- Г-н Цветанов, след срещата, която проведохте в НС в петък с потърпевши от произвола на ДПС в смесените региони, какви са вашите опасения за провеждането на честни избори в тези места?
- С днешното управление, с овладяването на институциите от Движението за права и свободи, единственият шанс да се противодейства на купуването на гласове в смесените региони е високата избирателна активност. Защото те могат да купят 10, 20 процента, но при висока активност можем да противодействаме ефективно на бъдещи злоупотреби.
- Поведението на ДПС в тези райони е известно отдавна. Защо сега, какви послания отправяте с тази среща?
- С техните разкази искаме да покажем реалното положение и оттам – колко важно е да има промяна. Искаме да кажем на българските граждани колко е важно да упражним правото си на глас. Защото в тези региони гласовете се купуват, хората гласуват от страх и по принуда, никой не се възползва от правото си да гласува по съвест, а всеки под една или друга форма е заплашен, че ще загуби работата си и няма ди има никакво бъдеще и перспектива за неговите роднини.
Точно затова са тези срещи, защото когато българските граждани разберат какво е случва в тези региони, ще осъзнаят и колко е важно да има висока избирателна активност, с която да противодействаме на този сценарий, който гласят по места. И че не случайността трябва да определя бъдещето на българските граждани, а високата избирателна активност, която пък води до реално по-висока представителност в българските институции.
- Ще искате ли анкетна комисия по всички тези случаи, които бяха изнесени в парламента от потърпевшите – уволнени и заплашвани?
- Убеден съм, че няма да ни дадат възможност за подобна комисия. Самият факт, че управляващите бягат от анкетна комисия по случая в Лясковец, че избягаха от въпросите в комисията за Христо Бисеров, ме прави скептичен.
Една подобна комисия няма да изиграе никаква роля, по-важното е разказите на тези хора да бъдат чути и предадени от медиите. Тогава ще разберат колко страшно е в тези региони.
- Кажете и вашата гледна точка за прочутото кафе между Борисов и Местан, каква беше целта й? Вие присъствахте на сбирката на ГЕРБ в Кърджали?
- За всички е ясно, че тази среща на кафе е случайна. Ако сте проследили информацията, която излизаше от мероприятието, организирано от младежкия ГЕРБ и подпомогнато финансово от фондация Конрад Аденауер, ще се уверите сами. Тогава Борисов каза, че не е нормално лидерът на ПЕС да сравнява Крим с Кърджали. И в тази връзка каза, че нормалното би било лидерите на съответните политически формации в България да могат да изпият по едно кафе и да не се върви към тази конфронтация, която наблюдаваме 25 години.
Тя се засилва страшно много наближат ли изборите. И точно затова се получи отговор от ДПС, че са готови за среща, която се осъществи без абсолютно никакъв планиран сценарий.
- Защо се получиха тези скандали около кодекса, нали беше обсъждан толкова дълго, че накрая почти фатално закъсня?
- За всички е ясно, че този изборен кодекс, начинът, по който беше изработен и приет ще съдържа подводни камъни. Аз съм убеден, че този изборен кодекс ще претърпи промени в идните месеци, защото той не е това, което Мая Манолова твърди в публичното пространство. Едва, когато започне на практика да се прилага един закон, се появяват и въпросителните. А вие видяхте, че има различни интерпретации за начина на разпределение на квотите на членовете в ЦИК.
- Връщане на жест или търсене на справедливост е предложението за промени в Кодекса?
- При изчисленията и то от математици и неправителствения сектор остатъкът беше разпределен между БСП, ГЕРБ и „Атака”. Тогава се оказа, че ДПС са се почувствали ощетени от разпределението на този остатък. И в този смисъл не бих искал да казвам, че има връщане на жеста, а просто се стараем да минимизираме популисткото говорене в публичното пространство и да поправим едно недомислие в кодекса. Ние сме страна – член на ЕС, а се държим като преди десетилетия.
- Какво решение ще имате за номинациите за главен съдебен инспектор?
- Не сме обсъждали тази тема, ще подкрепим професионална номинация, но след като са предложени от Съюза на съдиите, ние предполагаме, че те са с висок професионален опит и биха били достойни кандидатури, които могат да бъдат разглеждани като подходящи за подкрепа. Но знаете, че за избор на главен съдебен инспектор трябва да има две трети парламентарна подкрепа, така, че въпросът не опира само до позициите на ГЕРБ
- Въпреки, че споровете около ЦИК продължават, заговори се и за проблеми при съставянето и на РИК-овете по места. Какво конкретно имате предвид?
- Конкретно – това, което се случи в четвъртък в София, когато преговорите се провалиха. Съвсем логично е най-голямата парламентарна и опозиционна партия да има свое представителство в ръководствата на съответните РИК-ове, което ни беше отказано. Това, за което ние настояваме при преговорите е да получим или председателското или секретарското място. Защото знаете, че всички протоколи и решения, които излизат от съответната комисия, трябва да е подписано от председателя и секретаря. И тук искам да дам пример с времето, когато ГЕРБ беше управляваща. Във всички комисии, навсякъде едно от тези места е било предоставяно на опозицията. Това е нормалното поведение в една демокрация.
Vevesti.bg
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън