Трима водещи български икономисти се обединиха около тезата, че отминаващата 2014 се характеризира с влошаване на инвестиционния климат. Въпреки това се забелязва задвижване при пазара на имоти, за което несъмнено е помогнал случаят с КТБ. Изкарването на парите от депозит или от бурканите зависят преди всичко от политическата и икономическа стабилност, смятат Красен Станчев, Мартин Димитров и Муравей Радев. Те са категорични, че сривът на рублата може да доведе до отлив на туристи, но няма да се отрази осезаемо на туристическия сезон.
Интервю на Косара Белниколова
КРАСЕН СТАНЧЕВ, Институт за пазарна икономика: В момента се инвестира предимно извън България
- Г-н Станчев, на какво се дължи съсредоточаването на толкова много средства в банките? Как ще определите инвестиционния климат през 2014?
-Има обща несигурност и реторика, която всява паника. Политическата конкуренция е кой ще бъде по-голям популист. Но нещата трябва да се гледат в перспектива. В началото на 97-ма година, в банките спестяванията бяха 6% от БВП, сега са почти 9 пъти повече или 56%. Това означава, че хората постъпват горе-долу правилно в ситуацията, в която живеят. Съществува обща нестабилност и несигурност в правната система.
Друга причина е, че няма хубави проекти, а там, където има, те са финансирани с по-ниски лихви от институциите – майки. Но това е част от интеграционния процес.
- Къде, според вас, е най- добре да се инвестират парите през 2015, особено в контекста на случая с КТБ?
- Не мисля, че ще има инвестиционен бум, заради КТБ. Няма масово теглене на каса, а по-скоро прехвърляне на депозити в други банки. Това е защото над 90% от депозитите са с малка величина.
Може да се инвестира извън България. За момента у нас няма добри инвестиции, това може да се види по анемичната търговия на Фондовата борса. Това, което се прави от четири, пет инвестиционна фонда в България, е относително добро. Те имат горе-долу добре структурирани портфейли, но и те инвестират в чужбина.
Пазарът на имоти се раздвижва. Основният критерий е продължителността на продажбите, тя е спаднала от шест месеца - на два. Въпреки това нещо съществено не може да се случи, защото има намаляване на цените на имотите, купени от чужденци.
- Как ще повлияе сривът на рублата върху икономиката ни?
-Ще повлияе, но не мога да кажа с колко. Важно е да се отбележи, че около половината руски туристи идват тук, за да спестяват, а не да почиват. Що се отнася до пакетираните услуги – там най-вероятно ще има известен отлив, но не много драстичен.
- Струва ли си да се инвестира в злато?
- По принцип това е добра инвестиция, когато има количествено разпускане на основните валути. Колкото по-голямо и продължително е това разпускане, толкова повече златото се превръща в рискова инвестиция. Имаше на два пъти такива случаи в последните седем, осем години. Другите възможности са инвестиция в портфейли, в които са съчетани различни активи – злато, акции, ДЦК.
МАРТИН ДИМИТРОВ, депутат от Реформаторския блок: Българската фондова борса да бъде продадена на голям европейски играч
- Г-н Димитров, каква беше изминалата година от гледна точка на инвестиционния климат?
- Много тежка. Когато нямаш политическа стабилност, не може да имаш инвестиции. Трябва да има и добра бизнес среда. Първата задача на правителството е стабилизиране политически и финансово. Без инвестиции и ръст на икономиката не може да решим нито един важен проблем. Външните инвестиции може да станат много повече от вътрешните, ако тези фактори са налице. Това създава работни места и начин за повишаване на заплатите и решаване на социални проблеми.
- Какво би накарало хората да извадят депозитите от банките и да ги вложат в реалната икономика?
-Това е основен въпрос. След 2008 и финансовата кризата, външните инвестиции спаднаха около три пъти. За да постигнем висок растеж на българската икономика, вътрешните спестявания трябва да се превърнат в инвестиции. Едно от важните решения е, макар и не самостоятелно, важно е Българската фондова борса да бъде продадена чрез една прозрачна процедура на голяма европейска фондова борса, така че да се раздвижи и да предложи алтернативни решения на българските граждани. Представете си, ако у нас дойде германската, австрийската, интересът към инвестициите ще се увеличи. Това ще създаде нов вид доверие.
- Възможно ли е това да се случи през 2015? Кои са най-добрите места за инвестиции?
- В момента всички предпоставки са налице. Работи се по стабилизирането на държавните финанси. Следващата стъпка е да има мерки за икономически растеж. Процедура за купуването на българската фондова борса може да бъде задвижена тази година.
В трудни времена, инвестициите в имоти са предпочитани и е нормално да нарастват. Трябва да се направи разграничение между два типа имоти. Моето наблюдение е, че вече се предпочитат имотите в големите градски центрове и по-малко ваканционните.
- Какъв е ефектът в инвестиционната политика от кризата с КТБ?
- От една страна ще има увеличаване не депозитите, а от друга – нарастване в търсенето на имоти. Надявам се това да има поучителен ефект за българските граждани – да разберат, че банките не са еднакви и не е достатъчно да се гледа само най-високата лихва. Смятам, че голяма част от депозитите ще бъдат насочени отново към банките. Моето допускане е, че една част ще се насочи и към пазара на имоти, както и към пазара на акции.
- Как ще се отрази сривът на рублата?
-Тя се срина почти два пъти спрямо еврото, така че е нормално търсенето да намалее. За съжаление ще повлияе и на туризма. Надявам се в България да бъдат привлечени друг тип туристи и очаквам добър туристически сезон.
МУРАВЕЙ РАДЕВ, бивш финансов министър: Държавата да намали бюрокрацията
- Г-н Радев, как ще определите изминаващата година от гледна точка на инвестиционния климат?
- Като една от най-лошите в последните 15 години. Причините са много, но ако искаме да ги назовем с една дума, това е недоверие. Недоверие, което срива инвестиционния климат и декапитализира икономиката. Неслучайно кредитният рейтинг през тази година бе понижаван на два пъти, до обидното ниво - „боклук“.
- Kaкво се случва със средствата на граждани на депозит в банките? Какъв е размерът им?
- Населението държи в банковата система повече от 35 милиарда лева - почти 50% от брутния вътрешен продукт на страната. Огромен по размер средства, които хората не смеят да инвестират и предпочитат банките да им ги пазят. Както видяхме и това не е съвсем сигурно – справка КТБ.
- Какви биха били резултатите за икономиката, ако тези пари бъдат „влети” в нея?
- Ще се отрази изключително благоприятно върху икономическия растеж и икономиката като цяло. Ще компенсират все по-намаляващите чуждестранни инвестиции, ще се увеличи конкурентоспособността на българското производство и ще се повиши благосъстоянието на хората. Част от тези милиарди банковата система инвестира в икономиката чрез кредитиране на бизнеса, но при утежнени и често непосилни условия. Друга част инвестира в чужбина, което не е добре за нас, защото нашите пари работят за други икономики, а не за нашата. Азбучна истина е, че без редовни инвестиции, икономиката замръзва. Тя спира да се развива и остава на едно място. Другите икономики, в които се влагат инвестиции, се модернизират и усъвършенстват, продукцията им става по-качествена, по-евтина т.е. по-конкурентна, което в съвременния глобален свят, означава, че спрелите икономики са обречени.
- Страхуват ли се българите да инвестират? Защо?
- Страхуват се, разбира се. Защото нямат доверие. Защото усещането им е, че няма държава. Политическа нестабилност, икономическа криза, корумпирана правосъдна система, бюрократизирана и подкупна администрация, всевластна олигархия и т.н. Как да рискуваш спестяванията си в такава среда?
- Какви фактори биха насърчили инвестиционния им интерес?
- За да се създаде инвестиционен интерес, трябва да съществува подходяща пазарна среда. И държава, която да помага, а не да пречи на бизнеса. Да създава ясни пазарни правила в икономиката и да контролира безпристрастно спазването им. Държава, която рязко да намали хилядите разрешителни, лицензионни, забранителни, ограничителни и прочее режими с които е заклещила предприемаческия дух на българина. Да озапти самозабравилата се свръх бюрократизирана и корумпирана публична администрация. Само силна, но справедлива държава може да възстанови изгубеното доверие и да възкреси желанието за инвестиции и бизнес начинания на хората.
- Кои ще са най-добрите инвестиции през 2015 за българите?
- Мисля, че за българите през следващата година, а и занапред - най-добрата инвестиция ще е влагане на пари в по-добро и по-съвременно образование и по-висока квалификация. Ако пък им останат временно свободни средства, инвестициите в недвижими имоти може би са най-удачни за 2015 г. с оглед на очакваното им бъдещо поскъпване.
- Къде инвестира българинът в момента?
Казахме вече – почти никъде и с право. Предпочита банка и бурканбанк, вместо риска да загуби всичко в неподходящата днес инвестиционна и бизнес среда.
- Сривът на рублата ще окаже ли влияние върху туризма и инвестициите у нас?
- Сривът на рублата и задълбочаващата се финансово – икономическа криза в Русия ще повлияе негативно върху приходите от руски туристи и инвестициите в недвижими имоти. При това този процес вероятно ще продължи повече от година, което означава, че туристическият бизнес и този с недвижими имоти трябва да направят необходимите усилия да опаковат по – добре продукцията си и да рекламират по – убедително природните ни прелести за да привлекат повече туристи от повече дестинации и повече инвеститори.
Още от Интервю
Доц. Момчил Дойчев: Ако Тръмп избере безчестието - ще получи и войната
Мирът не може да бъде налаган на Украйна и Европа по путински аршин, това е невъзможно
Доц. Мартин Иванов: Неграмотен „съдия“ е осъдил с отпечатък от палеца си 227 души, от които 99 на смърт
Днес някои се опитват да превърнат управлението на комунистите в поредната фалшива икона за подражание
Володимир Огризко: Не трябва да позволим украинците да бъдат битите овце в тази война
Преговорите за прекратяване на войната между Русия и Украйна са дълъг и труден процес, по време на който няма да се съгласим на никакъв мир в ущърб на интересите на Украйна