Папа Франциск си навлече критики за това, че в неотдавнашна реч възхвалява царете от времената на Руската империя, като по-специално цитира фигури като Петър Велики и Екатерина Велика. Коментарите бяха направени по време на видеообръщение на живо към католически младежи в Санкт Петербург, Русия.
В речта си папа Франциск насърчи руските младежи да помнят историческото си наследство, споменавайки миналите царе като образци на "Велика Русия", съобщи "TVP World".
"Никога не забравяйте своето наследство. Вие сте наследници на Велика Русия: Велика Русия на светци, владетели, велика Русия на Петър I, Екатерина II, тази империя - велика, просветена, с велика култура и велика хуманност", каза главата на Католическата църква, както се чува във видеозаписа.
"Никога не се отказвайте от това наследство, вие сте наследници на великата Майка Русия, продължавайте напред с него. И ви благодаря. Благодаря ви за вашия начин на съществуване, за вашия начин да бъдете руснаци".
В останалата част от речта на Франциск, публикувана от Ватикана, той също така казва на руските младежи да бъдат "занаятчии на мира" и да "сеят семената на помирението". Забележително е, че текстът, публикуван от Светия престол, не съдържа противоречивите препратки към руските царе.
Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко заяви, че подобни разкази за имперското наследство на Русия се използват от пропагандата на Кремъл, за да оправдае агресията срещу Украйна и убийството на хиляди украинци. Миналата година самият руски президент Владимир Путин се позова на имперските владения на Петър I, когато посочваше причините за завоевателната война на Русия срещу Украйна.
Главният архиепископ Святослав, глава на Украинската католическа църква, заяви, че двамата руски монарси са "най-лошият пример за империализъм и краен руски национализъм", като предупреди, че думите на папата "могат да бъдат възприети като подкрепа за национализма и империализма, които днес предизвикаха войната в Украйна".
"Примерите, дадени от Светия отец, всъщност противоречат на неговата доктрина за мира, защото той винаги е осъждал всяка форма на проява на империализъм в съвременния свят", заяви главата на църквата, която официално признава авторитета на Светия престол.
Петър Велики разширява руската територия, като бива използван за защита на историческите претенции от Владимир Путин и оправдаване на нахлуването в Украйна. Екатерина Велика е известна с анексирането на Крим през 1783 г. и защитата на йезуитите в контролираните от Русия земи.
Критиците твърдят, че възхваляването на тези царе в деликатен исторически период изглежда неуместно. Редакцията на италианския вестник Il Sismografo, специализирана в областта на католическите въпроси, изрази изненада от забележките на папата. Тя изтъкна историческия контекст на действията на тези царе, включително анексирането на Крим и потискането на Йезуитския орден.
Коментарите на папата се сблъскаха с отзвук и в платформите на социалните медии, където потребителите изразиха своята тревога. Изявлението на папата предизвика критики и от страна на бившия президент на Естония Тоомас Хендрик Илвес, който нарече думите му "отвратителни", както и от беларуската независима информационна медия Nexta.
Макар че в миналото многократно е осъждал руското нашествие и е призовавал за мир, Франциск направи няколко противоречиви изявления по отношение на Руско-украинската война. Миналата година той предположи, че "експанзионизмът" на НАТО може да е изиграл роля в провокирането на Русия да нападне съседката си. /БГНЕС
Папа Франциск
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства