28 Ноември, 2024

​Десислава Атанасова: Черните петна в здравеопазването се превръщат в черна страница за министъра

​Десислава Атанасова: Черните петна в здравеопазването се превръщат в черна страница за министъра

В летописите този парламент ще остане с рейтинг под нулата

Ако бях доктор щях да раздавам лекарства на депутатите, имат нужда от психотест, казва пред Faktor.bg бившият здравен от правителството на ГЕРБ

Интервю на Калина Георгиева

- Г-жо Атанасова, предупредихте за подводни камъни в здравеопазването, кои са те и залага ли сегашното правителство нови бомби в сектора?

- Свършеното от правителството в сектора е равно на нула. Като човек управлявал това министерство съм наясно с всички проблеми, пред които е изправено здравеопазването. Това, което аз и колегите ми успяхме да свършим за изминалите 4 години е видимо. Осигурихме 150 млн. евро за реконструкция и реновация в лечебните заведения, тръгна една много сериозна програма с европейски средства за диагностика и лечение на онкологични заболявания. Предстои откриването и на още лечебни заведения, които довършват своите строително-ремонтни работи и доставката на апаратура. Но силно ме притеснява, че за почти 9 месеца управление няма нито един законопроект, който да е внесен в Народното събрание от Министерски съвет и респективно от министъра на здравеопазването в тази сфера. 

Колкото и на г-жа Андреева да и е било необходимо време да се ориентира в системата, и в управлението, и в това как функционира администрацията, 9 месеца са изключително дълъг период, а всеки ден е изключително важен за състоянието на този сектор. Особено тревожен е фактът, че няма никакъв синхрон между здравно министерство и НЗОК. Изненадана съм, че изявлението та министърът на здравеопазването за орязване от 20% на средствата от касата към лечебните заведения беше опровергано от управителя на НЗОК и дори нещо по-сериозно беше казано, че никога не е имало среща, на която да се обсъждат лимитите на болниците. Това, че ръководителите на двете основни институциите в здравеопазването като министър и управител на НЗОК не си говорят е видимо и за нас – членовете на българския парламент, но те не комуникират с председателя на здравната комисия г-жа Джафер. Това е меко казано притеснително, защото този сектор изисква не само законодателни промени, а и много добра сетивност по отношение на лечебните заведения и изобщо по отношение на управление на финансовия ресурс. Всички проблеми, пред които е изправена системата не се решават.

- Кои са тези проблеми ?

- Единият е големият брой на неосигурени български граждани. За съжаление през 2013 година последният път, когато финансовият министър ми отговори колко е броят на неосигурените, те надхвърляха 2 млн. души. Досега няма нито една законодателна инициатива в посока на това да се предприемат мерки за тези, които не се осигуряват за здраве. Моделът е солидарен и се оказва, че аз и вие и всички останали, които плащат своите здравноосигурителни вноски и сме коректни към Здравната каса, но за наша сметка се лекуват некоректните длъжници. Освен това по отношение на кадровото обезпечаване в системата нищо не се случва, за да се гарантира , че в един бъдещ период ще има достатъчно лекари и медицински сестри, които да работят в българските болници. 

От Българския лекарски съюз наскоро съобщиха в Комисията по здравеопазване, че голяма част от българските лекари са на пенсионна възраст, а тези, които сега завършват или започват своята практика предпочитат да напуснат България заради ниското заплащане. Такава е ситуацията и с медицинските сестри. Няма никакви конкретни стъпки и мерки от министъра в тази тревожна посока. Следващият проблем е липсата на дългосрочна стратегия за развитието на сектора. Това е проблем и то в контекста на факта ,че предстои договаряне на следващия програмен период 2014 – 2020 и инвестициите за здравеопазване са под много, много сериозен въпрос. Още през лятото бе изготвена една Национална здравна стратегия, която дори голяма част от управляващите критикуваха и то много основателно. По-голямата драма е, че Европейската комисия съвсем официално ни написа писмо, с което изключително строго критикува тази Здравна национална стратегия, защото няма нито ясна формулировка, нито политическа воля, в която да се вижда каквато и да е ангажираност за решаването на проблемите в българското здравеопазване и с една ясна реформа в болничната помощ. Това от своя страна поставя под въпрос изобщо европейското финансиране и ще бъде изключително неприятен, но и тъжен факт, ако се окаже, че до 2013 година докато е управлявал ГЕРБ е имало европейски инвестиции , а след това всичко спира и замира. По–лошото е, че това явно предстои е за един период от 6 години. Няма да е само в рамките на това правителство, а и по-нататък, ако те разбира се, изобщо приключат своя мандат.

Следващият голям проблем е липсата на визия за Спешната помощ. Въпреки че беше заявена като приоритет и от правителството, и от самата министър Андреева, до момента в Спешната помощ нищо не се е случило. Там хаосът е толкова сериозен, че нямат идея дали ще се запазят настоящите Спешни портали в областните болници, така както са функционирали досега или екипите ще бъдат внедрени в областните болници. Дали ще се разширява мрежата от Спешни центрове, дали ще има инвестиции в оборудване и в линейки и от къде ще се намерят лекари, които да работят или пък парамедици. Объркването е наистина много сериозно. Липсата на визия и на концепция е най-големият проблем изобщо на това правителство. 

По отношение на заплащането в Спешна помощ беше обещано от министър Андреева 10% увеличение на заплатите от 1 януари 2014 година. Но има сигнали, че на Центровете за спешна помощ не са предвидени средства в размер на 10%, а между 7-8%. Освен това по отношение на финансирането в държавните психиатрични болници и домовете за медико-социални грижи също имаше само просто обещание за по-добро заплащане и привеждане на колективния трудов договор в сила. Той предвижда осигуряването на доста по-сериозни средства за различните категории труд . Наистина от всичко, което беше заявено като приоритет - нищо не се е случило.

- Да очакваме ли фалити на болници, заради дългове?

- Проблемът със задълженията на държавните болници и тези, които имат над 51% държавно участие също не е дневния ред на министъра. През миналата седмица бяха изнесени данни от финансовия министър в отговор на мой въпрос, че в момента задълженията на болниците са около 402 млн. лв.. Такава свръхзадлъжнялост никога не е имало по времето на нашето управление. Ако в момента наистина орежат с 20% бюджетите и не бъдат платени в пълен обем дейностите, които са извършени в болниците – това означава, че ще се трупат нови и нови дългове. Защото от лекарския и сестринския труд не бива, а и не може да има някакви намаления, от лекарства и медицински консумативи също не може да се пести. Ако продължи недостигът на финансови средства има два варианта - трупането на огромни задължения и свръхзадлъжнялост към доставчици на лекарствени продукти и консумативи да продължи, или наистина да се водят към фалит лечебните заведения. Може да има и трети вариант – българските пациенти да започнат да си доплащат в болниците и да започнат да си носят всички консумативи и лекарства, така като се е случвало при управлението на БСП в близкото минало.

- Министър Андреева твърди, че след тежката артилерия на ГЕРБ е останала пустош, а какво ще остане след нейния мандат в здравеопазването?

- Ако до тук трябва да оценя министър Андреева в отговорностите и по отношение на лекарствената политика, или в ангажимента и към здравето на нацията, такива каквито са и вменени от закона, не мога да кажа нищо положително за това, което се е случило. Още повече, че много от успехите ни като ръководство на министерството в момента са тотално провалени. Не мога изобщо да не засегна темата за Фонда за лечение на деца. Това, че нашето правителство в продължение на няколко години увеличаваше сумите, с които държавата гарантираше, че българските деца ще се лекуват в чужбина и прие решение за отпадане на лимита за лечение на българските деца е безспорен успех. Никога не е имало такава ситуация, в която деца с много сериозни и тежки заболявания - над петдесет, да имат забавяне в експертните становища и в разрешенията за заплащане на тяхното лечение. 

Всеки ден сме свидетели чрез медиите, че в този фонд има проблеми, затова че ръководството му не се справя. Алармират от Обществения съвет и родители, ние като опозиция също поставяме проблема, но никакви мерки не се взимат. Това е още едно не просто черно петно върху управлението на министър Андреева, ами е черна страница. Защото бездействието им означава единствено пропилян ден от живота на тези деца и риск за бъдещето им. Министър Андреева е по-добре да не дава оценки на хората, които са получили добра атестация за своята работа от дългогодишни си колеги и партньори при вземането на решенията. Когато аз напусках министерство на здравеопазването – мненията на Лекарския съюз, Стоматологичния съюз, пациентските организации, Съсловната организация на медицинските сестри, ръководители на лечебни заведения дадоха положителна оценка. Дори и доктор Райчинов си позволи да каже, че ако финансовият министър Дянков не се е месил толкова в здравеопазването, оценката за моята работа би била отлична. Така че, когато сегашният министър напусне този пост ще чуем отзивите и за неговата дейност.

- Трудно ли се работи в този парламент, след като е рекордьор по обществено недоверие?

- Това НС ще остане с много неща в историята. Първо, с най-ниския рейтинг на доверие, и към депутатите и към законодателната им дейност. В момента управляващата тройна коалиция приема каквито иска закони и не се съобразява и не чува опозицията. Безпрецедентно е държанието между народните представители, безпрецедентна е желязната стена между парламента и гражданите. 42-рото НС, не може да се похвали с нищо градивно. 

В последните няколко дни също сме свидетели на грандиозни скандали включително се стигна до там, че народни представители, вътре в парламента пред националния герб и знамето, си позволяват да показват неприлични жестове. Тези демонстрации просто не подлежат на коментар. Имаше моменти, в които открито от парламентарната трибуна се призоваваше за етническа омраза - изказването на г-н Хафъзов, а и не само той – г-н Ахмед Башев също често размахва пръст от трибуната. Да не забравяме и Христо Бисеров, който също се заканваше от парламентарната трибуна и говореше кой какви нужди от дентална помощ има, а всъщност се оказа, че за един ден се превърна от зам.-председателя на НС в гражданина Бисеров. Да припомняме ли избора на председател на ДАНС и т.н. Ако някога се пишат летописи за този парламент ще го отличат единствено с рейтинг под нулата.

- Проф. Радослав Гайдарски настоява депутатите да преминават през психотестове, защото сега около 8% от тях имали психични отклонения, приемате ли тази идея и диагноза?

- Добре, че не съм лекар, защото до този момент е трябвало да започна да раздавам лекарствени продукти. Така вътре в залата обстановката ще е далеч по-спокойна и конструктивна и ще се чуват идеи и становища, защитаващи политики, а не грозни лични нападки и обиди между парламентарните групи. Наложително е да има психотест за кандидатите за парламента. Има колеги, които и обществото ги разпознава, имат нужда от експертна помощ.

- Партията на Бареков ли е най-опасната конкуренция за ГЕРБ?

- Доколко един политик е успешен е важно не как се определя сам, и дали мечтае на глас да бъде следващият министър-председател, вътрешен министър, най-голямата опозиционна извънпарламентарна сила, а вотът на гражданите. Там се проверява тежестта на думите, на действията, на идеите. Най-добре е да отидем на парламентарни избори, но и тези на 25 май ще дадат добра база за ориентация кой кой е в българската политика. ГЕРБ е отбелязала многобройни победи. Никой не е печелил толкова пъти избори, колкото нас без значение, кой пише изборните правила и кой е на власт. Там пред урните е тестът и там се вижда най-добре и кой може да управлява и дали някой само не говори празни приказки или мечтае публично.

- Какви резултати очаквате от ервоизборите на 25 май?

- Амбицията ни е да надвишим резултата от последния евровот. Тогава имахме 5 евродепутата, сега очакваме да сме първа политическа сила. Имаме много силен водач на листата - г-н Томислав Дончев. Той е доказал своите качества и като кмет на Габрово, и като министър по европейските въпроси. Българските граждани могат добре да направят равносметка за всичко свършено от него и от лидера на ПЕС, който ще е най-вероятно водачът на листата на БСП, както и за всички други, които ще се явят. И да дадат своя вот за най-подготвените, а те са в листата на ГЕРБ. 

Сподели:
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа

Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа

Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев:  Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън