24 Ноември, 2024

​Гроздан Караджов: Като казва НАТО и ЕС, Румен Радев говори за Варшавския договор и СССР

​Гроздан Караджов: Като казва НАТО и ЕС, Румен Радев говори за Варшавския договор и СССР

Със заплахи към депутатите, главнокомандващият ще скъса връзката между „Дондуков” 2 и Народното събрание

Обезпокоен съм за психологическото равновесие на държавния глава, има 5 години да се научи на политика, заяви пред Faktor.bg депутатът от ДСБ

Интервю на Васил Василев

- Г-н Караджов кое в речта след клетвата на президента Румен Радев ви провокира да напуснете пленарната зала?

- За мен капката, която преля беше, когато Румен Радев супер неуважително в Народното събрание се обърна с крайно невъздържаната фраза „остава ви само още една седмица” към депутатите. Аз я разчитам като заплаха за народните представители от този парламент, както и за предупреждение към следващия. Неуважително е да си на гости на Народното събрание и да отправяш заплахи. Това до голяма степен предвещава вражда между институциите. Имах възможността да говоря в кулоарите с представители и на БСП, които ме поздравиха за това, че съм намерил кураж и да си изляза с доста други депутати, които не бяха съгласни с речта на нашия президент. Това бяха невъздържани заплахи, а възпитанието изискваше да напуснеш помещението, в което те обиждат.

- След обидите, които констатирате в изказването му, какво поведение да очакваме от новия държавен глава?

- Аз съм обезпокоен от психологическото „равновесие” на новия президент. От такъв човек може да се очаква всичко. Включително, че той става на практика за няколко месеца единодържец в държавата – и президент, и парламент, и правителство, защото ще назначи министър-председател и членове на служебен кабинет. Ако не намери смирение в себе си, благото и смиреното от предизборната си кампания, ще очакваме от него само непремерени действия по време и на служебното правителство. Ако това не е показателно в характера му, да намери сили в себе си и да се извини за думите си на Народното събрание. Ако се е почувствал обиден от това, че е предизвикал дружен смях в парламента, нека да каже какво всъщност от нашата реакция го е подразнило.

- Защо наистина парламентът реагира с насмешка на думите му?

- Този смях по време на словото на господин президента беше за това, че той подчерта как думите губели смисъла си, че той ще използва словото пестеливо и ще бъде лаконичен. На фона - 45-минутна скучна и несъдържателна реч, в която едвам се разбираше какво говори, беше непонятно. Той заменяше думи. Вместо да каже, че се „стимулира гражданското общество”, той заяви, че то се „симулира”. Както се казва, има грешки по Фройд, които идват отвътре. Това не е оправдание, защото можеше да прочете поне точно това, което му беше написано и да познава текста. Изговаряйки думите, поне да се следи съдържанието, а не да има безцелно прочитане. Това подразни депутатите, започнаха да говорят и създаваха шум в залата. Мисля, че господин Радев няма политически опит и в това отношение изцяло му съчувствам, защото очевидно говоренето пред публика не е негова силна страна. Както и четенето, особено на непознат текст. Той има 5 години, за да се научи на това нещо, надявам се да го направи по-бързо.

- Защо от словото му отсъстваше темата за външната политика и позиция за анексирането на Крим?

- Аз мисля, че той имаше няколко думи за външната политика. Румен Радев загатна, че НАТО и Европейският съюз остават нашите две семейства. Както се казва, благодарим и на това. Но когато един президент встъпва в длъжност с тежки подозрения за отношението си в Крим, говорим за тежкия международен проблем като анексията от руска страна, не може да се произнасят кощунствени думи, че Кремъл има законови права над чуждата територия. Това противоречи на Международния наказателен съд в Хага. Радев ясно се произнесе в свои предишни изказвания, че Русия има право да окупира територии чрез агресия. Българският президент трябваше да потвърди позицията на семейството, в което твърди, че сме. Международният наказателен съд е съд на страните, които са цивилизовани държави. Там са се самоизключили страни като Ангола и Конго, където има междуплеменни войни и се цели да не се преследват вождовете. Аз очаквах нашият президент да внесе яснота, но ние не чухме нищо. Тепърва изказването му ще е предмет на анализи.

- Защо Радев избягва изяви български медии, а говори пред чуждестранни журналисти?

- Това не е моя работа, той сам си решава медийната политика. Съветите ми към новоизбрания президент са да контролира тези, които му пишат изказванията, по възможност да ги чете преди това. Независимо пред коя медия дава интервюта, да вниква в съдържанието на речите си. В поредицата от съдържателни грешки, които произнасяше в изявленията си, си личи, че не се осъзнава това, което се чете.

- Георги Първанов и хора от екипа му заявиха, че са готови да му помагат. Виждате ли прилики в поведението на Румен Радев и на бившия държавен глава?

- Не ми е работа да им се бъркам, защото това са левичарски взаимоотношения. Все пак Румен Радев е кандидат на Георги Първанов. Той го посочи, а Корнелия Нинова му го открадна и изхвърли АБВ от предполагаемата и очаквана коалиция. В момента си разчистват някакви сметки. Този президент трябва да се потопи в политиката и да държи на семантиката и тежестта на думите. Той така произволно прочете с грешки речта си, че създаде ужасен прецедент в нашата история по встъпване в длъжност. Направо си беше гаф. Нека да стартира накриво и да усети средата в реалните й измерения, но дано да се поправи. Този президент ще ни представя пред света. Ако така ще ни представя, то ще бъде чудо на чудесата. Каквито идеологически различия да имам с Георги Първанов, той беше ясен в говоренето си. Всички си спомняме ясните му послания. Правилни или грешни, те са били изказани и преследвани правилно. Не може да го сравняваме с това подобие на държавен глава в момента, което личи от словото. Най-лошата услуга му направи този, който му е написал речта за парламента. Според мен това е човек, който е откраднал лозунги от „Шоуто на Слави”, от платформата на БСП, от „Стратегия 20-20”. В стенограмата мислено си замествам там, където е казал „НАТО и ЕС” с „Варшавския договор и СССР”. Получава се много точно съвпадение с един Априлски пленум.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация