Доц. Данаил Бенатов е експерт по безопасност на хидротехнически съоръжения, преподавател в Техническия университет в Киев.
„Предполагам, че руснаците просто тестват световното общество с този екоцид (унищожение на природата) дали ще бъде толериран, и следващата стъпка - това е атака с ядрен удар. В техническа посока - конструкцията на стената е такава, че тя не може да бъде разрушена от ракетен удар. Руснаците в първите часове казаха, че стената е била разрушена от ракетен удар от украинските отбранителни сили. Обаче конструкцията на стената има толкова голям запас на прочност (здравина), че тя може да издържи удар от авиационни бомби и дори от ядрена бомба. Когато готвих моята докторска дисертация, работих и изучавах архивни документи, свързани с цялата Днепровска каскада. Знаете, че Каховската стена е последна в тази каскада, и по принцип всички тези конструкции, всички стените са били направени по такъв начин, че да издържат потенциален удар от някакъв противник на Съветския съюз. Това също потвърждава и показва, че стената е била взривена отвътре. Руснаците контролират региона на „Нова Каховка“ от началото на инвазията и разбира се, че никаква диверсионна група от украинските войски просто няма техническа възможност да направи инженерни работи директно върху стената за да сложи динамит и по такъв начин да я разруши.“, казва доц. Бенатов във връзка с взривяването на язовирната стена на „Нова Каховка“.
„Като екологическа катастрофа, разрушението на стената е много ужасно нещо. Там до Херсон и Николаев се намират най-големите наши региони за селското стопанство и преди построяването на Днепровската каскада там е била територия без развито селско стопанство - степ. След изграждането на Днепровската ВЕЦ и другите стени, в този регион започва активно селско стопанство. След известно време ще видим природното състояния на Днепър в този регион.“ Екологът разказва, че за около 70 години откакто е построен язовира „Нова Каховка“, който не е дълбок, но покрива голяма площ, в района се е установило екологично равновесие. Малко по-надолу от неговата стена се намира голям природен резерват - птиците, които преминават от Африка към Европа спират там - и той сега е унищожен. Д. Бенатов споделя, че в момента има проблем и с водата за битови нужди, т.к. нивото на водата в язовира е спаднало и съществуващите водни инсталации не могат да черпят вода от системата. По тази причина ще се наложи да се полагат нови тръби и помпи.
„Обезсоляването на морската вода е голям риск за морските животни, за рибите, които има вероятност да загинат. Има много големи проблеми и за рибното стопанство – ще претърпи милиони евро загуба. И разбира се има голям риск и за Черно море, защото различни отпадъци: 150 000 т. масло от трансформатори и турбини също преминават към Черно море, и разбира се отпадъци от сметища, от трупове на животни. Видях и ужасни снимки с отворени от водата гробове и т.н. Това означава, че има голям риск за замърсяване на Черно море. Разбира се, за България това също е голям проблем заради туристическия сезон.“ сподели безпокойствието си екологът.
„За съжаление ние в Украйна виждаме, че например ООН вече не работи, просто не работи, защото в деня на този терористичен акт ООН, празнуваха деня на руския език.“, споделя опасенията си доц. Бенатов за липсата на отговор от страна на ООН за това престъпление.
Целият разговор на Росица Генчовска и Калин Манолов с доц. Данаил Бенатов можете да гледате във видеото:
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"