24 Ноември, 2024

НАТО засилва присъствието си в Украйна - прати специален пратеник в Киев

Неговата задача е да координира политическата и практическата подкрепа на алианса на място

Държавите членки на НАТО решиха да изпратят специален пратеник в Киев, с което ще разширят гражданското присъствие на западния отбранителен съюз в Украйна, потвърди говорител на алианса пред ДПА. 

Високопоставеният служител ще има за задача да координира политическата и практическата подкрепа на алианса на място, докато Украйна продължава да се защитава от мащабната руска инвазия.

Това решение бе взето преди срещата на върха на НАТО във Вашингтон, насрочена за 9 до 11 юли, на която се очаква лидерите официално да приемат план, според който Алиансът за първи път ще координира военната помощ за Украйна в рамките на официална мисия, наречена Подкрепа за сигурността и обучението на НАТО за Украйна (NATO Security Assistance and Training for Ukraine - NSATU).

Засега не е ясно кой ще бъде назначен на новия пост в Киев. Допълнителни подробности ще бъдат разкрити след официалното му избиране, заяви говорителят, потвърждавайки плановете, съобщени от в. "Уолстрийт джърнъл".

НАТО има официално представителство в Киев от почти десетилетие, включително офис за връзка и център за информация и документация, които съществуват от края на 90-те години на миналия век. Наред с другото, той осъществява контактите с украинските министерства и власти и има за цел да насърчава политическия диалог и практическото сътрудничество, отбелязва ДПА.

Очакваното начало на новата официална мисия на НАТО, която ще наблюдава и за обучението на украински войници в страните от НАТО, идва в момент, когато лидерите очакват предстоящите президентски избори в САЩ. 

Досега държавите членки на НАТО координираха военната помощ за Киев не чрез самия Алианс, а чрез ръководената от Вашингтон Контактна група за отбрана на Украйна. Позицията на НАТО е, че не е страна в конфликта между Русия и Украйна, отбелязва ДПА.

Но зависимостта на контактната група от координацията на САЩ накара европейските съюзници да изразят безпокойство, че тя може да се разпадне, ако президентските избори през ноември върнат Доналд Тръмп в Белия дом, тъй като се съмняват в готовността му да подкрепи военните усилия на Украйна.

Седалището на NSATU ще бъде в германския град Висбаден, намиращ се в централната провинция Хесен.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства