Агонията в страната ще продължи, ако не се състави експертно правителство, категоричен е политическият анализатор и бивш зам.-председател на ДПС
Интервю на Калин Владков
- Г-н Октай, как ще коментирате политическата карта в страната след вече приключилите избори?
- Тези предсрочни парламентарни избори са свързани с няколко събития. Оставката на кабинета на ГЕРБ, опитът за покушение на Ахмед Доган, оттеглянето му от председателския пост в ДПС, както и мероприятията на МВР по време на кампанията с подслушването, които нажежиха обстановката. За съжаление, отвратиха много хора. В тази неприязън включвам и огромния брой партии, за които всички разбраха, че повечето от тях влизат в надпреварата само за някакви субсидии. Затова се стигна и до ниска избирателна активност. Другото, което се случи на тези избори, е съмнението - дали са купени и от кого. Дали тези бюлетини, които разкри прокуратурата, са единствените или не е имало и други. Преди година предрекох, че в следващия парламент ще влязат 4 партии и новият премиер ще е бивш ръководител от средите на СДС. Единственият вариант в подобна тежка ситуация е да се реализира програмно експертно правителство, което да има строго фиксирани задачи за изход на България от критичната ситуация.
- Ще успеят ли основните четири партии да постигнат консенсус в това отношение?
- Днес, при тези резултати, ръководствата на политическите партии, които влизат в парламента, са поставени на изпитание за своята политическа зрялост. Дали ще си мислят само как ще се разпределят държавните благини, превръщайки политиката в партизанщина и грабителство, или наистина тази патова ситуация ще даде възможност на сериозните партийни лидери да се обърнат към държавността и към проблемите на хората. Всички те, обединявайки се, не могат да реализират власт. Това създава една единствена реална възможност. Програмно експертно управление, подкрепено от достатъчно сериозни политически субекти.
- Кой е големият губещ от вота?
- Големият губещ, освен българските граждани от тези избори, е ДПС. Никой досега не коментира защо след оттеглянето на Доган и избирането на нов лидер в партията, ДПС, при такава ниска избирателна активност, взеха само 11%. Изведнъж резултатите от етнорелигиозното гласуване от предишните парламентарни избори, при такава агресивна кампания, избирателите на партията този път си останаха вкъщи. Този път теорията за скачените съдове между Атака и ДПС надделя в полза на българските националисти, а турската интелигенция в България е разтревожена. След опита за покушение, избирателите на ДПС се разцепиха на две. Не толкова от присъствието на Касим Дал по време на вота, който не можа да реализира формулата си толкова добре, защото остана с 30-40 гласа в цялата страна. Над 250 000 от избирателния потенциал на ДПС не излезе да гласува. Друг е въпросът, дали някои от тях не са си дали гласа и за други формации. За мен е интересно, дали вече партийният монопол не съществува и дали страхът от агресивната реторика на ДПС и откритото писмо постфактум на Доган след атентата е преодолян. Младите хора и интелигентните хора в етническото общество не приеха начина, по който бе назначен новият лидер на партията Лютви Местан. Това като че ли ги обиди още повече. Не е характерно за мюсюлманите да се самоубиват, както Октай Енимехмедов, освен ако не е голяма каузата. Въпросът е кое е довело този млад човек да се превърне в камикадзе и да попадне под прицела на оръжията на охранителите на Доган. Той показа колко е мафиотизирано ДПС.
- Какви проценти давахте на ДПС преди изборите?
- Аз прогнозирах, че при ниска избирателна активност, ДПС ще спечели 40-50 мандата, но всяко зло за добро. Ако, така както заяви Лютви Местан след изборите, че те няма да участват в съглашения, а по-скоро ще мислят за държавата и за държавността, аз съм склонен да му вярвам. ДПС осъзнава, че се намира в изключително сложна изолация и се посочва като най-грозното явление на прехода заради модела „Доган”. Затова политиците по време на кампанията дори не споменаваха възможност за коалиране с ДПС, за да не се омърсят. За да не отвратят избирателите си. За тези неща аз отдавна предупреждавам партията им, че те сами се поставиха в тази ситуация на враждебно отношение. Единствената историческа възможност, която им дават тези резултати, е да не претендират във властта със свои представители, а да подкрепят програма, която да е в полза на България. По този начин ще се издигнат в очите на всички български граждани.
- Изолираха ли ГЕРБ окончателно останалите политически сили?
- ГЕРБ влезе в тотална конфронтация през последните 4 години. Особено лидерите на формацията и неминуемо това доведе до тотална изолация в цялото политическо пространство. Един политик никога не трябва да гори мостовете си, защото може да му се наложи и да се върне, както е и по време на война. Държавите воюват, но си оставят и врати за преговори. ГЕРБ не си оставиха никаква възможност. И днес, при тези резултати, те си мислят, че са победители и могат да вземат мандата, но това ще е разрушително за България. Ако този паритет, който го има до момента, се разруши, то това ще разбие възможността за програмно експертно правителство. Тогава ГЕРБ и Атака ще играят вабанк, защото само тези 2 формации имат нужда от хаоса, от който печелят. Тогава остава служебният кабинет, назначен от Росен Плевнелиев, като кабинет номер 2 на бившите управляващи. Оставянето на служебното правителство и обявяването на нови предсрочни избори ще продължи агонията на държавата през следващите месеци, за да се прикрият много следи. С този хаос, както се говореше, че Волен няма да влезе в парламента – успя. Той му помогна. Днес с тези резултати той си въобразява, че с продължаването на дестабилизацията, може да събере не само разпиления националистически вот, но че може да спечели до 30% при едни нови избори. Никой не си дава сметката, че по този сценарий може да се развие най-лошият аржентински вариант. Да станем свидетели на това, някоя вечер всички градове да бъдат блокирани, да гледаме опразнени магазини, потрошени банкови офиси и преобърнати и запалени цели комплекси и коли. Дано такъв сценарий да не се развива в страната.
- Ще успее ли Пламен Орешарски да се пребори за премиерския пост?
- Вече има номиниран премиер, което беше добър ход от страна на Коалиция за България. Пламен Орешарски не е техен ярък партиен функционер. Той е специалист и експерт, който получава подкрепата на финансовия и бизнес елит в страната. Орешарски може да събере и голяма част от политическия елит в държавата. В момента, в който той получи мандат, не трябва в никакъв случай партийни централи да му налагат както кадри, така и програми. Самият той да направи програма, която не е нито на БСП, нито на ДПС, нито на Атака, нито на ГЕРБ, а тя да бъде решение за българския народ. Програма с точки, които да бъдат подкрепени от парламента за изход от тежката ситуацията. Искам да се обърна и към всички националисти. Ако са патриоти, а не фалшиви националисти, най-много те трябва да мислят да няма хаос в обичаната от тях родина и да не палят чергата на народа. Не можеш да имаш претенции за премиер с 300 000 гласа, както твърди Волен Сидеров. От друга страна, не е работа на Сергей Станишев да преговаря с ръководствата на Атака и на ДПС, така не се прави.
- Успява ли да се справя успешно служебният премиер с функциите си?
- Служебният премиер започна да дава политически оценки, което не е негова работа. Марин Райков излиза от дипломацията и трябва много добре да знае за тези правила. Неговата роля беше да подготви изборите и да си отиде след това. Ако има намерение да влезе в политиката, трябва да излезе от дипломацията, да си направи партия, както Меглена Кунева, и тогава да заеме политическа позиция.
- Има ли шанс старата десница, която се разпадна на тези избори, отново да се събере?
- Имал съм много разговори с Иван Костов и съм бил привърженик на десни проекти още от 90-те години. Много пъти съм казвал на моя съидейник: „Приятелю, вместо да останеш в историята като човек, който след кризата на Виденов подреди държавата и насочи държавата към Европейския съюз, и стабилизира икономиката, и да ти се издигне паметник, за съжаление ще останеш в историята като разрушител на синята кауза и на СДС”. Сега е моментът, в който СДС се разцепи и пое фалшив курс да обслужва Цветанов и компания, да се оттеглят старите муцуни. Да дадат път на младите да посочат правилната посока към обединителните процеси. Освен това, Костов допусна погрешен ход. Мислейки, че десните избиратели нямат друг избор освен него, ще гласуват за ДСБ. Аз съм убеден, че в момента съжалява. Затова още от днес трябва да се даде възможността на младите хора, не по-възрастни от 40 години, да седнат на кръгла маса, но без Иван Костов, без Надежда Нейнски, без Петър Стоянов, без всички, които се провалиха. Без познатите физиономии от прехода, които обикаляха ТВ-студия и дори подкрепяха ГЕРБ. Те трябва да стоят на 200 метра от залата, в която ще се търси новото дясно обединение. Те единствено трябва да подкрепят тези млади хора.
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън