24 Ноември, 2024

Френският журналист, разкрил зависимости на Станишев: ПЕС носи тежка отговорност, че допусна нереформираната БСП

Френският журналист, разкрил зависимости на Станишев: ПЕС носи тежка отговорност, че допусна нереформираната БСП

Москва и Кремъл искат да постигнат Финландизация на България – поставяне в зависимост

От българското общество зависи дали Станишев ще остане втори мандат лидер на ПЕС, казва в специално интервю за Faktor.bg Жан Батист Ноде от "Новел обсерватьор"

Ноде е журналист в най-големия и авторитетен френски седмичник "Новел обсерватьор". България е един от специалитетите в кариерата му. През 1987 г.  влиза у нас под прикритие и прави филм за дисидента Димитър Пенчев, осъден преди това на смърт от комунистическия режим. Ноде става свидетел и на палежа на партийния дом в София. Години наред е следил политическите процеси на Балканите. Отразявал е събитията в Афганистан, Ирак и Босна. Бил е и в Русия по времето на Борис Елцин. 

Миналата седмица, на 25 септември публикува разтърсваща статия, в която поставя проблема за истинската същност на българските социалисти и за поведението на лидера на ПЕС Сергей Станишев.

Интервю на Стойко Стоянов

- Г-н Нуде, вие се автор на статията в „Нувел Обсерватьор”, която визира лидера на БСП Сергей Станишев, председател и на ПЕС, че се е съюзил с крайна националистическа партия като Атака, а членовете на БСП ходят на митинги с плакати на Сталин и искат да се върне комунизма. Как приехте тези сигнали, допустимо ли е такова поведение за европейски лидер?

- Аз съм журналист – репортер, а не политически коментатор и като такъв повече наблягам на фактите, отколкото на мненията. За това ще се въздържа от морални присъди относно поведението на г-н Станишев. Но все пак не мога да не отбележа известен брой факти и негови действия, както и на партията му, и на негови приближени, които изглеждат в пълно противоречие с принципите, които афишира и провъзглася. Тук имам предвид най-вече страхотното забогатяване на не малко мастити членове на БСП, което е в противоречие със социалните ценности, които проповядва тази партия. Мисля също и за „лявата” му политическа линия, която противоречи на връзките му с ултрадясната партия Атака. Явно е, че „левите” социалистически ценности за хуманност са в разрез с расистките и антисемитски ценности, изтъкнати от новия съюзник на БСП. Но оставям читателят сам да си направи подбора и да си извади сам заключенията.

Имате ли пряка представа как Жан-Кристоф Камбаделис, вицепрезидент на ПЕС, е приел изпратения до него сигнал от България, какви са били коментарите му?

- Както писах в „Нувел Обсерватьор”, когато се запозна с писмото, г-н Камбаделис се стресна, изглеждаше много учуден. Това може да означава, че или вече е знаел за какво става въпрос и е бил изненадан, че скандалът излиза наяве, или просто е бил изненадан, защото въобще не е бил в течение на тези скандали. Лично аз клоня към втората хипотеза, защото за съжаление е ясно, че френските социалисти, както и френските политици са напълно невежи относно политиката и историята на България, както впрочем и на онези страни, които са преживели комунизма в Европа.

По този повод нека да спомена един анекдот, който само българският читател е способен да разбере. Това се случи през 1990 г. в навечерието на първите свободни избори в Пловдив. В тамошния клуб на СДС заварих един от висшите отговорници на най-голямата френска дясна партия (името му ще спестя от християнска жалост). Един бивш политически затворник, видимо съсипан от прекараните години в килия, му показваше карта плакат, осеяна с лагерите и затворите в България, на която имаше надпис «45 години стигат». «О-о-о!, -  му отвърна нашият френски мастит политик. – При нас социалистите са над пет години на власт и вече стана непоносимо. Но кoмент!»

За това трудно е човек да прецени в поведението на френските и западните политици в отношението им към България кое се дължи на глупостта и на тежкото невежество, и това,  което произтича от политически опортюнизъм. Предполагам, че са намесени и двете. Старая се да получа официална реакция от Френската социалистическа партия относно инициативата на българското гражданско общество, но за сега още е безрезултатно. Обаче знам, че много редови членове на тази партия са извънредно шокирани и смятат да изискат обяснение от ръководството й за ставащото в България.

- Има ли опасност Станишев да бъде отзован преждевременно като лидер на европейските социалисти, а ПЕС да преразгледа членството на българските социалисти, които показват, че не са се променили?

- Не мога да кажа, но това ми се струва логична последица от скандала.

- Трябва ли европейските социалисти да носят вина и отговорност, че са допуснали нереформираната БСП, наследник на БКП, да стане част от европейското семейство на левите?

- Да, те носят тежка отговорност. Може би с приемането на бившата комунистическа партия са смятали да й помогнат да се реформира в социалдемократическа. Но те са били длъжни да предвидят и преценят с кого се съюзяват. Но това вече обясних в отговора на втория въпрос.

- Франция днес се управлява от социалисти, как те гледат на лидер като Станишев и партията му, която е мандатоносител на правителството в България, което реставрира комунистическата номенклатура, агенти на ДС и криминални елементи на висши постове във властта и даже поискаха френския посланик да бъде изгонен, защото подкрепил протестиращите българи?

- За съжаление Франция се е впила в собствените си проблеми: тежка икономическа криза, безработица и т.н. В международен план тя обръща внимание само на най-горещите проблеми като Сирия или случващото се в Мали. Те я засягат пряко като прибавим към това и вече споменатото историческо невежество, става ясно защо за пореден път България е забравена.

- Познавате България още от годините на комунизма, следите и демократичните промени, какво мислите за протестите срещу правителството на БСП, ДПС и Атака и за ситуацията, в която изпадна държавата?

- Действително познавам България от времето на комунизма и при началните й стъпки по пътя на демокрацията. Но предпочитам да отговоря на този въпрос, след като се запозная тази есен на място с положението в страната. Все пак мога да кажа от опита ми като наблюдател на международните политически събития, че подобни коалиции се оказват безнадеждни и обричат страната на обърканост и застой.

- Има ли според вас опасност, ако България продължи да се развива в тази негативна посока – без реформи и в тесни контакти с Русия и режима на Путин, членството ни в ЕС да бъде поставено под съмнение?

- Не вярвам във възможността България да бъде изключена от ЕС, но смятам, че неминуемо ще понесе санкции, най-вече финансови. Остава въпросът за това, към коя зона на влияние България принадлежи? Според мен Москва няма възможност да срине ЕС. Целта на Кремъл е по-прагматична, нещо като «Финландизация»,(Финландизация – поставяне в зависимост) на ЕС и най-вече на България, но аз се съмнявам, че това ще му се отдаде.

- В средите на БСП открито се говори, че лидерът Сергей Станишев се готви за втори мандат в ПЕС, има ли ли според вас реален шанс?

- Не съм пророк, всичко зависи от размера, в който ще се разгърне скандалът, който изложих в моята статия. А това зависи най-вече от мобилизацията на българското гражданско общество. Още нищо не е проиграно, нека всеки действа по съвест.


  Faktor.bg изказва специална благодарност на Алфред Фосколо за възможността това интервю да бъде осъществено.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация