Разбрахме че „социализмът е едно недоносче”, но вече „решаваше само този, който има пари”
Десните имат историческата вина - не проведоха декомунизация, чрез лустрация на кадрите на БКП и ДС, казва пред Faktor.bg бившият шеф на Народното събрание
Интервю на Мая Георгиева
- Г-н Йорданов, какво послание разчитаме днес в датата 10 ноември 1989 година?
- 10 ноември 1989 г. е част от историята на БКП. А историята на БКП не може да подменя историята на България. През 80-те години т.нар. пленуми на Политбюро и ЦК на БКП бяха втръснали на народа. Никой нормален човек, не се интересуваше от тях. Само слугинстващата журналистика ги превъзнасяше. След избирането на Михаил Горбачов за Генерален секретар на КПСС и началото на т.нар. „перестройка”, стана ясно, че дните на Тодор Живков са преброени. А самата „перестройка” трябва да си я представите като змия, която си захвърля старата кожа, за да продължи напред с новата. На 10 ноември 1989 г. това направиха и в БКП – изсулиха се от живковистката си кожа. Тръгнаха да гонят нов идеал – капиталистическият. Другарите на Живков трябваше да си измият ръцете, да облекат бели ризи, да се представят като „реформатори”. Те вече бяха отгледали и част от опозицията. С други думи, пленумът на БКП на 10 ноември е поредното мошеничество на тази партия, целящо да измами народа. Защото истинска промяна може да има само, ако комунистите не участват в нея. Участват ли, промяната е подмяна, т.е. старата змия с нова кожа.
- Това не е ли цинизъм?
- Разбира се, че е цинизъм. Те още на 13 януари приеха Указ 56 за стопанската дейност, за който сам Тодор Живков по-късно щеше да каже: ”Аз измислих този маньовър”. Този Указ постави началото на пладнешкото разграбване на държавната собственост от комунистическата стопанска номенклатура. Това бе генералната репетиция за „истинската приватизация“.
- А „дисидентската закуска”?
- На 18 януари, по време на официалната си визита в България, френският президент Франсоа Митеран покани на „работна закуска” 12 известни български интелектуалци. По-късно да се оказа, че на нея повечето са хвалили социализма. И хоризонтът им е бил за „социализъм с човешко лице”.
- А няма ли други знакови събития от тази година?
- На 8 феврури бе създадена КТ„Подкрепа”. През пролетта и лятото неформалните сдружения вече никнеха като гъби. Пишеха се протестни писма, организираха се петиции, вървеше самиздата. Дисиденти вечер говореха по свободна Европа, а през деня общуваха с лица от висшата номенклатура на БКП. Бивши сталинисти изведнъж започнаха да подкрепят новата съветска линия на преустройство. Но Живков сам се препъна с политиката си на репресии срещу турското етническо малцинство в България. Изобщо т.нар . „възродителен процес” бе отвратително комунистическо и ченгесарско варварство. През лятото на 1989 г. близо 400 000 души бяха прогонени от България. В същото време в Прага и Будапеща имаше масови демонстрации срещу комунистите. През юни в Полша „Солидарност”спечели разгромна победа на парламентарните избори, а в Пекин комунистите с танкове смазаха студентски протест. През август бе отворена „символично” границата между Австрия и Унгария. Гражданите на балтийските страни хванати за ръце в жива верига протестираха срещу съветската окупация на техните държави. В началото на септември хиляди източногерманци преминаха във ФРГ през Австрия и Унгария. Лидерът на ГДР Ерих Хонекер подаде оставка. Социалистическата система рухваше и нашите комунисти трябваше да помислят за кожите си. Проведоха се първите разрашени от властта събрания на опозиционни формации. На 3 ноември за първи пък София бе разтресена от възгласите: „Свобода” и „Демокрация”. Това стана по време на масовото шествие организирано от „Екогласност” за внасяне на протестна петиция в Народното събрание. На 9 ноември източногерманците започнаха да преминават масово Берлинската стена, която ги разделяше от свободния свят. Светът на комунизма се разпадаше. Нашите комунисти трябваше да хванат последния влак. И те изиграха комедията „10 ноември”. Изиграха я след като Тодор Живков вече бе произнесъл знаменателната фраза, че „социализмът е едно недоносче” и че „може да решава само този, който има пари”.
- Но това не е ли също цинизъм?
- Това бе върхът на техния цинизъм. Защото, заради лъжата че строят комунизъм, комунистите лишиха българите от основни човешки права и свободи, от независимост и нормално развитие. За да им кажат накрая цинично „баш строителите”, че в когото са парите, в него е силата, властта, "решенията". И че приемат „вината” само с „мезета”. Това бе наистина върхът на арогантността и безочието им.
- Тогава, какво означаваше свалянето на Живков от партийния пост и същевременно оставането му като държавен глава.
- Елементарна комедия, сценка за наивници, режисирана, ако използвам един популярен в последно време израз, от дебили и предназначена за дебили. Защото комунистите и тогава, и днес, така гледат на българския народ. Смятат, че каквато лъжа му пробутат и той ще я приеме. Никой не е обиждал така българския народ, както това си позволяват да правят комунистите. Какво ти сваляне? Та те му изказват „благодарност”? При това той сам вече е бил подал оставката си. Мероприятието „10 ноември” бе режисирано и контролирано от КГБ чрез съветското посолство в София.
- Защо тогава години наред се говореше за 10 ноември като за изключително събитие от което едва ли не е започнала демокрацията?
- От 10 ноември започна лъжата, а не демокрацията. Контролирани от бивши сътрудници на ДС медии наистина дълго време раздухваха този партиен пленум като основополагащо събитие за демокрацията. Всъщност демокрацията щеше да има по-голям шанс за успех, ако го нямаше пленума на БКП на 10 ноември. Тогава хем щеше да има демокрация, хем щеше да играе „дървен господ”.
- Наричат 10 ноември „дворцов преврат”. Така ли е?
- Че беше „дворцов” спор няма. Но не беше „преврат”. Беше мероприятие организирано от ръководството на КПСС и КГБ с цел да не се допусне загубването на съветския контрол върху България. Защото такива опасения вече имаше за Полша, Чехия, Унгария, ГДР и Румъния. На проведения седмица по-късно – на 18 ноември, първи демократичен митинг имаше лозунги в подкрепа на „новия курс на партията”. 10 ноември бе сполучлив опит на БКП да оцелее. И тя оцеля. Както оцеляват отровните змии.
- Каква бе целта на оцеляването?
- БКП и Държавна сигурност като неин „подизпълнител”, преследваха две задачи. Първата, да оцелеят като овладеят и контролират процеса на неизбежни реформи. Това означаваше да контролират и случващото се в средите на опозицията, а така също и да проблематизират битието на онези опозиционни дейци, които не бяха сътрудници на ДС и не бяха членове на БКП. Не случайно Андрей Луканов заяви тогава във Варна, че в СДС има „радостно разумни сили”, че те трябва да се подкрепят и да се работи за един СРС – Съюз на разумните сили. По-късно стана известно, че доста „дисиденти” са ходили като на изповед при Андрей Луканов. Втората цел бе да запазят контрол върху икономиката на страната и да източат финансите, да „приватизират” външнотърговските дружества, да трансформират политическато си власт в икономическа, а чрез нея отново да си върнат политическата, ако случайно я загубят. Този сценарий успя.
- През какви етапи премина този сценарий?
- През договореност за „мирен преход” на националната кръгла маса през януари-март 1990 г. За съжаление повечето от лидерите на опозицията тогава смятаха, че без комунистите не може да стане промяната. От д-р Ж. Желев до Петър Стоянов и Иван Костов, все за „национално съгласие” се говореше. То напълно се осъществи при Първанов, Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев. Дори и днес престрелките между ГЕРБ и БСП са по периферията. В центъра е съгласието и затова навсякъде се лансират кадри на БКП/БСП.
- Какви бяха тогава позициите за т.нар. „национално съгласие”?
- Карахме се, спорихме. Ние бяхме младите луди глави. За мен бе ясно, че не може да има в едно и също време национално съгласие и същевременно „наказание за виновните за националната катастрофа”. „Националното съгласие” накара лидерите на СДС да признаят манипулираните и фалшифицирани избори за Велико народно събрание, да приемат д-р Желев да бъде избран за президент с гласовете на комунистите, да имаме за вицепрезидент генерал разпоредил унищожаването на досиета на Държавна сигурност. Такава неморалност няма в никоя друга друга държава. Така наречената "гладна Луканова зима" също бе сценарий целящ да монтира „национално съгласно правителство” на „разумните сили” от БСП, СДС и БЗНС – правителството на Димитър Попов. Нима вие мислите, че номенклатурата на БСП в чиито ръце през 1991 година бе целият финансов и икономически ресурс на страната, ще остави в несигурни ръце, в ръце на свой реален противник, информацията за парите – и тези у нас, и тези в чужбина, изнесени чрез външнотърговските дружества? Вижте имената на министрите в правителството на Димитър Попов и си отговорете сами на въпроса. Приемането на нова конституция също изигра важна роля за укрепване на доминиращото положение на кадрите на БКП в държавата, особено в съдебната система и заложи мини пред демократичните реформи. Днес това разбират мнозина, но тогава тези, които го разбирахме, бяхме абсолютно малцинство.
- Излиза, че 10 ноември всъщност стартира поредица от дирижирани и умело насочвани събития?
- Така е. На много от т.нар. „дисиденти” дисидентството им свърши с комедията на 10 ноември. Те приеха, че демокрацията е вече дошла. И доста от тях отлично се вписаха в различни политически и бизнес проекти на „обновената” социалистическа партия. И когато преходът приключи едва тогава огромна част от хората разбраха, че новите са всъщност наследниците на старите господари. Затова, когато говорим за успехите на демокрацията – членството в НАТО и ЕС, не трябва да премълчаваме и за историческата вина на т.нар. „демократична общност”, която имаше възможност да осъществи декомунизация на страната чрез лустрация на кадрите на БКП и ДС, но не го направи.
- Каква е тогава поуката?
- Поуката е, че докато във властта – политическа и икономическа, са кадрите на БКП и ДС, българите няма да имат европейски доходи и следователно винаги ще бъдат лесно манипулирани и нагло обиждани от комунистите. Поуката е, че у нас продължават да функционират старите зависимости от времето на комунизма. Те, а не демократичните правила и ценности, не знанията и уменията, са определящи за успеха днес в бизнеса, в професията, в политиката. А ниските доходи направо смазаха волята на гражданите за съпротива. В България отново се върна страхът, както бе при комунизма. Страх да не си загубиш работното място и мизерната заплата, ако критикуваш „началството”. Страх, ако се окаже, че не си от партията на „шефа”. Затова и много достойни българи напуснаха България и избраха нелекият живот на имигранти, но поне избраха държави, в които владее силата на правото, а не правото на силата, където има правила и ценности, а не „наши хора” и удобен за манипулиране „материал”. Хубаво е, че все пак след повече от четвърт век 10 ноември се демитологизира.
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън