Страните-членки на НАТО на предстоящата среща на върха на алианса във Вилнюс ще излязат с единна позиция относно перспективите за влизане на Украйна във военно-политическия блок. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за британския телевизионен канал Sky News. Срещата ще се проведе на 11 и 12 юли.
По същото време външният министър на Украйно Дмитро Кулеба заяви: „Вече са договорени няколко важни решения за Украйна и НАТО. В резултат на срещата пътят ни към алианса със сигурност ще се скъси. И това е много важен резултат, за който ни беше казано, че няма да се случи, но го направихме заедно с нашите най-близки партньори“, каза Кулеба.
Столтенберг е абсолютно сигурен, че членовете на алианса ще намерят удобна за всички формулировка по отношение на перспективите за влизане на Украйна в НАТО.
Успоредно президентът на САЩ Джо Байдън каза, че в момента Украйна "все още не е готова" да стане член на НАТО. Той подчерта необходимостта алиансът да установи ясен и осъществим път, който страната да следва, за да изпълни условията за присъединяване. Байдън повтори, че процесът на членство в НАТО изисква време и изпълнение на критерии като демократизация. Според Байдън войната на Украйна с Русия трябва да приключи преди НАТО да може да разгледа кандидатурата на Киев, тъй като алтернативата би означавала, че целият алианс е във война с Русия. Подобно е мнението и в Германия. В събота The Daily Telegraph, позовавайки се на неназован източник от НАТО, коментира, че Германия на срещата на върха във Вилнюс ще се застъпи за отлагане на влизането на Украйна в алианса поради опасения, че незабавното членство може да доведе до война с Русия.
В същото време редица източноевропейски лидери, включително естонският премиер Кая Калас, смятат, че на срещата на върха на Украйна трябва да бъде представена пътна карта за членството ѝ в алианса.
Бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен не изключи приемането на Украйна в НАТО "на части". Той изрази своята гледна точка в интервю, публикувано в неделя в Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), пише БГНЕС.
''Разбира се всичко това е сложно и в крайна сметка зависи от решенията на Украйна, но във всеки случай не е невъзможно", каза Расмусен, отговаряйки на въпрос дали смята за възможно само части от Украйна като например Западна Украйна да бъдат включени в НАТО. "И това може да има стабилизиращ ефект върху цяла Европа. Спомнете си влизането на Западна Германия в НАТО през 1955 г.", припомни Расмусен. В същото време той призна, че "има много разлики, но са възможни и паралели". ''Например, може да се договори, че задълженията за помощ съгласно член 5 от Договора за НАТО ще бъдат изпълнени само в случай на атака срещу тези части от украинска територия, където правителството в Киев в момента упражнява фактическа юрисдикция", обясни Расмусен.
Той подчерта, че в момента се обсъждат възможните варианти за влизане на Украйна в НАТО. "Това включва, първо, че показваме на Украйна бързия път към членство, както в случая с Швеция и Финландия. Второ, това означава, че в бъдеще ще обсъждаме всякакви подробни въпроси на доверие в Съвета на НАТО "Украйна, което в идеалния случай ще осигури тясна политическа координация между Киев и западния алианс денонощно", каза бившият генерален секретар на НАТО.
Столтенберг е абсолютно сигурен, че членовете на алианса ще намерят удобна за всички формулировка за перспективите на страната, която води война с Русия
Фактор Фактор
Още от Свят
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока
"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"
Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана
"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“