Димитър Попов
Напоследък често се чуват загрижени гласове, че е възможно след изборите Борисов пак да стане премиер. Сигналите наистина ги има. От ГЕРБ вече повтарят, че той ще бъде техния кандидат; чуждите посланици направиха среща с него, за да го легитимират, като бъдещ лидер; а всички социологически данни показват, че резултатите от изборите ще бъдат около 80 депутати за ГЕРБ и 40 за ДПС – напълно достатъчно за едно правителство Борисов - Пеевски. Дали ще стане така е друг въпрос, естествено, но страховете на онези, които чегъртаха Борисов са разбираеми – неговияj реванш ще е окончателен провал за тях самите.
Въпросът е защо стигнахме дотук?
Нали само преди три години превес имаха добрите сили на промяната, които събираха, има – няма, 60% пасивно одобрение! Как стана така, че те се сринаха за сметка на статуквото.
Както знаете, всяка революционна промяна си има политически технолози и идеолози - тези, които са я замислили и осъществили. Тях не ги виждаме по телевизиите, където шестват гласовити аватари. Те са заети с организацията, логистиката, кадровия подбор и планировката на революцията. Кои са тези технолози в България – които измислиха и осъществиха събитията от 2020 година, завършили с днешния срив на тяхното революционно творение?
Не се наемам да им кажа имената, но чувам слухове за двама от тях – бивш премиер и политолог в чужбина, които празнуват имен ден по едно и също време. Не знам дали са разбрали, че с неумелия опит за революция
провалиха надеждите на много проевропейски хора в България и накрая бетонираха статуквото. И дали си дават сметка колко много грешки са направили, за да стигнат до провала накрая.
С лозунга „Долу корупцията!“ не се събират избиратели в България!
Лозунгът, под който се събраха добрите сили за да свалят Борисов и статуквото, беше Долу корупцията. Той е напълно оправдан от гледна точка на нашите съюзници отвън. Не един и двама политици от Европа са споделяли, че България е много ненадежден партньор заради корупцията, която е масова и повсеместна. Като се договаряте с някого в България, трябва да платите по цялата пирамида на властта, а не само на един, който е най-отгоре. И това важи и в съдебната система, и в политиката, и в бизнеса, и в администрацията. При това, оплакват се европейците, накрая всички ще си приберат своето и никой няма да ви свърши работата. Корупцията е прояла държавата, казват тези отвън и разправят, че не знаят кого по-напред да корумпират заради твърде големия брой отворени джобове. Та именно отвън бяха бесни на статуквото, и именно те измислиха лозунга на промяната – да изкореним корупцията, разчитайки, че под това знаме ще се събере мнозинство от недоволни избиратели.
Идеята се провали по една проста причина – българския избирател не смята корупцията за съществен обществен порок. Напротив, българското общество има висока толерантност към корупцията. Изследванията показват, че над 70% от българите са готови да заобиколят закона и да си свършат работата по втория начин, като бутнат на някого нещо. Формално лъжат социолозите, че са против рушветите и подвеждат наивните външни наблюдатели, че тук има революционна среда за промяна; неформално обаче си я практикуваме всички.
При това в България корупцията е държавна традиция. Така беше и при комунизма, с тази разлика че тогава трябваха връзки и едно агне, а сега пак трябват връзки, но и много пари. Работещото мото в България е: Ти си кради, но ме остави и мене…! Това е положението с корупцията.
Не прави негативен кадрови подбор на политици!
Освен грешния лозунг, технолозите на промяната подбраха и грешните хора за своята революция. Избраните политици бяха шоумени, бизнес измамници, провалени политици от НПО, пишман адвокати, които се втурнаха в политиката със своите лични сметки и заявки. Новото поприще за много от тях беше шанс за бързо забогатяване или за светкавична кариера, която да им направи приемливи служебните автобиографии.
Тези нови политици се оказаха с леви разбирания и веднага подхванаха рефрена за мизерстващите заради Борисов българи, които имат нужда от спасение.
Статистиката обаче казва друго. По паритетна покупателна способност, българското население е на 64% от средното в ЕС. При положение че през 2000 година бяхме на 29%, е ясно че сме направили огромен скок напред и хората забогатяха. Как ще убеждавате такива избиратели, че мизерстват и че корумпираните ги държат гладни и жадни? И как ще ги излъжете, че понеже били последни в класациите на Европа, били унижени и онеправдани. Избирателите не са малоумни, те например разбират от футбол масово и знаят, че не може да станеш европейски шампион, ако имаш най-некадърните играчи, най-глупавите треньори, най-малко пари за футбол и нефелна публика, която пет пари не дава за класациите. Но поне си във висшата европейска лига, нали! Същото е и в стандарта на живот. Какво тук значи някаква класация, щом България в цялата си история не е била по-богата, отколкото сега! Какво да и спасяваш на такава държава?
Отгоре на всичкото за новите политици законът се оказа врата в полето. Те демонстрираха пълна липса на морални задръжки, алчност и склонност към корупция, жажда за власт на всяка цена, политическа всеядност и невероятна житейска глупост. С такъв отбор политици няма как да не паднеш от сцената по някое време.
Не подценявай врага си, когото си решил да изчегърташ!
Технолозите на революцията от 2020 - та сериозно подцениха Борисов. Те се заканиха да го изхвърлят от политическата сцена, без да преценят, че това е напълно невъзможно в българската среда. Борисов не е присаден отвън политик. Той е израснал в България, минал е през стъргите и е обучаван в българската джунгла, където бродят най-различни хищници и дори таласъми. Повече от 12 години той осигуряваше стабилност и икономически възход в държава, пълна с кризи и с воюващи помежду си мафиотски групировки.
Помните ли първите години на прехода, когато у нас имаше две мощни силови групировки, чиито лидери станаха милиардери от наркотици, проституция и приватизация? С времето тези формирования акумулираха много пари, много власт, легитимираха се като фирми с „груп“ накрая, и овладяха държавата до степен, че те да назначават и да уволняват правителствата.
Имаше времена, в които двете групировки воюваха помежду си, и други времена, в които бяха съюзници, но те така или иначе бяха незаобиколим олигархичен фактор в българската политика.
Най успешния български политик – Борисов, се задържа на власт дълго време, защото и двете групировки го приеха като свой човек. Тъй като ги познаваше отвътре, той успя да им съчетае интересите във властта така, че да осигури мир между тях. Е, и той направи грешка, естествено. Твърде силно се прегърна с едната групировка и обиди другата, но общо взето и двете продължават да го смятат за неутрален и добър компромисен вариант за посредник между тях.
Не е възможно в държава, където вътрешната политическата среда е такава, да избереш премиер, който разчита само на външна подкрепа и враждува с олигархията. Докато групировките воюват помежду си, може да си управляваш и без тях. Но когато се споразумеят и войната помежду им спре, те ще предпочетат да върнат старото и изпитано статукво на Борисов, което е осигурявало стабилност и някакъв ред.
Не подценявай русофилството в България!
Както е добре известно, борбата с руското влияние не присъстваше в лозунгите на промяната. Те доста късно проумяха, че основния им враг – корупцията, е свързана с едно всеобхватно и дълбоко проникнало в самото общество, и особено в държавната власт, руско влияние. Докато си представяха, че Борисов е по-опасен от Румен Радев, те не забелязаха, че са в съюз с Дявола.
После рязко смениха посоката и направиха още по-голяма грешка. Да вземеш властта и внезапно да се обявиш за враг на Русия, е опасно занимание, което винаги свършва зле. Първият пример е съдбата на Стефан Стамболов, но има поне още двама български премиери от прехода, които са заплашвани с убийство от Москва. При това по време на мандата им! Единият сам си го призна, а другия не посмя да го направи лично, затова го казаха от неговото обкръжение.
По традиция позициите срещу Русия у нас са премерени и внимателно мотивирани, за да не дразнят твърде голямото русофилско лоби. И тази практика е задължителна за всички управляващи в България. Другият подход е мощна пропагандна кампания срещу Русия, каквато обаче технолозите на промяната не бяха предвидили, или пък не посмяха да направят.
След изборите – връщане на статуквото!
Нали знаете онази китайска поговорка – „Напънала се планината – родила мишка!“ Същото стана и с революцията от 2020 година. След нейния крах сме пак на кръстопът и сдобрените вече олигархични групировки със сигурност ще искат да върнат на власт гъвкавия, диалогичен и компромисен Борисов. Външните фактори също ще приемат факта, макар със сигурност да поставят условия за такова завръщане. Идеалният вариант за правителство след изборите ще е голяма коалиция, в която са представени всички фактори. Например - ГЕРБ, ДПС, ППДБ и ИТН. Така и групировките, и външните фактори ще са убедени, че страната се намира под контрол и няма прът в колелата на нашето евроатлантическо членство.
Дали такава коалиция е възможна? Това е много спорен въпрос. Ако се отчитат всички моментни политически показатели - по скоро не! Но знае ли човек на какво е способен Борисов, когато вземе да преговаря. Той направи невъзможната сглобка миналата година, може да направи нещо нестандартно и сега.
И нека да не търсим вината за завръщащото се статукво непременно в Борисов. Той си е такъв, какъвто е. Технолозите на промяната би трябвало да се срамуват повече, защото тяхната революция се оказа…едно недоносче!
Авторът
Грешките на идеолозите на промяната бетонираха статуквото
Фактор Фактор
Още от Лачени цървули
Радев със 121 депутати и редовно правителство?
Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства
Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!
На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“
Радев и прокситата му бутат България към сивата зона
Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря