24 Ноември, 2024

Фон дер Лайен: Страните от ЕС да наложат допълнителни санкции на Беларус

Фон дер Лайен: Страните от ЕС да наложат допълнителни санкции на Беларус


Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова лидерите на страните членки на Евросъюза да наложат допълнителни санкции срещу властите в Беларус, които според нея са отговорни за наплива от мигранти на източната граница на Полша, предаде Франс прес.

"Неприемливо е да се използват мигрантите с политически цели", категорична е Фон дер Лайен. Според нея трябва да се санкционират и авиокомпании от трети страни, които докарват мигранти в Минск.

Междувременно Държавният департамент на Съединените щати настоя беларуският президент Александър Лукашенко да спре незабавно да принуждава уязвими хора да участват в нелегални опити за масово преминаване на границите на Европейския съюз.

Полша засили охраната по границата си с Беларус, ЕК поиска санкции
Говорителят на полското правителство Пьотр Мюлер съобщи, че след спрените няколкостотин мигранти в следващите дни се очаква на границата да се струпат между 3000 и 4000 души.

Мюлер отново обвини беларуските служби за сигурност, че помагат на мигрантите и заяви, че има огромна опасност да се стигне до ескалация, дори до инциденти.

Германия призова Европейския съюз да "предприеме действия" и да помогне за спиране на потока от мигранти, които незаконно преминават в Полша от Беларус.

"Полша или Германия не могат да се справят сами с това", каза вътрешен министър Хорст Зеехофер в интервю за вестник "Билд".

"Трябва да помогнем на полското правителство да обезопаси външната си граница. Това всъщност ще бъде задачата на Европейската комисия. Сега ги призовавам да предприемат действия", каза още Зеехофер.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.