Лица и фирми от област Бургас, извършващи електронна търговия, са укрили приходи за близо 15 млн. лева. Сумите излизат на светло след проверки и ревизии в сектора на търговията по интернет, извършени от екипи на териториалната структура на приходното ведомство в морския град. Това съобщиха от пресцентъра на данъчните.
„Затягаме данъчния контрол върху електронната търговия. Това е изключително динамично развиващ се сектор, чиито обороти нарастват с внушително темпо всяка година и същевременно с огромен риск от избягване на данъчно облагане“, коментира говорителят на НАП Бургас Христо Узунов, цитиран от fakti.bg. Той обясни, че при ревизиите се използва специализираният софтуер за анализ на данни в електронен вид.
На територията на региона са били ревизирани 54 лица - физически и юридически, които е трябвало да внесат данъци в размер на над 1,4 млн. лева, но не са го направили. Данъчните са достигнали до обектите на ревизии чрез проследяване на паричните потоци на плащанията от извършените сделки през интернет. При подобни контролни действия се осъществява анализ, сравняване и засичане на огромен обем информация, отделно се провежда наблюдение и върху цялостната организация на работа на определени електронни магазини.
Следи се също за нерегистрирани по ЗДДС лица, при които получените суми надхвърлят прага за задължителна регистрация. Установяват се уеб сайтовете, чрез които се извършват продажбите в интернет, съпоставят се и данните от годишните данъчни декларации. Проверяваните лица и фирми са извършвали електронна търговия предимно с дрехи, обувки и уреди за домашна потреба. Разплащанията са били без банкови преводи.
На територията на региона са били ревизирани 54 лица - физически и юридически, укрили данъци за над 1.4 млн. лева
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг