Корупцията е по-голяма заплаха за националната сигурност от радикалния ислям
Добра идея е съдиите да избират пряко целия състав на ВСС, казва пред Faktor.bg екс депутатът от НДСВ и бивш шеф на вътрешната комисия в парламента
Интервю на Косара Белниколова
- Г-н Спасов, защо шефовете в ДАНС реагират така остро срещу идеите на новия парламент да проведе законодателни реформи в сектор „Сигурност“?
- Най-вероятно реакциите им се дължат на чисто битовата заплаха да бъдат сменени ръководителите. От гледна точка на ГЕРБ промените звучат така: президентът назначава председателя на ДАНС, премиерът – неговите заместници. От гледна точка на ДАНС – ясно е, че те не се радват на голямата симпатия на Бойко Борисов, след като преди време извадиха случая с Мишо Бирата. От друга страна се учудвам на остротата на тяхната реакция. Те са една държавна и тайна служба, която трябва да се подчинява и да изпълнява решенията на Народното събрание.
- Грешка ли е връщането на ГДБОП в МВР, както казват от ДАНС?
- Връщането на ГДБОП в МВР е правилна стъпка. Прехвърлянето преди година беше конюнктурно с цел да се обезсили влиянието на Цветанов в МВР. Беше превърнато в оръжие за политическа работа.
След влизането ни е ЕС и НАТО, външната ни сигурност не е първостепенна заплаха и около нас не гъмжи от разузнавачи. Аз приветствам изместването на дейността на контра разузнаването към борбата с вътрешната корупция – в политиката, МВР, съдебната власт. Това трябва да бъде приоритет на службата, за да бъде полезна и да оправдава разходите. Именно затова изваждането на ГДБОП от ДАНС е положителна стъпка, защото ДАНС ще може да го контролира. ДАНС е информационна служба, тя събира информация за корупционни действия и длъжностни престъпления. Субектът на тази дейност са политиците и магистратите. Проблемът е, че те се явяват и като адресат. Понякога се задейства принципът „гарван гарвана око не вади”.
- Законодателните промени, инициирани от ГЕРБ и Реформаторите, ще реализират ли желаната реформа в сектора?
- Дали ще имат резултат зависи от много фактори, включително и от енергията, морала и работливостта на хората, които ще трябва да прилагат законите. За конструктивните промени, които се предвиждат – аз съм привърженик на идеята, която е залегнала в закона – президентът да назначава председателите на ДАНС и главния секретар на МВР. Това ще уплътни декоративната роля на държавния глава, която наблюдаваме в момента и той ще носи някаква политическа отговорност за това, което се случва в службите. В крайна сметка той е и този, който отговаря за националната сигурност. Но другата идея – за заместниците, считам за неуместна. Губи се принципът на единоначалието в тази служба, който трябва да бъде основа. Получава се „орел, рак и щуката, които няма да успеят да извадят каруцата от тресавището. Самият председател на Агенцията трябва да си избира заместниците, за да има оперативната възможност да работи с хора, на които има доверие.
- Има ли основание ДАНС за претенции, след като проспа аферата с КТБ? Носят ли агентите отговорност за този финансов скандал?
- Ролята на ДАНС не е да арестува директорите на КТБ или други банки, а да информира политиците и ключовите фигури в надзорните органи на държавата чрез финансовото разузнаване. Още през 2010 един бивш служител на ДАНС – Алексей Петров беше казал, че в КТБ се случват нередности и че излетите там държавни пари трябва да бъдат контролирани и да бъдат извадени. ДАНС са си свършили работата и са предупредили обществото. Но тогавашното правителство – не реагира. Тогава си позволих в една медия да цитирам това алармиране за банковата система, но получих заплашителни SMS-си да не говоря по темата.
- Като депутат лансирахте идеята да станат публични тайните зависимости на лица заемащи важни държавни постове, може ли сега тази идея да бъде реализирана?
- Според мен – не. Идеята е магистратите и другите висши политици, които са посветили живота си в служба на обществото – да го правят наистина. Слагайки плаща на тайните общества, те полагат друга клетва, която, по принцип твърдят, че също е в служба на обществото. Когато се сложат две тоги и две клетви едновременно, рано или късно се изневерява на едната. За жалост не виждам сега по-голяма обществен подкрепа, отколкото през 2007 – 2009.
- Много ли са масоните в България, инсталирани по важни държавни постове?
- Притеснително е филтрирането на тайните общества в съдебната власт. На тези тайни срещи се виждат бизнесмени и висши магистрати, за да решат конкретен казус. Самата съдебна система е като белите кръвни телца – тя трябва да отблъсква вредителите. Оказва се в конкретния случай, че клетвата пред тайните общества е по-силна от клетвата пред Конституцията. Върхушката в съдебната власт е на 80% членуваща в тези тайни общества.
- Могат ли да бъдат отнесени към тайните общества и ловните дружинки, там казват, че също се решават задкулисно важни обществени дела?
- При ловните дружинки ситуацията е сходна с ложите, но с една малка разлика. Поне като направите справка в регистъра на горското стопанство, ще видите, кои са членовете на горската дружинка. При тайните общества няма да успеете да идентифицирате лицата, които се събират. Има шанс за малко повече публичност.
- Най-актуалната тема в държавата е изчезването на Петко Сертов, ще излязат ли скрити зависимости около тази мистерия?
- Няма да подкрепя никоя от сензационните версии. В момента нито от МВР, нито от службите, нито от семейството на Сертов има индикации за извършено престъпление. Аз се придържам към логиката, че става дума за негово лично решение.
Няма обективен фактор, който да свърза изчезването му с политическо събитие или икономически процес.
- Не трябва ли реакцията на отговарящите институции да е по-бърза в подобни случаи?
- Няма данни за преминаване на границата. Това може да породи всякакви спекулации. Дали трябва да има система за контрол на пътниците през границата – категорично не. Идеята на ЕС е за свободното движение на хора и капитали. По притеснителното е, че системата за контрол с камери в столицата не работи, заради 200 000 лв.
- Обществото е сериозно притеснено от сигнали за разпространение на радикален ислям в България? Доколко са основателни?
- Доколкото съм запознат с идеологията на Ислямска държава, идеята е да се изградят структури в ислямския свят, но не и в Европа. Никъде не съм чул континентът да е заплашен. Много е опасно, когато за книги се арестуват хора. Смятам, че реакциите с духовниците в Пазарджик са преекспонирани. Според мен основната заплаха за националната сигурност е вътрешната – заплахата от корупция, която разгражда обществото.
- Как ефективно граждани и управляващи да се изправим срещу корупцията?
- В тази посока трябва да бъде насочена енергията. Властите трябва да бъдат независими, а съдебната система трябва да бди за интегритета на обществото – нещата трябва да започнат оттам. Проблемът с корупцията в съдебната власт е значително по-лек от неморалността на политиците, част от избирателите и медиите.
Идеите и призивът на Радан Кънев в тази посока са добри, но не знам дали ще намери подкрепа. Трябва да има радикална мярка – отдалечаването на съдебната власт от другите власти. Една от добрите идеи е съдиите да избират пряко целия състав на ВСС.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация