25 Ноември, 2024

Президентът на Литва призова лидерите от НАТО за повече смелост относно приемането на Украйна

Президентът на Литва призова лидерите от НАТО за повече смелост относно приемането на Украйна


Президентът на Литва Гитанас Науседа призова лидерите от НАТО да проявят повече смелост относно приемането на Украйна в алианса на срещата на високо равнище в неговата страна идната седмица, предаде Ройтерс.

Той добави, че това би помогнало на Киев на бойното поле, а Москва ще сметне всяка предпазливост за слабост.

В интервю пред Ройтерс Науседа посъветва съюзниците от НАТО да пренебрегнат опасенията, че присъединяването на Украйна към водения от САЩ военен съюз ще провокира Русия. "Не бива да се колебаем да вземаме по-смели решения, защото в противен случай режимът на Путин ще реши, че западните съюзници са прекалено слаби, (че те трябва да бъдат) притиснати в ъгъла и ще се предадат", заяви Науседа. "По-силното заявяване на перспективата (за членство) на Украйна със сигурност ще засили бойния дух на украинските войници на бойното поле. И това е много важно", добави той.

Украйна настоява НАТО да обяви на срещата на върха на 11 и 12 юли, че Киев ще се присъедини към Алианса скоро след края на войната, както и да представи пътна карта за присъединяването. Но някои страни, като САЩ и Германия, са по-внимателни и се опасяват, че подобни ходове биха могли да тласнат алианса по-близо до война с Русия, която отдавна смята разширяването на НАТО за доказателство за враждебните намерения на Запада, посочва Ройтерс.

Науседа добави, че очаква украинският президент Володимир Зеленски да се появи във Вилнюс, въпреки предупрежденията му, че "не вижда смисъл" да отиде там, ако на Киев не бъде "даден сигнал" на срещата.

Приемането на Швеция в НАТО на срещата в литовската столица обаче става "все по-сложно" и шансовете намаляват "с всеки изминал ден", отбеляза Науседа. Турция и Унгария продължават да блокират приемането на скандинавската страна.

Литовският президент заяви още, че страната домакин очаква провокации по време и след срещата на върха по границата си с Беларус, където руската частна милиция "Вагнер" получи убежище след неуспешния си опит за преврат.


Сподели:

ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито

Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни

Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока

"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"

Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“