Темата с Възродителния процес за мен е приключена
Стоварват се медийни бухалки само върху непослушните момчета като мен, казва депутатът от Националния фронт за спасение на България пред Faktor.bg
Интервю на Васил Василев
- Г-н Бинев, опровергават ли се високите очаквания на хората от работата на депутатите в парламента?
- Това, което се случва в държавата е свързано с голямото политиканстване, а не с решаване проблемите на хората. Аз винаги съм гледал прагматично на политиката. Мен ме отблъсква политическият антагонизъм, който пречи да се решат въпросите, които стоят пред нас. Като че ли смисълът на това, за което сме в парламента – да направим живота на хората по-добър, е изместен от това да се караме кой е по-прав. Това, което се случва в момента, не е добро за обществото. Трябва да се намери решение, да се действа рационално и политическите партии да предложат различни пътища към една и съща цел. Ние не може да имаме по-различни цели от това да направим хората по-щастливи, по-умни и по-богати. Оказва се обаче, че ние не мислим как обществото да се чувства по-добре, а само за лични вендети.
- Кой има интерес от подобен непродуктивен сценарий?
- Всеки друг има плюс от това, само не и българският народ. Българската политика не трябва да се кланя на Запад, Изток или Югоизток, а да се ръководи само от интереса на българските граждани. Дълбоко вярвам, че това един ден може да се случи, тъй като самите препоръки на Европа са такива. Единствено Европа има интерес България да бъде подредена държава или казано метафорично : Кой холдинг иска да има слаба фирма под шапката си ? ЕС не е наш враг. Въпросът е до колко ние можем да спазваме и да прилагаме законите, с които сме се съгласили, когато станахме членове на съюза.
- Турският министър на екологията и водите посъветва всички засегнати от наводненията в Одрин да съдят България в Страсбург. Като бивш евродепутат, сблъсквал ли сте се с подобен проблем?
- Аз поне не съм чувал досега за подобен прецедент – да се съди държава за това, че водите на друга страна са отишли при нея. Чувал съм за дела по обратния ред – да бъде спирана вода към съседна държава. Явно обаче Турция прибра морковчето си и извади тоягата в момента, в който страната ни прояви характер и не отстъпва от своите интереси по конкретни проблеми. Турската държава с идеята за дела към Страсбург ни подсказва, че трябва да имаме едва ли не по-мек тон, когато става въпрос за защитаване на националния ни интерес. Това не е правилно, защото сме в парламента, за да защитаваме нашия национален интерес, а не чуждия.
- Защо ДПС се плаши толкова много от факта, че НФСБ подкрепя ГЕРБ в управлението?
- Защото на ДПС всички са им приставали, дори такива, които имат претенции за националистически формации. Те досега не са виждали подобно нещо, което се случва, и то за тях е съвършено ново. Председателят на НФСБ Валери Симеонов е изключително принципен човек и корав българин. Неговата самобитност изненада опонентите му и ги кара да скачат без аргументи срещу партията му. Започна да се говори за ксенофобия по адрес на НФСБ, което няма нищо общо с действителността. Защото да защитиш националния интерес на България не означава, че си ксенофоб, а че просто искаш да се спазват правилата. Ние искаме циганите да си плащат тока, да бъде образован народът, защото демокрацията не е диктатура на мнозинството над малцинството, а диктатура на закона.
- Сериозни ли са твърденията на Волен Сидеров, че в момента тече мобилизация на армията ни за война с Русия?
- Понякога ми е трудно да коментирам думите на Волен Сидеров, тъй като те са насочени повече към руските интереси, отколкото към българските. Това мен ме притеснява, защото човек не трябва да играе казачок, докато работи в нашия парламент. Ние трябва да имаме топли връзки с Русия, както и не бива да пренебрегваме икономическите си отношения с Кремъл, а тази подкрепа трябва да бъде демострирана в Брюксел. Смятам, че не трябва да се опитваме да взимаме страна. Нашето присъствие във военен план е повече политическа демонстрация, отколкото демонстрация на военна сила. Пък и туптенето на славянските сърца, отдавна вече може да бъде усетено само в джобовете на хората, т.е. отдавна топлите кремълски сърца са заменени с калкулатори.
- Може ли България да се превърне в терен на конфликта между Русия и САЩ, след като отново Сидеров ни плаши с танкове?
- Не трябва да допускаме подобни конфронтации на наша територия и трябва да открием златната среда. В тази ситуация ще разберем кои са големите политици, т.е. истинските държавници, само те не виждат цвета в черно и бяло, а виждат всички цветове и техните нюанси и знаят кои са ситуациите в които трябва да бъдат използвани. Това са хора, които не се крият зад проблемите, а ги решават. Разликата между политика и държавника е точно в това. Откакто съм в парламента, се политиканства и се правят лични нападки от трибуната. От нея поставих въпрос за българското земеделие, но бях прекъснат. Вероятно имах вина, че не беше времето, когато това трябваше да се обсъжда, но искам да ви кажа, че всеки въпрос е важен, защото не искам след време да обяснявам на децата си какво е български домат, а да не мога да им го покажа.
- Има ли опасност страната ни да последва гръцкия модел и на власт да дойдат крайно леви партии?
- Аз не съм врачка, а като политик и не мога да прогнозирам. В България проблемите ни са различни от тези на южната ни съседка. Новият им премиер Алексис Ципрас е един популист, който дава невъзможни обещания и се опитва да извива ръцете на цяла Европа, от което тя няма как да е доволна. Ако бъде направен компромис към Гърция, ще се получи ефектът на непослушното дете, което вместо да го наказват го подкупват и тогава и други държави ще започнат да правят като нашите съседи, а това означава, че ЕС просто ще се разпадне в рамките на няколко години.
- Какъв беше замисълът точно в този момент да се отвори от ДПС въпросът за Възродителния процес?
- Точно това много ме мъчи, че през 2015 г. се занимаваме с Възродителния процес. В държавата има изключително много по-важни проблеми, но става дума за политически и парламентарни хватки. Проблема с държавна сигурност трябваше да е приключил преди 25 години. Хората са казали – говори сега, или замълчи завинаги. Занимаваме се с всякакви други неща, но не и с истинските проблеми. В момента подлежим на мониторинг по въпросите за правосъдие и вътрешен ред, продължаваме да сме на едно от последните места по обективност на медиите, на последно място в Европа сме по добър живот и щастие, а ние се джавкаме за миналото. А най-ужасното е, че за хора като мен, които назовават проблемите с истинските им имена, е създадена система, която да ги унищожи. Веднъж завинаги трябва да се разбере – проблемите в нашата държава са рекетът на администрацията, бюрокрацията и политиците. Основното, за което трябва да се погрижим са липсата на справедливост, битовата престъпност, внушенията и подмяната на информацията. Не на последно място трябва да отбележим и медийните бухалки, които се стоварват по главите на непослушните хора като мен, зависимостите на политиците, които не смеят да предприемат смели решения за истински реформи. Угодничеството и неизвестността на хората, които решават ежедневните ни проблеми също трябва да бъдат на преден план.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация