24 Ноември, 2024

Politico: Катарският скандал показа, че ЕС има проблем с корупцията

Politico: Катарският скандал показа, че ЕС има проблем с корупцията

Алберто Алемано* за „Политико“

Какъвто и да е крайният резултат, скандалът с "корупцията" в Катар разкри една неудобна и за повечето европейци вече очевидна истина. С пари се купува влияние в ЕС.

Днешният скандал е само последният от поредицата скандали за влияние, които се разразиха в столицата на ЕС. При него настоящ и бивш евродепутат са обвинени от белгийската полиция в участие в незаконни лобистки дейности от името на Катар

Преди "Катаргейт" имаше случаи на бивши членове на Комисията като Жозе Мануел Барозу и Нели Крус, членове на ЕП като Шарън Боулс и Холгер Крамер или служители като Адам Фаркаш и Аура Сала. Макар че нито един от тези епизоди не се доближава до обвиненията, които се отправят днес, навремето те поставиха в центъра на вниманието въпроса как настоящата система за надзор на етиката в ЕС не успява да намали риска от неетично поведение.

Разкритията от тази седмица подчертават и друг неудобен факт: най-слабото звено в системата за почтеност на ЕС е Европейският парламент, просто заради неговите небрежни правила и нередовно спазване.

Като начало, на членовете на Парламента е позволено да имат странична работа (една четвърт от 705-те членове на ЕП в блока са декларирали, че имат такава), а поведението им остава отговорно само пред техните колеги. Като се има предвид делът на членовете на ЕП, които се възползват от тази снизходителност, не е изненадващо, че дори малкото проведени разследвания водят до ненаказани етични нарушения.

Следва фактът, че членовете на ЕП не са задължени да декларират всички свои срещи. Подаването на сигнали за нередности също де факто се обезкуражава. Трябва да се вземе предвид, че парламентарните сътрудници, които не се ползват с доверието на своя евродепутат, няма да получат много работа.

Заедно с това, етичното безразсъдство на Парламента е довело до култура на безнаказаност, която не само накърнява доверието на гражданите на ЕС в демократичните институции, но и подкопава интересите на блока. То води до поведение, което е в разрез с декларираните от него ценности във време на безпрецедентно геополитическо пренареждане.

Ето защо Парламентът трябва да превърне последния скандал за почтеност в усилие за истинска реформа. Вместо отново да се ограничават с упрекване на политическата партия, която е пряко замесена в настоящия скандал, политическите лидери на ЕС трябва незабавно да обявят мащабно преразглеждане на етичната и лобистката система на блока.

Ето четири реформи, които биха били добро начало

Първо, институциите на ЕС трябва да създадат общ, независим орган по етика, който да разполага с достатъчно ресурси, възможности за разследване и налагане на санкции. Това обеща председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен при встъпването си в длъжност, но не успя да го осъществи. Нещо повече, предложението, внесено от Европейския парламент, беше остро критикувано от правната служба на Европейската комисия. Тя зае много предпазлива, но до голяма степен неоснователна позиция.

Второ, действащите правила относно прозрачността и конфликтите на интереси в европейските институции трябва да бъдат засилени. Нужно е да се наложат задължения за докладване на всички членове на Европейския парламент. Макар че управляващото бюро на Парламента дълго време се противопоставяше на подобно задължение в името на свободата на техния изборен мандат, сега членовете на ЕП трябва да приемат да докладват за всички свои срещи.

На трето място, лобирането от трети страни също трябва да се публикува в Регистъра за прозрачност на ЕС. В момента правителствата са освободени от и без това оскъдните правила за прозрачност на ЕС. По същия начин срещите с представители на трети държави трябва да бъдат оповестявани от всички институции на ЕС.

Четвърто, Регистърът за прозрачност на ЕС трябва да стане задължителен чрез приемането на законодателен акт и да бъде подсилен с допълнителни ресурси. В крайна сметка се нуждаем от ясен ангажимент от страна на всички институции да приемат срещи само с регистрирани лобисти. Публикуването на всички лобистки срещи на централен уебсайт, който да е свързан с общия регистър за прозрачност на ЕС също е нужно.

Скандалът, който се случва, е грозен. Самата му грозота трябва да мотивира политическите лидери на ЕС най-накрая да оправят нещата. /БГНЕС

*Алберто Алемано е професор по право на Европейския съюз "Жан Моне" в HEC Paris и основател на „Доброто лоби“ - организация с нестопанска цел, чиято цел е да осигури равен достъп до властта.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства