24 Ноември, 2024

НАТО ще обсъди на заседание в Брюксел обстановката в Черно море

НАТО ще обсъди на заседание в Брюксел обстановката в Черно море

Йенс Столтенберг

Алиансът увеличи времето за пребиваване на съюзнически плавателни съдове в акваторията, напомни Столтенберг

Министрите на външните работи от НАТО ще обсъдят на заседанието си утре и в сряда в Брюксел обстановката в Черно море. Това съобщи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг. Той отбеляза, че напоследък алиансът е увеличил присъствието си в региона, включително с повече охрана на въздушното пространство и допълнително време за пребиваване на съюзнически плавателни съдове в акваторията. Столтенберг повтори призива на алианса Русия да освободи задържаните украински моряци и кораби, както и да осигури свободен и безусловен достъп през Керченския проток и до пристанищата в Азовско море. Наблюдаваме обстановката внимателно, добави той.

Генералният секретар не отговори на въпроса дали САЩ са готови да се оттеглят от договора за неразпространението на ядрени ракети с малък и среден обсег, но повтори, че Русия нарушава споразумението. По неговите думи руската страна е разположила нови ракети в Европа, които могат да достигнат европейски градове за минути. "Времето изтича, нещата не може да продължават така. Всички съюзници подкрепят виждането, че спазването на договора е много важно. Съюзниците призовават Русия изцяло да изпълнява договореностите. Вярваме, че договорът е важен за сигурността. Ще вземем необходимите решения, за да защитим съюзниците", каза Столтенберг.

На въпрос дали може да се очаква разполагането на нови ракети на САЩ в Европа, той уточни, че НАТО не повтаря действията на Русия. Ще направим необходимото да имаме съответната готовност, която осигурява сдържане. "Не възприемаме огледално поведение, но отговаряме твърдо и съразмерно", добави генералният секретар.

"Договорите нямат смисъл, когато са изпълнявани само от едната страна по тях", коментира той.

Столтенберг съобщи, че когато Македония приложи Преспанското споразумение, НАТО ще бъде в готовност да подпише протокола за присъединяването на страната към пакта. След това македонското правителство ще започне да присъства на срещите на НАТО, ще последва ратификация в държавите от пакта и цялостно членство на Македония в алианса. Попитан за оценка на случая с Никола Груевски, Столтенберг заяви, че въпросът трябва да бъде уреден между Скопие и Будапеща. По неговите думи министрите от НАТО ще утвърдят възможността Босна и Херцеговина да започне да изпълнява годишни планове за присъединяване към военнополитическия съюз. Властите в Сараево трябва да решат дали да използват тази възможност, добави той.

"Цената да напуснем Афганистан е по-голяма от цената да останем", посочи генералният секретар. Той поясни, че целта на съюзниците е да не бъде отваряно пространство за утвърждаването в Афганистан на терористични организации, които подготвят удари по цели в държави от НАТО. Помагаме на Афганистан, но и на себе си, добави той.
Сподели:

Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh

Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари

Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400

Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия

Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната