Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви днес на пресконференция в Атина, че споразумението между Атина и Скопие за преименуване на Бившата югославска република Македония на Северна Македония е вредно за гръцката нация, предаде ТАСС.
"Преспанското споразумение е вредно за страната, но то е ратифицирано, което означава, че не можем да го променяме по свое усмотрение", заяви Мицотакис, като отбеляза, че е казвал това и в гръцкия парламент преди изборите на 7 юли тази година, които бяха спечелени от неговата партия Нова демокрация.
Премиерът каза, че споразумението не предвижда процедури за изменения в текста, а само контрол на изпълнението му, в който Гърция "ще бъде много строга".
По думите на Мицотакис това, от което сега се нуждае цяла Гърция, както и гръцката област Македония, е скок в развитието, и затова е необходимо да се оказва подкрепа на гръцките македонски продукти и марки.
"Това е нужно, за да победим в комуникационната игра в целия свят, така че когато някой чуе думата Македония, да мисли за гръцка Македония", каза Мицотакис.
Премиерът съобщи също, че засега не е планирал среща с премиера на Северна Македония Зоран Заев, но "това все някога ще стане".
Преспанското споразумение за преименуване на Република Македония в Република Северна Македония, подписано на 17 юни 2018 г., сложи край на дългогодишния спор за името между Скопие и Атина.
В кампанията си за предсрочните избори през юли тази година лидерът на Нова демокрация Кириакос Мицотакис остро критикува споразумението.
Свят
Мицотакис с шокиращо изказване: Преименуването на бившата югорепублика в Северна Македония е вредно за гръцката нация
Кириакос Мицотакис
Чуе ли някой за Македония, трябва да мисли за гръцка Македония, призова новият премиер
Фактор Фактор
Още от Свят
Срещу ядрен удар - в Атина приспособяват стари подземни тунели за бомбоубежища
Те биха поели десетки хиляди души.
ДБ: Предложихме на депутати от БСП и ГЕРБ да гласуваме по 7 души за Силви Кирилов
"ПП-ДБ до момента сме направили две големи отстъпки"
Подла ескалация: Русия е атакувала украински енергийни съоръжения с касетъчни боеприпаси
Обстрелът, при който Украйна свали 79 вражески ракети и 35 дрона, остави над един милион украинци без електричество при минусови температури