На 27 октомври преминаваме към зимното часово време. Тогава в 4:00 часа ще върнем стрелките на часовниците с 1 час назад, съобщиха на сайта си от Българския институт по метрология.
Астрономическото часово време е това, което използваме от последната неделя на октомври до последната неделя на март, тоест зимното.
Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите.
Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на март.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.
На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.

Тогава връщаме стрелките на часовниците с 1 час назад
Фактор
Още от България
Премиерът поздрави мюсюлманите за Рамазан Байрам с пожелание за здраве и благополучие
България е пример за разбирателство и уважение между всички религиозни общности, отбеляза още министър-председателят. Пожелания за свещения празник отправиха и президентът Радев и лидерът на ДПС-НН Пеевски
Любчо Нешков: Вучич иска да вкара в ЕС един антиевропейски проект, не трябва да го допуснем
Пълна заблуда е да се мисли, че Александър Вучич е голям играч, той си купува индулгенции, за да продължи да тормози и мачка
Борисов честити Рамазан Байрам на мюсюлманитие
Доказали сме, че можем да живеем заедно, да споделяме празниците си и да си помагаме, изтъкна политикът