименуване на магистрали и летища или изграждане на паметници. Не очаквам отношенията между двете страни да се основават на политически мускули, очаквам да имаме отлични съседски отношения. Оценявам, че и ВМРО-ДПМНЕ, и гръцкото правителство, ръководено от "Нова демокрация", имат собствена позиция, свързана с Преспанското споразумение. Нито ние, нито те харесваме този договор", заяви политикът.
Той посочи, че Преспанският договор е част от македонските институции, македонската конституция и закони. "Комуникацията в македонските институции остава в съответствие с конституцията и законите, но моето основно човешко право е как ще наричам моята държава", каза Мицкоски.
Председателят на ВМРО-ДПМНЕ очаква скоро среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
БГНЕС припомня още, че Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Република Македония между властите в Скопие и Атина. /БГНЕС
![Мицкоски: Вместо поздравления за триумфа, от Атина получаваме политически мускули](/static/downloads/uploads/Images_3/H/hristian-mickoski_3_.jpg)
Християн Мицкоски
По думите му клетвата на президентът Силяновска е била достойна, той също не харесва Преспанското споразумение
Фактор Фактор
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца