Наташа Корецки и Тина Сфонделес за "Политико", БГНЕС
Вече станало опасно изтеглянето на американски персонал и съюзници от Афганистан се превърна в нещо много по-мрачно в четвъртък, с катастрофата, за която президентът Джо Байдън предупреждаваше, случила се до главното летище на Кабул. Поредица от терористични атаки убиха най-малко 13 военнослужещи в САЩ и раниха 15 ранени - най-смъртоносната жертва на САЩ в Афганистан от 2011 г. насам.
Това беше най-опустошителният момент в младото президентство на Байдън. След него американските служители останаха твърди, че ще приключат евакуационната мисия от 20-годишната война, повдигайки допълнителни въпроси относно справянето на Байдън с края на най-дългата война в Америка.
За тези в Белия дом четвъртък беше един от най-емоционалните и френетични дни от встъпването в длъжност. Когато дойдоха първите съобщения за експлозии около Кабул, служителите бяха изправени пред порой от информация. По време на една среща на персонала можеха да се чуят подсмърчания, докато различни служители се бореха със сълзите, когато научаваха за смъртта на американци, според източник, близък до ситуацията. Служител на Белия дом определи темпото на събитията през деня като смазващо.
Самият Байдън прекара часове заедно с екипа си за национална сигурност в Ситуационната зала и Овалния кабинет.
Заедно с държавния секретар Антъни Блинкен, министъра на отбраната Лойд Остин и председателя на щаба на началника Марк Мили, президентът получаваше непрекъснати актуализации на ситуацията през целия ден. Вицепрезидентът Камала Харис, която е в Азия, беше в постоянна връзка със Ситуационната зала за сутрешната среща на президента с екипа му за национална сигурност.
Белият дом беше също в постоянен контакт с афганистанските командири на място, според официален представител, за да разберат как смъртоносните атаки биха повлияли на крайния срок за изтегляне на президента на 31 август.
В четвъртък вечерта Байдън произнесе реч в Източната стая, на моменти мрачен и почти разплакан, а в други - спокоен и замислен. Той почете американските военнослужещи, убити в служба на родината, и предаде две основни цели: завършване на мисията за евакуация на всички американци, които искат да напуснат, и възможно най-много съюзници в рамките на ограниченията във времето и отмъщение срещу отговорните за атентатите.
„Няма да простим. Няма да забравим“, заяви Байдън. "Ще ви преследваме и ще ви накараме да платите."
Първоначално денят беше насочен към други приоритети. Байдън трябваше да се срещне с новоизбрания израелски премиер Нафтали Бенет. Той трябваше да проведе конферентен разговор с губернаторите, за да говори за преселването на бежанците. Работната група по Covid-19 трябваше да информира репортерите за състоянието на борбата с пандемията.
Но всеки опит да изглежда така, сякаш Белият дом работи по множество въпроси едновременно, беше застигнат от събития от другата страна на земното кълбо. Извън Белия дом пътищата все още бяха блокирани за пристигането на Бенет, а тричленно семейство развяваше мъничко израелско знаме, дори когато премиерът остана в хотелската си стая.
Прессекретарят Джен Псаки и други служители на пресата отложиха брифинга, като заключиха, че най-добрият начин да се съобщи за разгръщащата се криза е чрез агенции и експерти на първа линия. Пентагонът получи задачата да съобщи актуализиран брой жертви, като генерал Кенет Ф. Макензи-младши, командирът на Централното командване на САЩ, се обърна директно към репортерите в ранния следобед. Байдън говори след него, около 17:30 часа. Той стискаше черна брошура, докато отговаряше на въпроси, изглеждаше зачервен, бореше се със сълзите и получаваше последния въпрос от пресата, опирайки брадичката си в микрофоните. В един момент той каза на членовете на пресата, които скачаха от местата си, за да му задават въпроси, че има „друга среща, наистина“.
Пристигналият актуален брой на евакуираните внесе малко оптимизъм в Белия дом на фона на мрачните новини, идващи от Кабул. Въздушните превози са извели повече от 100 000 души от Афганистан от края на юли - историческа операция, за която сътрудниците вярват, че заслужават повече заслуги. След атаките в четвъртък, заявиха служители, усилията за евакуация ще продължат.
„Няма да им позволим да спрат нашата мисия“, каза Байдън в четвъртък, „ще продължим евакуацията“. Загубата на американски служители беше точно сценарият, който Байдън отчаяно искаше да избегне, докато се опитваше да прекрати войната в Афганистан. Администрацията предупреждаваше с дни за надвисналата заплаха от терористични атаки. По-рано тази седмица депутатите бяха информирани подробно за възможността за атака на ИДИЛ-К. В сряда посолството на САЩ издаде предупреждение на американците да избягват пътуване до летището или събиране в близост до портите му.
Когато дойде новината за военнослужещи, загинали в действие, дългогодишните доверени лица на Байдън заявиха, че вярват, че президентът чувства въздействието на лично ниво. Като вицепрезидент Байдън е работил в тясно сътрудничество с военни семейства.
Президентът многократно е проявявал близост със семействата на военнослужещите след службата на покойния си син Бо в Ирак. В четвъртък Байдън отново почете Бо, казвайки на семействата, които загубиха някого в битка днес, че разбира тяхната силна скръб.
„Чувствам същото като много от вас, знам какво чувстват семействата на тези смели герои днес“, каза Байдън. "Имаш чувството, че си всмукан в черна дупка, в средата на гърдите."
Президентът държи в джоба си карта с точния брой войници, които са били убити в Ирак и Афганистан през последните 12 години - цифри, които сега ще скочат значително под неговия надзор.
„Фактът, че синът му служи в Ирак, означава много за него; мисля, че той усеща връзка на различно ниво от хората, които не са имали подобен опит “, каза дългогодишният приятел на Бийдън и бивш сенатор Крис Дод, който каза, че раната от смъртта на Бо от рак през 2015 г. все още е „кървяща“.
„В случая на Джо“, каза Дод, „това добавя друго емоционално измерение поради неговия личен опит“.
Още от Свят
Еврокомисар Илва Йохансон: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген
Очаква се евродепутатите да призоват Съвета на ЕС да финализира решението на 12 декември
Антъни Блинкен: Споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула в Ливан е на финалната права
„Ще има голямо значение за създаването на условия, които ще позволят на хората да се върнат в домовете си безопасно в Северен Израел и в Южен Ливан“, обясни държавният секретар.
Норвегия увеличи рязко финансирането на Украйна
Норвежското правителство планираше да заложи в държавния бюджет за 2025 година 15 милиарда крони за помощ на Украйна, но опозицията настояваше сумата да бъде не по-малка от 45 милиарда