24 Ноември, 2024

“Независимая газета“: Байдън се кани да измести Русия от европейския енергиен пазар

“Независимая газета“: Байдън се кани да измести Русия от европейския енергиен пазар

Джо Байдън

От 19 февруари САЩ се връщат към Парижкото споразумение за климата, от което се оттеглиха при президента Доналд Тръмп. Както обаче уверява Държавният департамент, този факт няма да промени принципната линия на Белия дом в Европа. САЩ не само не се отказват от плановете за изтласкване на Руската федерация от енергийния пазар на ЕС, но и ще действат в тази посока по-активно. Администрацията на Джо Байдън е готова да ускори изпълнението на проекти, предназначени да намалят зависимостта на Европа от руските доставки на газ, пише руският вестник “Независимая газета“, предава "Фокус".

Безмилостно критикуваното от Тръмп Парижко споразумение, наред с други неща, значително ограничи възможностите на страните, подписали споразумението, по отношение на добива на полезни изкопаеми и в бъдеще отваря пътя за зелена икономика.

Това е името на хипотетичен световен ред, при който възобновяемите енергийни източници ще станат гръбнакът на икономиката. След като реши, доколкото е възможно, да се върне към външнополитическото наследство на Барак Обама, новият ръководител на Белия дом Байдън като едно от първите си решения подписа указ да върне САЩ към Парижкото споразумение, което предизвика топло одобрение от европейските съюзници. В Източна Европа обаче се чуха и критични гласове. Съседните на Русия страни от ЕС имат доста оплаквания от Парижкото споразумение. Към тях обаче се присъединиха опасенията, че Байдън сега ще прекрати проектите на Тръмп за намаляване на зависимостта на Европа от руските енергийни доставки.

По време на Атинския форум за енергиен диалог, проведен в гръцката столица на 17-18 февруари, американският посланик Джефри Паят обяви, че страната му ще подкрепи всички проекти, които ще помогнат за намаляване на зависимостта на Европа от руския газ. „Мисля, че е много важно, че дори през тази година на пандемията се движат големите инфраструктурни проекти като Трансадриатическият газопровод, интерконекторната връзка Гърция-България, плаващяит терминал за втечнен природен газ в Александруполис, новия газов конектор между Гърция и Северна Македония. Сред проектите, споменати от Паят трябва да се отбележи TAP (Трансадриатическият газопровод). Той е част от Южния газов коридор, който във Вашингтон и Брюксел беше разглеждан като заместител на енергийните проекти с руско участие - Южен поток и Турски поток. Газопроводът, започващ в Азербайджан и преминаващ през териториите на Грузия, Турция, Гърция, Албания и Италия, навлезе в етапа на търговска експлоатация миналата есен. Между другото, експертите посочиха завършването на Южния газов коридор като една от причините турските власти да решат да действат по-активно в Закавказието, подкрепяйки азербайджанското ръководство във войната в Карабах.

Ключовата държава за успешната работа на проекта TAP е Гърция. В него, както подчерта Паят, новата администрация ще направи специален залог. „Знам, че президентът Байдън възнамерява да задълбочи още повече стратегическите отношения между САЩ и Гърция“, каза той. Освен това тази страна е един от важните купувачи на американски втечнен газ, който се смята от Тръмп като алтернатива на енергийните доставки от Русия. Това обстоятелство е отбелязано от Паят.

Изявлението на посланика на САЩ в Гърция трябва да се разглежда не само като становище на служител на Държавния департамент. Паят е в много отношения емблематична фигура в руско-американските отношения. Той беше посланик на САЩ в Киев по време на събитията в Украйна 2013-2014 г. и се смята за застъпник за твърдата линия спрямо Русия. Годините на управлението на Тръмп Паят прекара в Гърция. Сега, но според прогнозите на някои експерти, той ще започне кариера, свързана с назначаването на Виктория Нуланд за заместник-държавен секретар. Припомняме, че в нейната компания Паят раздаде бисквитки на протестиращите на Майдана.

Работата на Американската агенция за международно развитие (USAID) свидетелства за това колко важна е задачата за изтласкване на Русия от европейския енергиен пазар от Байдън. През февруари започна разработването на програма за инвестиции в енергийни активи, главно в страните от Кавказ и Балканите. В него се споменават по-специално Азербайджан, Албания, Армения, Босна и Херцеговина, Грузия, Косово, Северна Македония и Сърбия.

Позицията на Байдън по отношение на санкциите във връзка със "Северен поток 2" скоро ще стане по-категорична. До 16 февруари Белият дом трябваше да предостави на Конгреса доклад за европейските компании, които помагат на Русия да завърши тръбопровода, да сертифицира строителните работи и да застрахова корабите, участващи в него. Администрацията на Байдън обаче не спази този срок. В резултат на това до държавния секретар Антъни Блинкен бе изпратено писмо, подписано от редица конгресмени, както от Демократическата, така и от Републиканската партии, с призив да побърза.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства