Нощта в Грузия беше белязана от масови протести след парламентарните избори, спечелени от управляващата партия "Грузинска мечта" с множество нарушения и натиск.
Опозицията и президентът Саломе Зурабишвили, не признаваха резултите от изборите.
На фона на демонстрациите в грузинската столица Тбилиси пристигна унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна в момента е председател на Съвета на ЕС. Той обаче не представлява общността - Европейският съюз не споделя позицията му, че изборите са били "демократични и свободни", предаде БНТ.
Няколко хиляди граждани на грузинската столица и привърженици на опозицията в страната проведоха митинг срещу изборната кражба на резултатите от провелите се в събота парламентарни избори. Той се проведе пред сградата на грузинския парламент на булевард "Руставели".
"Тук сме, за да защитим европейското бъдеще на страната си. От десетилетия се борим за своята свобода и независимост. Грузинците имат право на бъдеще, имат право да учат в чужбина и искаме да е ясно - ние сме европейска държава, която гледа към Запада", заяви Саломе Гасвияни, една от протестиращите.
"Изборите бяха подправени, грузинският народ беше ограбен от "Руска мечта". Тази партия не е никаква "Грузинска мечта". Ние искаме демокрация." - категоричен е Заза Микеладзе, също участник в протеста.
Представители на грузинската опозиция поискаха провеждането на нови парламентарни избори, но не под контрола на грузинската ЦИК, която е изцяло под надзора на управляващата партия "Грузинска мечта" на местния олигарх Бендзина Иванишвили, а на западни експерти и представители.
Грузинската опозиция обяви, че няма да влезе в новия състав на парламента на страната, защото той е компрометиран заради изборните измами и кражбата на вота на грузинските избирателите. За да започне да работи новоизбраният състав на грузинския парламент трябва да присъстват 100 депутати от общо 150, а спечелилата изборите "Грузинска мечта" има само 89 гласа. Управляващата партия може да състави правителство, но едва след конституирането на новия състав на парламента.
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили обяви, че е разговаряла с лидерите на шест държави от ЕС и им е обяснила какво се случва в страната и защо не признава резултатите от парламентарните избори. По време на словото си тя каза, че не грузинците са изгубили, а техният вот е бил откраднат и подменен, и заяви че ще остане с тях по пътя към ЕС.
"Вашите гласове бяха откраднати, опитаха се да откраднат и вашето бъдеще. Никой няма право да постъпва така и няма да го допусна." - заяви президентът Саломе Зурабишвили.
Митингът премина спокойно, въпреки спекулациите в руските електронни издания, че на протеста имало снайперисти от Украйна, които целели да предизвикат хаос и напрежение. Участниците в протеста носеха плакати насочени срещу управляващата вече 12 години "Грузинска мечта" и водената от нея прокремълска политика, която я отдалечава от ЕС. Сградата на парламента бе осветена с надписи на грузински и на английски език:
"Собственост на народа" и "Ние отново ще се върнем".
В началото на митинга се чуха освирквания срещу пристигналия на посещение в Тбилиси унгарски премиер Виктор Орбан, чийто кордон беше много близо до сградата на парламента. Делегацията му беше спряла пред голям хотел в непосредствена близост, където лидерите на грузинската опозиция провеждаха среща със западни посланици и представители на делегацията на ЕК. По-рано германският посланик в Тбилиси каза пред местните медии, че унгарският премиер Виктор Орбан не представлява ЕС в Грузия. В същото време стана ясно, че Орбан и унгарска правителствена делегация е в Тбилиси по покана на "Грузинска мечта".
Още от Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре