24 Ноември, 2024

​Пламен Манушев: Спазването на международното право не е русофобство

​Пламен Манушев: Спазването на международното право не е русофобство

Некоректно и нечестно е действащ генерал да влезе в политиката чрез партия

Българският дух и памет се събуждат - вече знаем и почитаме забранената в историята Добричка епопея, казва пред Faktor.bg кандидатът за вицепрезидент от ГЕРБ

Интервю на Анелия Димитрова

Господин Манушев, кои са най-важните проблеми, които виждате пред България и за които ще работите заедно с госпожа Цачева?

- На първо място това е сигурността на гражданите, България да бъде фактор за стабилност на Балканите, сигурна европейска граница. Едно от важните послания е да се гарантира справедливостта, тоест съдебната система да работи така, че всички граждани да чувстват тази справедливост.

Но едно от най-важните неща това е единството на нация по националните приоритети и идеали. Запазване на европейския и евроатлантическия път на нашата държава, това, че членството ни в НАТО и ЕС са безалтернативни.

За пръв път геополитиката, отношението към Русия и към НАТО и ЕС играе такава роля в български избори. Защо те, а не например бежанската криза, други глобални проблеми са обект на толкова спекулации от страна на опонентите Ви?

- В тези избори геополитиката е особено важна защото се определя посоката в която върви България и, разбира се заради противопоставянето на Русия и САЩ, НАТО и Русия. Явно това определя и приказките на нашите опоненти, но аз вече казах, че за нас е изключително важно да продължим европейския път на развитие на нашата страна. Затова и геополитиката играе толкова важна роля, защото става дума за ценностна ориентация и аз смятам, че това е историческият избор който сме направили.

- Действително ли има политически сили, които биха имали влиянието и силата да отклонят България от този път?

- Има, разбира се. Една значителна част от кандидатите поставят под съмнение ориентацията на страната ни-накъде да върви. Не споделям вижданията за „рязка промяна и преоценка на нашето членство в НАТО”. Нашето членство е разписано, ние участваме във вземането на политическите решения, както и в системата за ръководство на НАТО. Така че пропагандата да променим нашето членство би било грешка. Трябва да останем предвидими, истински съюзници, които изпълняват задълженията си и освен консуматор да сме и генератори на сигурност. Ние го правим успешно и в нашия регион се ползваме с уважението на съседните страни.

- Обвиняват политиците от ГЕРБ и правителството, че са русофоби, как ще отговорите на това? В едно Ваше изказване казахте, че вярвате един ден Русия да се върне сред демократичните народи?

- Ръководството в Русия е поело този път, но тези, които ни обвиняват в русофобия навярно имат много къса памет и не помнят кой беше премиер и кой беше министър на външните работи, когато се приеха санкциите срещу Кремъл (Пламен Орешарски и Кристиян Вигенин) и те бяха в отговор на това, че Русия анексира незаконно Крим и на събитията, разиграли се в Източна Украйна. Има Мински договорености, които трябва да се спазват от двете страни. Те ще отпаднат, когато този конфликт се разреши, когато страните изпълнят задълженията си. България като член на Европейския съюз се присъедини към общото решение, знаете, че ЕС е демократична организация и дори една страна да е против едно решение, то не може да стане факт. Така че, тези, които ни обвиняват най-много, те са взели това решение.

Няма нищо русофобско в това да заемеш принципна позиция и когато една държава наруши международното право да вземеш решение с партньорите си от ЕС и НАТО.

- Как ще коментирате скандала един български офицер да присъства на поругаването на европейското знаме? Както и факта, че Румен Радев излъга като обясни оставката си с несъгласие с политиката спрямо армията и сигурността, а се оказа, че просто се е пенсионирал, за да не загуби привилегиите си?

- За мен е по-важно това, че той излъга за причините. Аз не съм виждал рапорта, но от това, което беше изнесено в НС - не бил съгласен с охраната на въздушното ни пространство и по специално с промяната в закона, която предвижда да извършваме охраната самостоятелно или съвместно с НАТО. Не виждам причина един български генерал, който е служил в армия партньор на НАТО над десет години, да има нещо против. Не го намирам за коректно и честно и го казах още първия ден, когато съобщиха за мотивите му. Мотивите му не са били коректни и честни. Той го направи, за да влезе в политиката и то по начин, който е недопустим за българската армия. Не може да си действащ генерал или офицер и да влезеш в политиката от името на политическа партия. Ако наистина е независим, да се обяви за независим кандидат.

Обижда ли Ви спекулирането с офицерската чест и то по крайно популистки начин?

- Ако господин Радев смята, че само той има офицерска чест, то много греши. Аз вярвам във всички български офицери, сержанти, редници, че българската армия е място, където дълг, чест достойнство са много силни и имат още истинското съдържание. Така че не може някой да приватизира честта на офицера, аз смятам, че не съм с по-малко чест от него. Генерал Събев, кандидатът на РБ също е с не по-малко чест от генерал Радев.

- Как ще коментирате решението на евродепутатите от БСП и ДПС да подкрепят и на практика да решат изхода от гласуването на резолюцията за насърчаване на миграцията?

- Най-лошото в този казус, е че има пълно противоречие в това което говорят кандидатите на БСП по отношение на мигрантите и това което са гласували техните евродепутати. Нашето правителство полага огромни сили да реши този проблем заедно с Цяла Европа. Правим всичко възможно това да не се отрази на сигурността на страната, на българските граждани, да не са поставени в риск. А да се гласува точно обратното на това, което говорят техните кандидати, което използват в предизборната кампания е недопустимо. Аз не мога да разбера що за хора са това.

- Президентът олицетворява единството на нацията, но има ли единство и как може да бъде постигнато? Кои са болежките на нацията ни? Каква е ролята на партиите в това противопоставяне?

- Президентът по Конституция олицетворява единството на нация. Това единство на нацията се изразява по отношение на българските граждани, държавните институции, външната политика. По отношение на тези институции той трябва да олицетворява единството на българската нация. Ако между политическите партии има нормален политически диалог, а не омраза и конфронтация аз смятам, че тогава България ще постигне своето единение. Също така когато имаме ясни позиции по националните приоритети, по отношение на външния свят, на нашите съседи. Тогава България ще е постигнала това единение. Трябва рязко да се намали противопоставянето, омразата в политическия диалог, които изцяло вредят на българската държава. Така и хората ще имат по голяма вяра ,че законите се спазват и важат от президента до редовия гражданин. Тогава България ще има национални приоритети. Ние сме членове на НАТО и ЕС, но нашите национални приоритети трябва да бъдат определяни от нас самите.

- Вие се опитвате да събудите патриотизма у хората, с които се срещате. Това само лична емоция ли е или търсите по-голяма цел и каква е тя?

- Преди година влязох в една инициатива за търсене наследниците на загиналите воини на Каймак Чалан и покрай тази книга обиколихме цяла България. Говорехме тъкмо за патриотизма, за събуждането на националното чувство.

Аз винаги съм се интересувал от Първата световна война и какво всъщност се е случило в Добруджа и в Добричката епопея, защото тя беше „забранена” война. За нея беше забранено да се говори. Това което зная и за добричката епопея и за битките край Тутракан, е нещо което трябва да знаят всички българи, защото това е родовата памет, паметта за нашите деди които са оставили .костите си по бойните полета за освобождението на България и обединението на България. Тази война беше обявена за „империалистическа” и за нея не се говореше, все едно е срамна. Моят дядо е воювал за освобождението и обединението на Отечеството си и затова са умрели неговите приятели. Така че аз ще продължа докато съм жив да работа в тази посока, това стана кауза и мисия на живота ми. Радвам се, че тя вече не е само моя, в България все повече се събужда националното, патриотичното чувство, да се пишат книги, да се правят изследвания. Това, което мога да ви кажа от личен опит е че виждам през тази година как се буди българският дух, българската памет се събужда. Хората търсят, искат да знаят какво се е случило, защото това са нашите дядовци, не предци от преди хиляда години.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация