На 1 февруари от 11 часа ще се проведе официалното възпоменание на жертвите на тоталитарния комунистически режим пред Мемориала край НДК.
Организациите на репресираните от диктатурата на БКП са основни инициатори на възпоменанието.
Държавният глава Румен Радев миналата година не само не уважи честването, но и го забрави. Дали днес Радев ще си спомни, че е президент на всички българи - можем само да гадаем, защото в 10 часа се очаква да даде отчет за свършеното от него през 4-тата година от неговия мандат.
1 февруари се чества за първи път през 2011 г., когато е утвърден с решение на правителството на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов като официален Ден за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Това става по предложение на президентите на Република България д-р Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002), които възприемат идеята за това от политическия емигрант общественик и филантроп Дими Паница.
Идеята за 1-ви февруари е свързана с факта, че на тази дата през 1945 г. са изпълнени смъртните присъди на бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители от 25-то Народно събрание, издадени от Първи и Втори върховни състави на т. нар. Народен съд, организиран от новата комунистическа власт под диктовката на Георги Димитров от Москва.
През 2012 г. събитието уважи тогавашния президент Росен Плевнелиев, като в церемонията участва и гвардейска рота.
Самият мемориал на жертвите на комунизма край НДК е иницииран от над 100 души – репресирани и близки на загинали, интелектуалци и политици през 1994 година.
Строителните дейности са извършени в периода 1997-1999 г. Средствата за мемориала са дарени от стотици родолюбиви българи. Първите дарители са инж. Цветан Иванчев и поетесата Жени Заимова, а основният спомоществовател е Илия Илиев, политически емигрант в САЩ, чието дарение от 60 000 долара е в памет на родителите му Султана и Богдан Илиеви, преследвани и мъчени от комунистите. Мемориалът е открит на 11 септември 1999 г. с тържествена църковна служба.
Още от От редактора
Цар Фердинанд I се жени за принцеса Елеонора Ройс-Кьостриц, пленила сърцата на българите
След обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.Царица Елеонора обичала да казва, че е била обречена на България.
Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС
Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността
Преди 31 години България се включва в „Партньорство за мир“ на НАТО - първият ни ангажимент към пакта
Въпросът за членството в НАТО е поставен за първи път през 1990 г., когато основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване на страната ни към Алианса