25 Ноември, 2024

Земетресението взе над 2000 жертви в Турция и Сирия

Земетресението взе над 2000 жертви в Турция и Сирия

Второ мощно земетресение в Югоизточна Турция

Най-мощното земетресение от близо век насам разтърси Турция и Сирия през изминалата нощ,загиналите вече са над 2000 души. Сгради са изравнени със земята, а трусовете са засечени чак в Гренландия.

В Турция жертвите до момента са 1498, ранените – 8533.

Нощният трус с магнитуд 7,8 по Рихтер, последван часове по-късно от малко по-слаб, унищожи цели квартали на големи турски градове в регион, пълен с милиони хора, избягали от войната в Сирия и други конфликти.

Ръководителят на сирийския Национален център по земетресенията Раед Ахмед го нарече "най-силното земетресение, регистрирано в историята на центъра".

Най-малко 560 души са загинали в бунтовническите и контролираните от правителството части на Сирия, съобщават държавните медии и медицински източници.

Първото земетресение беше последвано от повече от 50 вторични труса, включително трус с магнитуд 7,5, който разтърси региона в разгара на издирвателните и спасителните работи днес следобед. Часове по-късно земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер също разтърси югоизточна Турция, съобщи Геоложката служба на САЩ. Плиткият трус е бил усетен в 13:24 ч. (10:24 по Гринуич) на 4 километра южно-югоизточно от град Екинозу.

Шокираните оцелели в Турция излязоха по пижами на заснежените улици, наблюдавайки как спасителите ровят с ръце из отломките на повредените домове.

"Седем членове на моето семейство са под отломките", каза пред АФП Мухитин Оракчъ, оцелял в турския предимно кюрдски град Диарбекир. "Сестра ми и трите ѝ деца са там. А също и съпругът ѝ, свекър ѝ и свекърва ѝ."

Спасителната акция е затруднена от зимна виелица, която покрива основните пътища с лед и сняг. Длъжностни лица съобщиха, че земетресението е направило неработещи трите големи летища в района, което допълнително е усложнило доставките на жизненоважна помощ.

Ердоган изрази своите съболезнования и призова за национално единство, като заяви: "Надяваме се, че ще преминем през това бедствие заедно възможно най-скоро и с най-малки щети."

Срутени домове в Сирия

Първият трус е станал в 04:17 ч. (01:17 по Гринуич) на дълбочина около 17,9 км близо до турския град Газиантеп, в който живеят около 2 милиона души, съобщи Геоложката служба на САЩ. Датският геоложки институт заяви, че трусовете са били усетени чак в Гренландия.

Осама Абдел Хамид, преживял земетресението в Сирия, каза, че семейството му е спяло, когато са започнали трусовете.

"Събудих жена си и децата си и побягнахме към вратата", каза той. "Отворихме я и изведнъж цялата сграда се срути."

Говорител на сирийската гражданска защита заяви, че екипи се опитват да спасят затрупаните хора.

"Много сгради в различни градове и села в Северозападна Сирия се срутиха... Дори сега много семейства са под развалините", каза Исмаил Алабдала.

САЩ, Европейския съюз, Русия незабавно изпратиха съболезнования и предложения за помощ.

Украинският президент Володимир Зеленски предложи да предостави "необходимата помощ" на Турция, чиито бойни дронове помагат на Киев в борбата с руското нашествие.

Кадри по турската телевизия показаха спасители, които копаят в отломки в градските центрове и жилищните квартали на почти всички големи градове по границата със Сирия. Някои от най-тежките разрушения са в близост до епицентъра на земетресението между Кахраманмарас и Газиантеп, където цели квартали са в руини под натрупващия се сняг.

Губернаторът на Кахраманмарас Омер Фарук Коскун заяви, че е твърде рано да се определи броят на жертвите, тъй като са разрушени много сгради.

"В момента не е възможно да се посочи броят на загиналите и ранените, защото са разрушени толкова много сгради", каза Коскун. "Щетите са сериозни."

Известна джамия от XIII в. се срути частично в провинция Малтая, където 14-етажна сграда с 28 апартамента, в които са били настанени 92 души, също се срути. В други градове публикации в социалните мрежи показват 2200-годишен замък на върха на хълм, построен от римските войски в Газиантеп, който лежи в руини, а стените му са частично превърнати в отломки.

"Чуваме гласове тук - и там също", беше чут един спасител да казва по телевизия NTV пред срината сграда в град Диарбекир. "Под развалините може да има 200 души."

Прекъсвания на електрозахранването

Сирийското министерство на здравеопазването съобщи за щети в провинциите Алепо, Латакия, Хама и Тартус, където Русия е наела военноморско съоръжение.

Кореспонденти на АФП в Северна Сирия разказват, че ужасени жители са избягали от домовете си, след като земята се е разтресла.

Още преди трагедията сградите в Алепо, предвоенния търговски център на Сирия, често се срутваха поради разрушената инфраструктура, която страдаше от липсата на надзор по време на войната.

Наджи Горур, експерт по земетресенията в Турската академия на науките, призова местните власти незабавно да проверят язовирите в региона за пукнатини, за да предотвратят потенциално катастрофални наводнения. Властите прекъснаха доставките на природен газ и електроенергия в целия регион като предпазна мярка, като затвориха и училищата за две седмици.

"Размерът на вторичните трусове, които могат да продължат с дни, въпреки че в повечето случаи енергията им намалява, носи риск от срутване на структури, които вече са отслабени от предишните събития", заяви Дейвид Ротери, експерт по земетресенията в Отворения университет във Великобритания. "Това прави опасни усилията за търсене и спасяване."

Турция се намира в една от най-активните земетръсни зони в света. През 1999 г. турският регион Дузче пострада от земетресение с магнитуд 7,4, при което загинаха над 17 000 души - включително около 1000 в Истанбул.

Експертите отдавна предупреждават, че силно земетресение може да опустоши Истанбул - мегаполис с население от 16 милиона души, пълен с разнебитени къщи.

Последният трус с магнитуд 7,8 по Рихтер разтърси Турция през 1939 г., когато в източната провинция Ерзинджан загинаха 33 000 души.

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"