28 Ноември, 2024

НАТО, Швеция, Украйна и хаотичното поведение на Ердоган

НАТО, Швеция, Украйна и хаотичното поведение на Ердоган

Тайип Ердоган

Турският президент изглежда е осъзнал, че Русия е губеща във войната и иска да застане от правилната страна

Дойче Веле, Мартин Ердман

"Оценката ми на това, което наблюдаваме в последно време, е, че турската външна политика е объркваща", казва пред АРД Мартин Ердман, бивш посланик на Германия в Турция. Той дава пример с поведението на президента Ердоган непосредствено преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс. Първо турският държавен глава настоя страната да бъде приета в Европейския съюз (ЕС), а няколко часа по-късно се отказа от това си искане.

"Трудно ми е да разпозная някаква стратегия", казва Ердман по адрес на поведението на Анкара. "В момента виждаме политика на люшкане по отношение на Русия, НАТО и Украйна. Това е ad hoc политика, често съобразена с моментното състояние", допълва той.

"Ердоган вероятно е осъзнал, че Русия е губещата във войната”

След срещата си с президента Володимир Зеленски, Ердоган подкрепи бъдещето членство на Украйна в НАТО. Той освен това позволи на Зеленски да прибере в Украйна командирите от "Азовстал", които трябваше да прекарат остатъка от войната на територията на Турция. "Ако трябва да изляза отвъд определянето му като объркващо, ще каже, че това е усилие на турския президент да се представи на международната сцена като важен играч, който привлича голямо внимание с хаотичните си движения", казва Ердман пред германската обществена телевизия.

"Ердоган вероятно е осъзнал, че Русия е губещата страна във войната- както в стратегически, така и в глобален план", продължава дипломатът и добавя: "Дори в страни като Китай, Южна Африка и Бразилия подкрепящата реторика бавно затихва. Възможно е Ердоган все пак да иска да застане на правилната страна в правилния момент, преди нещата да са тръгнали надолу." 

Турция е важна за Запада и Западът е важен за Турция

Бившият посланик в Турция разказва и за причините непоследователното поведение на Ердоган да се толерира от партньорите. "Нуждаем се от Турция като стожер на стабилността в района", казва той. "Освен това половината турско население е прозападно настроено и не искаме да губим тези хора. И трето - по отношение на миграцията и политиката за бежанците Турция играе важна роля." 

За самата Турция обаче също е изключително важно да членува в НАТО. "Освен ООН, НАТО е единствената организация, в която Турция може да действа на равни начала с партньорите си. Както видяхме - при обсъждането на присъединяването на Швеция", обобщава Мартин Ердман в интервюто си за АРД.

Според германския дипломат международният натиск върху Турция по отношение на приема на Швеция в НАТО е бил толкова голям, че Ердоган не е имал друга опция, освен да склони. Но всъщност турският президент е успял да постигне главната си цел в спора за членството на Швеция в Алианса: той е принудил Запада да се отнася по-сериозно към Турция и нейните интереси, пише Сузане Гюстен в "Тагесшпигел".

Нов тласък на турско-европейските отношения?

Ердоган е пределно наясно, че Турция няма как да стане член на ЕС, смята авторката. Споменаването на подобно искане е целяло единствено да увеличи възможността за преговори между Брюксел и Анкара. След него председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обеща нов тласък на турско-европейските отношения. Точно от това се нуждае Ердоган, за да измъкне страната си от икономическата криза. ЕС е най-големият търговски партньор на Турция, припомня в тази връзка "Тагесшпигел".

Призивът на Ердоган за по-близки връзки между Турция и Европа показва, че той отново иска да се ориентира повече към Запада. Допускането на Швеция в НАТО и подкрепата за Украйна са сигнали именно в тази посока.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство