Коментар на Атлантическия съвет на България
Не сме забравили как през юли 2016 г. Руският институт за стратегически изследвания (РИСИ), тогава оглавяван от генерала от руското външно разузнаване Леонид Решетников, проведе социологическото проучване за нагласите на българите преди президентските избори. Това тайно изследване тогава очерта типажа на бъдещия държавен глава.
Случайно или не, по това време точно генерал Румен Радев се оказа, че
най-добре се вписва в тези параметри
Преценката оставяме на Вас.
Нашето мнение вече е ясно - руската намеса тогава не само идентифицира профила на най-подходящия кандидат, но и спомогна за избора на желания от нея пРезидент.
Руската намеса продържава и днес. А Москва си има своя предпочитан кандидат. Сега задачата й е как от вече съществуващ кандидат да направи избран пРезидент. Фокусът вече не е върху намиране на кандидат, а върху кампанията, със съществуващите "параметри" на конкретния човек.
Кремълските полит-технолози разчитат на набор от инструменти, един от които е техният кандидат да бъде асоцииран от избирателите най-вече като образ-символ на държавност. На инстиуционалност, на институция, която, между всичко друго, изисква уважение. Авторитетът на президентската институция, като част от държавата и идеята за държавност, по тази манипулативна руска логика, следва да се прехвърли върху самия кандидат за български президент, подкрепян от Москва, И оттук всеки опит за критика против този кандидат да се възприема като насочени против президентската институция и против държавността като цяло. Това е традиционното авторитарно кремълско разбиране - викаш против вожда, значи не уважаваш националната институция.
В момента има един кандидат за пРезидент, подкрепян от Кремъл, който добре използва положението си, за да се опитва да заглушава критика към него - от хора и от организации.
* * *
"Високото равнище на познатост не е еднозначно достойнство. То по-скоро повлиява върху отхвърлянето, отколкото върху приемливостта на кандидатурата." (от изследването на РИСИ, стр. 26)
Това е проблем в момента и затова търсят да компенсират този недостатък с опита техният кандидат да се отъждествява с държавност, инстиуционалност, авторитет на властта.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас