Наличието на двама кандидати за гуверньор на БНБ от управляващата коалиция не е трус, но е неприятен прецедент - това заяви пред бТВ лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя сподели, че е проведен разговор с Тошко Йорданов и Ива Митева, при който те са били категорични, че държат на своето предложение за поста - Любомир Каримански.
В парламентарната група на социалистите не са обсъждали кандидатурите, но тя заяви, че според личното й мнение не е трябвало кандидатът за шеф на националната банка да бъде политическо лице.
Утре групата ще заседава и ще вземе решение кого да подкрепи – Каримански или предложения от „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров. По думите на Нинова, не е необходимо социалистите специално да се срещат с тях, тъй като са колеги и се познават.
Тя обаче отбеляза, че би било опасно шефът на БНБ да бъде избран с гласовете на опозицията.
Нинова посочи също, че в момента на ниво ЕС се обсъждат три много важни решения. Сред тях е предложението на българското правителство за намаляване на акциза на горивата наполовина от минималния в Европа към момента. Обсъжда се и общ европейски таван за цената на газа от 50 евро. Третата точка е общо закупуване на газ от ЕС - според лидера на БСП това ще намали цените на газа.
Корнелия Нинова се солидаризира с позицията на германския канцлер Олаф Шолц, че в сегашния момент ЕС не може да се откаже напълно от руския петрол.
По отношение на газовите доставки тя заяви, че към момента България няма готовност с алтернативни варианти и ще трябва да продължи да купува от Русия.
Нинова съобщи, че днес е разговаряла с турския си колега Мехмет Муш за внос на стомана, за да може да се компенсира дефицитът след спирането на доставките от Русия. Турската страна е уверила, че ще насочи част от износа си към България.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген