Лидерът на столетницата е единак и голям инат, но го очаква залез в Европа
Чалгата в политиката е толкова силна, че не виждам перспектива "белите чорапи да напуснат парламента скоро"
Добромир Гущеров е основател на модерното застраховане в България и един от малкото едри бизнесмени от Г13, които останаха живи. Продаде основния си бизнес за големи пари на солиден чуждестранен инвеститор, за да стане депутат от БСП. Твърди се, че има 40 милиона щатски долара. След мандата скъса със столетницата и се премести в Австрия. Днес декларира, че се радва на старините си и е пенсионер. За себе си казва, че е "потомствен социалист" и му е болно за неадекватното поведение на "Позитано" 20
Интервю на Ива Оприкова
- Г-н Гущеров, задължително гласуване, после пък незабавни избори, а за финал лидерът на БСП Сергей Станишев поиска оставката на кабинета, но забрави да даде своята. Какво се случва в БСП?
- Бедата е там, че в БСП нищо не се случва от години. Пленуми, анализи, анализи, пленуми и за финал една клика пази гърба на своя вожд от лошите в БСП. Уж всички искат промяна, а старите муцуни са си почти по местата. Диагнозата на БСП е характеропатия. Такива хора се чувстват съвсем комфортно с характерите си, поне докато социумът ги търпи.Стават нервни, когато характеропатията им не е търпяна и задоволявана от околните, а Сергей играе ролята на Клавдий в червения театър, обграден от своята клика. Този човек е като диабета за БСП - това е невидима болест, която те унищожава от вътре, а видимо изглеждаш блестящо.
- Сравнихте Станишев с Клавдий и се сетих за Месалина. Има ли аналогия? Според слуховете на „Позитано” съпругата на Сергей командва парада и в партията и в държавата?
- Мнозина казват, че Моника Станишева управлява и държавата. Аз не я познавам лично. Всъщност я помня от времето на Първа частна банка, когато беше съпруга на Венцислав Йосифов. Тогава сме се засичали по срещи и коктейли. Има един слух, че тя е направила спойката между Ахмед Доган и Сергей Станишев, ако това е така значи е успяла да съсипе вътрешно партийните взаимоотношения. Може като съпруга да има своето голямо влияние, но познавайки себичността на Сергей мисля, че в повечето си решения действа сам. Той е единак и голям инат.
- Има ли полезен ход пред Сергей Станишев? Предричат му бляскава европейска кариера? Вие познавате отблизо европейските политици, става ли Сергей за еврокомисар?
- Няма такава опция, да се провалиш в собствената си страна като лидер и да изгрееш в Брюксел като еврокомисар. Провалиш ли се в държавата си, си обречен на залез и в Европа. Дори стигаш критичния момент никой да не ти обръща повече внимание, да не те взимат на сериозно. Нямаш ли име в България, нямаш име и в Европа.
- Близък приятел сте със Стефан Данаилов. Той е уважаван от всички политически сили. Ако БСП си избере такъв тип лидер със сигурност ще подобри и диалога с останалите политически сили?
- Не мисля, че ще е добър и полезен ход за Ламбо да се отдаде на партийна работа. Но ако ме питате, кой може да оправи неразбориите в БСП ще ви отговоря – Бойко Великов би бил един отличен партиен лидер на столетницата. Първо е отговорен, второ е организиран, а трето думата му се чува и сред опозицията. А тези приказки на номенклатурата сега на "Позитано", че преди избори не се сменят лидери са толкова кухи и без съдържание. БСП винаги е печелила избори само и единствено когато се е явявала с нов лидер и ново ръководство - и при Жан Виденов беше така, и при Георги Първанов. На БСП и трябва организиран, последователен и същевремено зрял човек да застане на позицията лидер. Много е важно да умееш да говориш с опонентите си, не да им се караш, а да говориш, да водиш диалог, да спориш. Сергей няма такива качества, той е цар да създава врагове.
- БСП се постави с поведението си в пълна изолация, намали влиянието си, може ли да изчезне?
- БСП няма да изчезне, няма й да се намали драстично и влиянието й. Съществува един външен фактор, който ще я отлепи задълго от властта и това е проектът „Южен поток”. Сергей не можа да овладее интересите в самата партия, както и интересите на коалиционните партньори в управлението за този проект. Следващото, бъдещо правителство в България ще обедини партиите, които се обявиха против „Южен поток”. Този проект няма да се случи, но обединението в идеите срещу него ще управлява България през следващия мандат. Има и един вътрешен фактор - БСП провежда от години ултрадясна политика, което няма как да не отблъсне хората с леви убеждения. Да не забравяме, че при Станишев като премиер се въведе плоския данък.
- Преди дни проф. Пантев обяви, че БСП се провали, защото е обърнала гръб на бедните. Знаем старата максима, че беден на богат не вярва, но все пак какво е мястото на богатите в политиката, и в частност в БСП?
- Вижте БСП е сложен сбор от три елемента, без обща политическа идеология. Не се заблуждавайте, че там всички са бедни, напротив...Първият елемент е една носталгична група от ветерани, която иска ордени и знамена да плющят, да има слова и червени ескадрони и оди за Съветския съюз. Това е миналото, което обаче е гръбнака на партията. Вторият елемент е от млади кариеристчета, които припознават лявата партия, за да се домогнат до властта. Те ги наричат Новото поколение на БСП, а те комсомолците въобще не знаят за какво става въпрос и хал хабер нямат какво е лявата идеология. Това е бъдещето, което никак не е розово. А третата група са т. нар колебливи, които дават своя глас и вярват в социалната идея, но това е за определен период. А що се отнася до БСП и мен, важното е, че изобщо излязох от този модел на политика и обществени отношения, защото считам, че е изчерпан напълно. Светът навлезе в нов етап, с нов тип организация на отношенията, но това трудно се проумява от повечето политици, защото се иска фундаменталност в познанията, а не малограмотност.
- Преди време призовахте „белите чорапи да напуснат НС”. Сега предстои поредният избор. По какви критерии да избираме политиците, които ще ни представляват в парламента, по чорапите ли ?
- Чалгата в политиката има толкова силно влияние, че не виждам перспектива "белите чорапи да напуснат парламента скоро". Те властват 25 години вече като неми риби. Това са депутатите, които остават винаги безименни до края, непознати. Те идват тука за малко в София, взимат си парите от заплати и комисии, вечерта се събират, изпиват по две дамаджани вино, купуват си нов часовник от МОЛА и събота се прибират по родните си места като национални герои. Най-големият крах в България е опростачването и опростяването в политиката. Като ги гледам как мечат, какви думи използват от парламентарната трибуна, какви политически изречения имат и ми става мъчно. Само заучени фрази и елементарни клишета, които издават пълна малограмотност. Културната революция в българския парламент е просто задължителна. Преференциалният вот отчасти помага, но само отчасти, а иначе когато се избира стадо няма как да не попаднеш на мърша. Има само един вариант да се отървем от „белите чорапи в парламента”- след години като се върнат младите от чужбина да им дадем път да покажат какво са научили на Запад. В тях е надеждата да тръгнем към по-добро и в бизнеса, и в политиката.
- Обявихте се за пряка демокрация, мечтаехте България да стане страна на референдумите като Швейцария. Вярвате ли в тези идеи като гледате политическата криза, която ни души за гърлото?
- При нас нещата стават по-бавно, но щом в Европа са станали, ще се случат и тук. За нова Конституция и ново управление ще станем свидетели след като се уплашат българските политици от изборните резултати. Тогава ще започнат да се замислят накъде вървим. Те и сега споменават задължителното гласуване с пряка демокрация, но само на думи, няма да посмеят да променят правилата. Периодът на партиите един ден ще приключи. Партийната демокрация е за олигарси, а гражданите ще поискат нов ред.
- И вас ви обявяваха преди време за олигарх, все ви задаваха въпроси за митичните куфарчета с милиони на Луканов. Когато влязохте във властта си продадохте бизнеса. Не съжалявахте ли за миг, че се впускате в една авантюра каквато е политиката?
- За тези митични куфарчета се изписаха хиляди страници. Добре, че тогава бях на 25 години и няма как това имане да стигне и до мен на такава юношеска възраст, иначе щях да доказвам и до сега, че съм невинен. В представите на българите олигархът е човек на бизнеса, влияещ върху политиката и задължително е богат крадец, мошеник и дебел. Задължително има няколко млади любовници и се вози в собствен самолет. Хубаво е, тези които определят кой е олигарх и кой не да препрочетат Аристотел. Олигарси всъщност са участниците във властта чрез представителна демокрация. Политическата олигархия е много страшна, защото тя се интересува от създаденото богатство и в стремежа си да го присвои става много жестока. Не знам защо политическата олигархия у нас се страхува да вижда представители на бизнеса на депутатската банка, може би ревниво пази територията си. Икономическите олигарси не са страшни, страшни са политическите. Когато станах депутат, сложих дебела черта и застанах от едната страна като народен представител, който носи отговорност накъде върви държавата, а не като представител на бизнеса. Целият период до моето участие в НС вече е бивш, минало е за мен. Моментът, в който съм бил в парламента, за мен беше един семинар за обществените отношения, в който да се убедя, че този тип демокрация е изчерпан. Сега съм в същинския си и съществен период.
- Кое е по-изгодно за бизнесмените да си купят политик, или да си направят партия и директно да атакуват властта?
- И при двата случая сметките не им излизат. Няма нищо страшно в това умни и способни хора да атакуват властта. Като се върнем назад във времето най-доброто управление за България беше на Симеон Сакскобурготски, ако питате бизнеса всеки ще ви каже, че всички бяха под общото крило на възхода. Самият подбор на хора, живели зад граница, учили по Европа и света е много различен от нашенския си балкански манталитет. Мнозина критикуваха и Милен Велчев, и Симеон Дянков като финансови министри, но ако питате някой финансист в Европа никой няма да отрече мерките, които взеха по времето на кризата. Другият голям финансист е Иван Костов, който през 1997 година от мизерията на българите прокара със закони първите крачки към бъдещето. През погледа на професионалиста нещата изглеждат по друг начин.
- Евгения Банева, участва в евроизборите. Вие не се ли изкушавате пак да се втурнете в политиката ?
- Аз съм вече пенсионер. Така си избрах и затова заминах да живея във Виена и Китцбюел - да се радвам на спокойствие, на старините си и да правя анализи на политическата простотия у нас.
- Какво си пожелахте днес на рождения си ден? За какво мечтаете, какво искате да ви се случи?
- Аз съм пенсионер, всичко си имам. Пожелах си здраве, верни приятели и все така да съм влюбен в жена си и живота.
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън