Прокуратурата изпълнява поръчката за корпоративната война в КТБ много съвестно, но неумело.
Новото име на партията на Николай Бареков е "България без спонсори" и РЗС и ББЦ се създадоха от банката на човека с мустаци, казва пред Faktor.bg бившият царски депутат Минчо Спасов
Минчо Спасов е адвокат, доктор по административно право, депутат в 39 и 40 НС от НДСВ. През февруари 2008 година става председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.
Интервю на Ива Оприкова
- Г-н Спасов един на пръв поглед обикновен търговски спор между партньори Цветан Василев е на път да вкара държавата в криза. Какъв е вашият поглед като юрист върху скандала?
- Спорът не е обикновен, нито търговски. Участниците не търгуват с чушки и домати, а с най-апетитните парчета от държавната баница - акцизните стоки и парите на държавните предприятия. По- едрият от двамата партньори превзе „Булартабак” и съдебната система под зоркия поглед и със съгласие на ДПС. Банката на човека с мустаците отдавна е фаворизирана от елита чрез опериране с парите на държавните предприятия. Тя се отплащаше щедро на кукловодите, служейки за инструмент за политическо инженерство. Не случайно ГМО като РЗС и ББЦ се родиха под финансовото крило на тази банка. В средите на политиците отдавна се знае, кой плащаше билбордовете, от които Яне Янев громеше корупцията. Сигурно сте чували шегата, че г-н Бареков готви ново името на партията си - „България без спонсори”.
- Една мафиотска пирамида с обръчи от фирми е на път да се срути пред мълчаливия поглед на всички политици. Може ли да говорим за криза в държавността?
- Мълчат тези, които в една или друга степен са участвали в омертата. Тези, които не са, или са отвратени и не им се говори, или не могат да бъдат чути, защото медиите са „ангажирани”. Най лошото е, че в обществото се утвърждава трайно Догановата идея, че управлението на държавата няма нищо общо с морала, а е тепих за борба на егото между богати хора. Моралната криза е причината и за кризата в държавността.
- Финансови трусове, корпоративни войни, усещане, че някой си играе с парите на хората. Застрашена ли е националната сигурност?
- Слава Богу не. Целта на разразилата се война не са парите на хората, вложени в КТБ. След въвеждането на електронните пари банките престанаха да бъдат инструмент за печелене на пари, а станаха инструмент за управление на държави. И Василев и Пеевски вече са достатъчно богати. И можеха да се радват на богатството си ако не бяха изгубили контрол върху егото си. Прекалената експозиция на тези две личности създава проблем на общите им кукловоди, които сигурно вече търсят с кого да заменят назначените актьори.
- Една групировка се цепи по шефовете отвътре, войната е между две крила в нея, а обществото има усещане, че трети дърпа лостовете. Така ли е в действителност, има ли сценарист?
- Не е важно кой казва репликите, а кой суфлира. Третият винаги го е имало. Той има няколко съставни части, които си поделиха държавата преди 25 години. По времето на Костов и на Царя се направи неуспешен опит да бъдат дистанцирани от истинската власт, но това стана само временно и частично. Военните ченгета взеха военно- промишления комплекс и държавните поръчки, цивилните - банките, акцизите, трафика. Внимават да не си настъпват териториите, но от време на време, както днес, се случва някоя пионка да се опита да играе сама на чужд терен. Нещата се овладяват чрез снайпер, фалит или изпращане в чужбина.
- Как гледате на взаимните заплахи на един депутат и банкер? Не ни ли връща този шумен скандал в едни други времена?
- Нищо не може да ни върне в други времена. Групировките идват и си отиват. Публичните скандали говорят за дилетантство и липса на самоконтрол. Проблемът е, че сегашното време издига на повърхността незрели хора, а интелектуалният елит на нацията е стъпкан някъде в дъното на обществената пирамида. Не мога да го кажа по- точно от Радой Ралин : „Положителните хора у нас са без положение”.
- Как се справи прокуратурата, ДАНС и МВР в тази корпоративна война?
- За сега изпълняват поръчката съвестно, но неумело.
- Ако върнем времето назад политическото кръщене на единият участник започва от младежкото НДСВ? Какво си спомняте за Делян Пеевски? Личеше ли си от първите стъпки, че е толкова комбинативен и ще концетрира толкова богатство и власт в ръцете си ?
- Една от причините Царят винаги да е бил умерен и въздържан към обкръжението си от монархисти, емигранти и други ‘съветници” е информираността му, че поне половината са внедрени хора на службите. Не познавам лично г-н Пеевски и нямам спомени от краткото му пребиваване в НДСВ. Единственото, което си спомням е споделяната тайно ненавист на депутатите от ДПС към него когато им стана колега. Щом в предишния мандат управляваше парламентарната група на ГЕРБ и кадруваше чрез тях в съдебната система, очевидно има качества, които да компенсират проявената напоследък неуравновесеност.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация