Австралийските власти следят отблизо правното развитие по делото на Джок Полфрийман и ще продължат да работят с българското правителство относно положението му и условията за неговото освобождаване. Това посочват от Министерството на външните работи на Австралия в отговор БНР след запитване дали предстоят още дипломатически контакти със София по случая с австралийския гражданин, който остава в центъра за имигранти в Бусманци.
От дипломатическото ведомство на Австралия посочват, че такива контакти е имало и миналата седмица и припомнят за некоректно предадени думи на временно управляващия посолството в Атина Джон Филп след среща с българския правосъден министър Данаил Кирилов.
"На срещата бяха изразени притесненията за неясните законови основания за задържането на Джок Полфрийман и загрижеността на Австралия, ако на случая влияят фактори, различни от правните съображения", се казва още в отговора като са цитирани думи на говорителя на външното ведомство на Австралия.
До два месеца се очаква решението на Върховния касационен съд дали да се преразгледа освобождаването на Полфрийман, осъден за убийството на Андрей Монов през 2007-а година.
„По делото „Полфрийман“ в България няма политически натиск", заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, която призова случаят да не се политизира, а българският съд да бъде изчакан да вземе своето решение.
Свят
Австралия е изразила притеснения за неясните законови основания за задържането на Джок Полфрийман
Джок Полфриймън
Австралия е загрижена дали на случая влияят фактори, различни от правните съображения
Фактор Фактор
Още от Свят
Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия
Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната