Учени предупреждават, че океаните се затоплят по-бързо от очакваното, което може да увреди кораловите рифове, както и да повлияе на климата, съобщи "Ройтерс", като се позова на сп. „Сайънс”.
Възможно е и да бъде поставен рекорд за 2018 г., сочи анализ на специалисти от Китайската академия на науките.
Учените предупреждават, че това е причината за покачване на нивото на океаните, тъй като при затоплянето се разширяват и подхранват по-интензивни урагани и други екстремни климатични явления.
Хиляди плаващи роботи регистрират океанската топлина през последните десетилетия.
Също така е възможно да се понижи съдържанието на кислород и така да пострадат кораловите рифове, които са много важни за морските обитатели.
"Затоплянето се подхранва основно от натрупването на парникови газове като въглероден диоксид в атмосферата в резултат на човешка дейност. Нарастващото темпо на затопляне на океаните е знак за увеличаване на парниковите газове в атмосферата", казва Лицзин Чън, ръководител на настоящото проучване от Китайската академия на науките.
Водещи климатолози заявиха миналата година, че светът разполага с около 12 години, за да разреши проблема с парниковите газове, или рискува да се сблъска с най-тежките последствия от климатичните промени - недостиг на вода и храна, по-силни бури, големи горещини и други екстремни метеорологични условия, и покачващо се морско равнище, припомня БТА.
С помощта на събраните данни учените са документирали повишаване в интензитета на валежите и по-мощни урагани като "Харви" през 2017 г. и "Флорънс" през 2018 г.
Океаните се явяват като енергиен източник за ураганите, които могат да станат още по-силни в резултат на покачващите се температури.
![Учени предупреждават: Океаните се затоплят по-бързо от очакваното](/static/downloads/uploads/Images_3/P/pingvin.jpg)
Още от Наука
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса
Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност
Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида
Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров
Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува
Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план