24 Ноември, 2024

Алекс Алексиев: Ако загубим още една генерация в чужбина, България изчезва

Алекс Алексиев: Ако загубим още една генерация в чужбина, България  изчезва

Всеки, който е против проучванията за шистов газ е зависим от Кремъл и работи за чужди интереси

Възраждането на страната се нуждае от нова дясна, родолюбива партия,  казва пред Faktor.bg  известният международен анализатор

Алекс Алексиев е експерт по международна сигурност и радикален ислям.

Емигрант в САЩ от 1965 г. Неговите анализи за националната сигурност на САЩ се използват от Пентагона и ЦРУ. Научен сътрудник е в института „Хъдсън", дълги години е работил в корпорация RAND. Председател е на Център за Балкански и Черноморски изследвания в София.

В зората на демокрацията бе съветник на премиера Филип Димитров.

Роден е през 1941 г. в България. Син е на убития след 9 септември 1944 г. от комунистите голям български художник и фейлетонист Райко Алексиев. 

 Интервю на Стойко Стоянов

- Г-н Алексиев,  променена ли е  България след парламентарните избори през май?

- Заварвам я в неособено блестящо състояние. Държавата се управлява от едно правителство, което е легитимно де юре, но не и де факто. То дойде на власт без да има мнозинство, а това се случва много рядко в Европа. Кабинетът направи грешки от самото начало, които според мен повече приличаха на вътрешен опит за преврат, (говоря за казуса „Пеевски”), отколкото на легитимно управление. И до ден днешен това управление се държи по начин, който не му дава много легитимност. 

Въпросът е защо партиите от това мнозинство драпат за властта по такъв начин? От една страна, знаят, че при нови избори, някои ще изчезнат от парламента, а други дълго време няма да се докоснат до властта. От друга страна, може би самият Станишев усеща, че за него се готвят „Дългите ножове” в партията, и ако не беше съставил това правителство, сигурно до сега щяха да го махнат от лидерския пост. А това значи и край на неговата кариера в Европа. Но реално кариерата му като политик от международна величина е приключила, той направи огромен автогол,  обвързвайки се с гласовете на една открито ксенофобска, фашизоидна партия. Такова коалиране е анатема за европейските социалисти и затова смятам, че Станишев няма повече силен ход.

- Какъв комплекс тресе социалистите щом лидерът на ПЕС,  модерният Станишев реабилитира агенти на ДС  и лица от номенклатурата по етажите на властта, а на митингите на БСП хора, с портрети на Сталин искат да се върне комунизмът?

- Комплексът е, че БСП фактически си е комунистическа формация. Нейният истински електорат са хора, свързани със Сталинизма и комунизма. До 10-15 г. те ще изчезнат, но факт е, че това е твърдият електорат на тази партия. В момента се вижда, че тази партия се клатушка и при едни нови избори, дори и да вземе същия процент, а на мен това не ми се вярва, нямат бъдеще. Дори и хора от групата на Георги Първанов и неговата котерия са си все още по принцип Сталинисти. Сега се усещат силни, защото знаят, че Станишев е в една сложна ситуация и демонстрират апетити за реванш.

- Съвместима ли е идеологически управленската амалгама – БСП, ДПС, Атака?

- Това са просто орел, рак и щука. От политическа гледна точка тази комбинация е немислима. Привидно смятаме, че ДПС е етническа партия и защитава интересите на една малцинствена група. Но тя реално си е креатура на Държавна сигурност. Същото се отнася и до Атака. И двете партии са производни на комунистите. В това отношение те не са различни от апаратчиците на „Позитано”, а се допълват мимикрирайки. Не трябва да забравяме, че ДПС бе създадена от ДС с цел да попречи на турците да гласуват за СДС в началото на демокрацията. Но по-късно се превърна в една криминогенна партия, която гледа само да обогатява собствените си лидери и водачи, а повечето от тях са стари ченгета от ДС. Към тях се присламчиха български мафиоти, но не водени от политически мотиви, а единствено с цел обогатяване. Същите обвързаности са и при БСП и Атака с червено-кафявата олигархия.

- Вие от дълги години живеете в САЩ, как гледате на факта, че  в България говорим непрекъснато за демокрация и демократи, а  забравихме патриотизма и родолюбието, оставихме ги за изява на партии като Атака?

- Българските демократи носят вина, че се отказаха от патриотизма и родолюбието като символи в демократичната идеология. Отказахме се да приемаме, че да си български патриот е нещо хубаво и почтено. Проблемът е, че младото поколение се отчужди от тази тема. Днеска не се говори за стотиците хиляди патриоти, които са си жертвали живота, за честа, за Родината, за независима България. Как можем да забравим, че хиляди български студенти в чужбина взимат първия влак за да се запишат доброволци, когато страната е пред война. А сега сякаш страдаме от някакъв национален нихилизъм. Това състояние трябва да се промени и тук е ролята на демократичните сили в България, да възродят патриотизма.

 Национализмът е нещо лошо, защото казва, че моята нация е по-добра от другите. Докато патриотизмът казва: „Моята нация е моя нация, и аз съм готов да я защитавам със всички средства”. Проблемът е, че демократите в България оставихме на лумпени като Атака това поле на българския патриотизъм и  продължаваме да се дистанцираме от тази тема. Ето македонците ни плюят, изопачават ни историята, а ние мълчим. Ако бях държавник щах остро да ги предупредя, че ако не престанат да петнят България никога няма да влезнат в Европа, ние имаме право на вето за тяхното членство. И тази позиция бих я заявил от трибуната на парламента. Поведението им е недопустимо - да ни казват, че Климент Охридски не бил българин. Че какво е България без  Охридската школа, какво е България без Самуил? Не може един българин да се съгласи някой да ни фалшифицира историята и то със зла умисъл. Но проблемът не е, че те ни петнят, а защо ние мълчим като държава? Мълчим и когато турският външен министър г-н Давутоглу ни казва, че 16 век бил нашият най-велик век на Балканите. Та ние тогава сме поробени, а държавниците ни пак мълчат и по тази тема. И това е национален нихилизъм, но на това поведение трябва да се сложи край. И ако в България тръгне да се ражда нова демократична сила, то преодоляването на този нихилизъм трябва да и бъде основна кауза. Само така ще се обезсмислят партии като Атака, с които не иска да се срещне нито един европейски политик в Брюксел.

- Освен голямата вътрешна политическа криза, България се оказа атакувана от хиляди бежанци,  а границата ни е пробита, какви са заплахите?

- Ситуацията наистина е доста проблемна. Има хора, които са противници на даването на убежище на бежанците, но това е глупаво и обречено поведение. Няма модерна и демократична страна в Европа, която да не вярва и да отрича принципа на убежище. Това е един от основните принципи на цивилизацията – да дадеш убежище на нуждаещи се. Но това не означава да не водим дебат по темата и да не дискутираме проблемите с нашите партньори. Те трябва да знаят, че сме бедна страна, с ограничени възможности да приютяваме бежанци. И трябва да ни помогнат да се справим с проблемите. Не трябва да подценяваме, че има сили, които не ни желаят доброто, почти сигурно е, че ще се опитат да ни изпратят и внедрят у нас и терористи и ислямисти. Трябва добре да внимаваме. Има начини да се разбере, кои са тези хора, какви са целите и намеренията им. За това ясно трябва да кажем на света – даваме убежище на бедстващите и изгонените насила от родните им места, но няма да толерираме инфилтрирането на терористи.

- Възможно ли е джихадисти от България да участват в сирийския конфликт?

- Не разполагам с категорична информация за участие на български джихадисти, но това съвсем не е изключено. Със сигурност знаем, че в Сирия в момента действат около 15 хиляди, а може би и 20 хил. джихадисти. Но още по-важно за мен е, че те са отишли в Сирия чрез Турция. Там в момента има джихадисти от 30 държави, но много са и от Балканските страни, от нашия  район. Говори се за участите на 800-900 албанци. Трябва да е ясно, че тези бойци, които веднъж са избрали пътя да бъдат джихадисти, за тях няма връщане назад, не могат да станат отново мирни граждани. Между другото именно присъствието на тези джихадисти е една от причините Асад да се съвзема и да стабилизира властта си. Тези бойци показаха на населението в Сирия, което не е сунитско, че положението може да стане и по-лошо. В някои райони масово убиват мирни жители, само заради това, че не са сунити.

- От гледна точка на българските интереси, как трябва да преоценим политиката си към Турция след Сирийската криза?

- Българското правителство трябва да разбере, че това, което прави Турция в момента е поначало антиевропейско и съответно антибългарско. Ердоган стана главен спонсор на джихадистите в Сирия и то в момент, в който радикалният ислям от Близкия Изток търпи доста тежки поражения.

Турция от един стожер на светския ислям се превръща в защитник на тези антиевропейски и антицивилизациоинни процеси и това, че са близко до нас е доста опасно. Има явни обстоятелства, които ни дават основание да подозираме, че ще се направят опити за използване на турските и мюсюлманските малцинства в съседните държави, за да се увеличи влиянието на Турция в тези райони. Имам информация за навлизане в България на такива среди, чрез възстановяване на джамии и помощи за вярващите, и то в райони където няма мюсюлмани. Опасността за България е голяма, но ако свържете всичко това с процесите в Пазарджик, опасността от радикален ислям съвсем няма да изглежда измислена и невъзможна. 

В САЩ се проповядва радикален ислям и то от хора, които са родени там и образовани в тази държава. Наивно е ние да мислим, че на нас такова нещо не може да ни се случи. Това могат да го твърдят или невежи хора, или лица, на които им се плаща за да работят в тази посока.

- Има ли промяна в политиката на САЩ към България, съществува усещане за отдръпване, сякаш бяхме интересни докато признаем Хизбулла за свързана с атентата в Сарафово, а сега ни преотстъпват на Русия?

- България е малка и незначителна за да мисли САЩ да се отдръпне от нас, но факт е, че политиката на Щатите през последните четири години и на президента Обама беше на всяка цена да се сдобри с Русия за сметка на Източна Европа. Това е една недалновидна политика, която не  дава плодове. Обама е един краен левичар, който още при първото си посещение в Турция заяви, че там има модел на ислямска демокрация, а Ердоган вече си показваше рогата. Това изявление беше направено в момент, в който в Турция над 100 журналисти лежаха по затворите, обвинени в тероризъм. Дори и сега, когато ясно се вижда, че Турция е спонсор на джихадизма в Сирия, американците се правим, че не виждаме този проблем.

- Но тази политика на САЩ дава  негласно основание за изостряне на апетита на Русия към бившите социалистически държави?

- Инстинктивно руснаците усещайки, че САЩ се оттегля като влияние в Европа няма как да не се опитат да се възползват от това, естествено с много брутален натиск. Упражняват натиск на Армения, на Грузия. България е зависима енергийно от руснаците, а за голямо съжаление сегашното правителство на България се ръководи от хора, за които интересите на Русия едва ли не са по-важни от интересите на България.

- Каква политическа сила може да извади страната от тази тотална криза?

- България има нужда от една нова, дясна патриотична формация, която да се противопостави на руската инвазия, на олигарсите, мафията. Съвсем открито съм казал, че създаденият Реформаторски блок не може да се справи с предизвикателствата. Той е част от проблема. Не може да имаш дясна и претендираща за реформи партия и тя да е в съюз с хората на Касим Дал, които съвсем открито пеят хвалебствени оди за Ердоган, който е враг на демокрацията, враг на България. Той сам е казл: „Аз съм слуга на Шериата”. Не можеш да си слуга на Шериата и да бъдеш демократ, това са несъвместими неща. Но при реформаторите има и друго недоразумение – Зелените. Тези хора се обявиха против шистовия газ. А България в момента не може да разчита в енергийно отношение на никого освен на самата себе си. Това е печалната истина. За нас най-важното е да видим дали имаме собствени ресурси. За това незабавно трябва да отпадне мораториумът за шистовия газ. Ако имаме собствени ресурси перспективите за страната стават съвсем други. И вина за това носи не само това правителство, но и кабинетът на ГЕРБ. Всеки, който е против проучванията за шистов газ е зависим от Русия и работи за чужди, не български интереси. Ако България не постигне независимост в енергийно отношение, тази страна никога няма да се съвземе и ще останем винаги един лакей на Русия. За това е нужна нова демократична политическа алтернатива в България. Има ресурс за създаване на такава формация, да си спомним, че преди години в зората на демокрацията, след СДС бяха милиони. Те не са изчезнали, но голяма част от тези хора са се отдръпнали от политиката и не гласуват. Една нова дясна, патриотична, пазарна, проевропейска партия може да не спечели убедително изборите от първи път, но почти е сигурно, че ще стане фактор в политиката. Срамота е да няма партия, която да защитава националните интереси. Имам информация, че зараждането на такава партия се подготвя и скоро ще се отвори дебат за бъдещето й. Приятели и съмишленици обсъждат тази идея.

- Какво бъдеще очаква България?

- България се намира в един печален и трагичен момент от историята си. Ако продължаваме по този начин,  даржавата може да загине. Със демографската криза, която имаме, ако загубим още една генерация млади хора да се разпилеят в чужбина и да си търсят другаде щастието, тази държава се обезкръвява. България сега прилича на една жена, която за да стане по-симпатична почва да сваля килограми и да се вталява. Гладува, гладува, но така стига до нивото на анорексията. И ако тази дама загуби още един килограм се стига до точката на невъзвратимостта. Така е и с държавите. В историята има много случаи за страни и цивилизации, които са изчезнали. Ако в следващите 10 г. не успеем да се справим с проблемите, а имаме потенциал, бъдещето ще бъде печално.

- Какви хора трябват за това възраждане?

- Патриоти с европейско и пазарно мислене, осъзнали, че не трябва да бъдем зависими от Русия.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация