24 Ноември, 2024

Холандия и Германия доставят на Словакия "Patriot" след прехвърлянето на нейните С-300 в Украйна

Холандия и Германия доставят на Словакия "Patriot" след прехвърлянето на нейните С-300 в Украйна


По искане на НАТО Холандия и Германия ще доставят на Словакия американски зенитно-ракетни системи Patriot вместо нейните системи за противовъздушна отбрана С-300, които се прехвърлят на Украйна. Това съобщи холандското министерство на отбраната, цитирано от украинската агенция Интерфакс.

"Германия и Холандия ще разположат системи за противовъздушна отбрана Patriot близо до авиобаза Sliač в централна Словакия. Днес беше взето окончателно решение за разполагане на системите. Patriot ще започне да действа от средата на април", се казва в съобщението на ведомството.

В четвъртък словашкият министър на отбраната Ярослав Наги каза на съвместна пресконференция с американския си колега Лойд Остин, че Словакия ще предаде на Украйна своята единна съветска система за противовъздушна отбрана С-300, но при условие, че веднага бъде заменена.

„Разбирам от какво се нуждае Украйна сега. Всички се опитваме да помогнем на Украйна доколкото можем. Но аз съм министър на отбраната на Словакия и първо трябва да посрещна нуждите на отбраната на Словакия. В момента имаме единна система С-300 в Словакия, така че не мога да я отстъпя без алтернатива“, коментира Наги.

По-рано Полша предложи да изпрати съветски изтребители МиГ-29 в Украйна, но в замяна на по-модерни американски самолети F-16. Пентагонът, обаче, отказа сделката с мотива, че прехвърлянето на тези самолети в Украйна няма да бъде от съществена полза за Киев и може да доведе до ескалация на отношенията с Русия./БГНЕС
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.