24 Ноември, 2024

Добрев: Безумие - 1 работно място на „Южен поток” ще ни струва 1 млн. лв. - най-скъпата социална програма

Добрев: Безумие - 1 работно място на „Южен поток” ще ни струва 1 млн. лв. - най-скъпата социална програма

Енергетиката в момента се намира на изкуствено дишане, дефицитът там е 4 пъти по-голям от този в здравеопазването

Можем да станем енергийно независими, имаме свои залежи на газ и нефт, казва пред Faktor.bg бившият министър на икономиката и енергетиката в правителството на ГЕРБ

Интервю на Косара Белниколова

-Г-н Добрев, проектът „Южен поток” ще се окаже скандалът на годината, има ли опасност обаче заради него, срещу България да стартира наказателна процедура?

- Вече има стартирала наказателна процедура срещу България, която е в ход и е на втора фаза. Скоро ще дойде моментът, в който ще се наложи да плащаме. Санкциите са от порядъка на десетки милиони евро – еднократно и после – санкция за всеки ден, в който не се направи синхронизация с европейското законодателство. Това е пример как европейското законодателство защитава българските потребители, защото не позволява да се случват такива безобразия с търговете за възлагане на строителство.

Около този проект има две големи теми – едната е свързана с обществената поръчка – как беше избран изпълнител и на каква цена. Втората е за спазването на третия либарализационен пакет на ЕС. Той включва проблем с достъпа на други доставчици до този газопровод - с разделяне на собствеността – производител на газ да не може да бъде собственик на тръбата и транзитните такси да бъдат определяни от независим регулатор, а не от страна на акционерите. По проблема с пакета – има „пилотна” процедура, която все още не е наказателна, но ако не се вземат мерки, може да стане такава.

- Анализи показват, че ако проектът все пак бъде реализиран създаването на едно работно място би ни струвало 450 хил. евро. Реалистична ли е тази прогноза?

- Според мен едно работно място би струвало повече. При 3.8 млр.евро без ДДС договор за строителство и при 4000-5000 работни места за изграждането, това означава, че едно работно място ще бъде по-скоро на цена към един милион. Да обосноваваш харченето на толкова много пари с работни места – това е най-скъпата социална програма за всички времена за България. Глупаво е ползите да се обясняват с тези работни места. Ползите са, че ще имаме по-голяма сигурност при доставките. България ще бъде първата държава след Русия през, която ще минава тръбата. Когато газопроводът се изгради транзитните такси ще се разделят поравно между българските и руските акционери, което означава допълнителни приходи. Разбира се, всичко това зависи от начина, по който проектът се реализира. Ако е по безобразния начин, по който действаше кабинетът „Орешарски” може да се окаже, че санкциите ще са по-големи от ползите.

- Закъсня ли прокуратурата със своята намеса в „Южен поток”, това ще спре ли корупционните практики?

- В официалното съобщение пише, че проектът ще бъде даден на прокуратурата. Искрено се надявам това да се случи, защото имаме неизпълнение на постановление на принципала. Трябва този, който не се е съобразил, да понесе своята отговорност. Оттук нататък е работа на правоохранителните органи да си изпълнят задълженията.

Ако се върнем на реализацията по време на кабинета „Орешарски” - тогава, в течение на месеци, се обявяваше, че проектът е замразен, а в същото време виждахме как се развива с бурна скорост. Нещо повече – при среща на Орешарски с Барозу, имаше уверение от него, че проектът ще бъде замразен и не само това – имаше твърдения, че ще бъде спряна процедурата за избор на изпълнител. Но в същото време виждаме как се подписват договор за строителство по „Южен поток”.

- Чий подпис седи под документите?

- В „Южен поток – България” има двама изпълнителни директори, които подписват едновременно – от руска и от българска страна. От наша страна е Владимир Инков.

- В какво състояние проваленото правителство на Орешарски остави българската енергетика, реалистични ли са слуховете за режим на тока – както е било по времето на Живков?

- Състоянието на енергетиката е изключително тежко, дори поискахме вот на недоверие, заради това в последните дни на парламента. Популизмът, който се ширеше през тази година с цел политически дивиденти, доведе до колапс. Енергетиката в момента се намира на изкуствено дишане, защото на всяко тримесечие дефицитът е 250 млн. на тримесечие или един милиард за година по данни от ДКВР. Дефицитът там е 4 пъти повече от този в здравеопазването. Проблемите се подценяват и това може да доведе до много лоши последствия – включително проблеми на мрежата и спиране на тока. За мен е неразбираемо как може регулаторът да признава, че има дефицит, а в средата на миналата година два пъти последователно да намали цената и умишлено да увеличава дупката. Надявам се комисарите от регулатора да отговарят за своите действия. Може да са имали политически поръчки, но по закон са независим орган и трябва да носят отговорност. В последната една година станахме свидетели на 4 или 5 смени на шефове, което е показателно, че това се е правело до момента, в който не дойде някой, който да изпълнява поръчките на правителството. Стигна се до абсурдната ситуация в дружества в енергетиката да се теглят кредити, за да се плащат заплати – например при „Мини Марица – Изток”. Един такъв кредит е за 20 млн. Щетите, които нанесе кабинетът „Орешарски” няма да могат да бъдат преодолени за една или две години, даже за цял мандат.

- Ако вие имате мандат да управлявате, какви са мерките, които бихте предприели?

- Трябва да се подкрепят енергийно бедните през бюджета и енергийните помощи, които в момента са около 80, 90 милиона, но според нас могат да бъдат увеличени на 300 млн. лв. и с тях да бъдат подпомогнати 600 000 домакинства със средства между 500 и 1000 лв. От друга страна трябва да се направи така, че независим орган да определя цената на тока. Това е единственият устойчив и правилен модел. Проблемите в енергетиката могат да се обобщят в три категории - едната е енергийната бедност. Въпреки че цената на електроенергията е най-висока в БГ от целия ЕС, по критерий покупателната способност. Също така има проблем при енергийната ефективност – ние харчим пет пъти повече енергия за производство на 1 единица БВП, в сравнение със средното за ЕС. Третата тема е енергийната независимост – трябва да се положат още усилия, за да се проучат местни източници. Визирам сключения през 2012 договор за проучване на нефт и газ в блок „Хан Аспарух” в Черно море. Там има още два блока – Силистар и Терес. По най-бързият начин трябва да бъдат проведени прозрачни конкурси. Данните, които имаме, са че има достатъчно газ за задоволяване на нуждите ни за десетилетия. Има и нефтени находища. Освен че може да станем енергийно независими, този газ може да струва 35% по-малко от която и да е външна доставка. За задвижване на тези процедури ще е нужна около една година.

- Освен „Южен поток” правителството на БСП, ДПС и Атака ни завеща и далаверата с изграждането на 7-ми блок на АЕЦ от американската компания „Уестингхауз”, ще се финализира ли този спорен проект?

- Имаме много малко информация за това което се случва със 7-ми блок на АЕЦ. Начинът на стартирането му е пародия. Не може след посещение на министъра в САЩ и разглеждане на модел на реактор, да се върне и да свика пресконференция на летището, за да заяви, че е поръчал един-два от въпросния модел. Изключително несериозно – все едно арабски шейх да си купува порше, но нито министърът е арабски шейх, нито реакторът е порше. По отношение на компанията нямаме съмнение в нейния авторитет. Въпросът не е във фирмата или реактора, а в структурирането на целия проект – как ще бъде финансиран, колко ще струва електроенергията. Ако става дума за даване на държавни гаранции – ние сме категорично против – това означава влизане в дефицит. Чухме също така, че цената на новия 7-ми блок ще бъде миксирана с тази от 5-ти и 6-ти блок, за да бъде продаваема. Това означава, че тя не е продаваема сама по себе си, следователно проектът е губещ.

И тук не е ясно кой е подписал, защото това не стана публично. Надявам се служебният кабинет да публикува всички протоколни решения, за да се види дали има самоволно действие на БЕХ или АЕЦ „Козлодуй”.

- Каква ще е съдбата на другия корупционен проект - АЕЦ „Белене”, ще продължават ли да се изсмукват заради него пари от бюджета?

- За „Белене” се води арбитражното дело. Нашите опасения са, че правителството „Орешарски” не съдействаше или по-скоро саботираше адвокатите, които трябва да защитават българската държава. Имаше изказвания от страна на Орешарски в национални медии, още в първите дни на мандата, че България ще загуби делото и с конкретни параметри на осъдителната присъда. Начините са като не се явяват на делата и не се представят документи.

Януари 2013 имаше референдум. По-късно БСП си направи цялата предизборна кампания върху темата „Белене” – как ще го рестартират. За година и половина управление на БСП и ДПС нищо такова не се случи. На последния пленум преди две седмици отново са повдигнали темата за рестартиране на проекта като се надяват, че отново ще извлекат политически ползи без значение, че това може да вреди на България в арбитражното дело. Много се надявам техните избиратели да не се хванат повече на тази въдица, защото БСП, въпреки че имаше решение на НС продължава да експлоатира темата с цел подлъгване на избиратели. Надявам се хората да не се хванат втори път на тази измамна въдица.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация