В над 100 града във Франция, сред които Париж, Ница и Монпелие, се провeждат митинги в знак на протест срещу влизащите в сила от понеделник нови ограничителни мерки, приети от властите заради Covid-19.
Общественото недоволство беше предизвикано от законопроект, приет от парламента миналата седмица и одобрен от Конституционния съвет с малки промени, предвиждащ задължителна ваксинация на медицинския персонал и разширяване на използването на санитарни пропуски.
Четвърта поредна седмица се провеждат демонстрации срещу въвеждането на здравния пропуск за удостоверяване на ваксинация срещу коронавирус, необходим за влизане в кафенета и ресторанти, големи супермаркети или пътуване с междуградски влакове. В Париж недоволните скандираха "Свобода" и "Не на здравния пропуск".
Новите правила предвиждат за някои рутинни дейности задължително да се изисква завършен ваксинационен цикъл срещу Covid -19, отрицателен тест или скорошно възстановяване от вируса. Здравните работници трябва да се ваксинират до 15 септември.
В противен случай договорите им ще бъдат прекратени.
Президентът Еманюел Макрон се надява по този начин да предотврати четвърта вълна и да запази икономическото възстановяване, но опоненти на идеята спорят, че правилата потъпкват гражданските свободи.
Новите правила, подкрепяни от президента Еманюел Макрон, налагат гражданите да представят документ за проведен пълен курс на ваксинация срещу Covid-19, отрицателен тест или че наскоро са се възстановили от коронавируса, за да могат да се наслаждават на обикновено рутинни дейности.
Макрон се надява новите правила да насърчат всички французи да се ваксинират срещу Covid-19 и да победят вируса и неговия бързо разпространяващ се вариант "Делта".
Противниците на това решение, които масово излязоха на улицата през последните седмици, твърдят, че правилата засягат гражданските свободи в държава, където се цени индивидуалната свобода.
От понеделник здравната карта ще бъде необходима, ако човек желае да се храни на закрито и на тераса в ресторант или да посети кафене. Тя ще бъде задължителна за междуградския транспорт, включително високоскоростните влакове и за вътрешните полети, въпреки че няма да е необходим за метрото и вътрешноградския транспорт.
Пропускът се изисква още от 21 юли за посещение на културни мероприятия като кина, театри и музеи. Разширяването на неговото прилагане беше одобрено от Конституционния съвет на Франция в четвъртък.
Протестиращи се събират на метростанция в покрайнините на Париж за поход към центъра, скандирайки "свобода!" и "не на здравния пропуск". В демонстрацията участват и вече преболедували от ковид граждани, като Александър Фурес, който смята, че проблемът със здравния паспорт е елементът на принуда. Освен това съществуват реални опасения, че използването му няма да бъде само временно. За днес са планирани и други протести в различни градове на Франция, включително Лил и Тулон.
Въпреки че много от протестиращите са от хората, отказващи да бъдат ваксинирани, сред демонстрантите са и такива с по две дози, които, обаче, възразяват срещу принципа на здравната карта.
Говорителят на правителството Габриел Атал заяви, че пропускът, който съгласно настоящите правила ще се изисква до 15 ноември, е необходим, за да се избегнат допълнителни ограничения, тъй като страната се бори с четвъртата вълна от епидемията Covid-19.
"Това е допълнително ограничение, но е ограничение, което ще позволи местата да останат отворени", каза той, като подчерта, че ще има едноседмичен "гратисен период" за потребителите и бизнеса, за да свикнат с новите правила.
Макрон, който е на почивка в резиденцията си в Южна Франция, през последните дни многократно е посещавал популярната сред младите хора платформа за социални медии Tik Tok, за да предаде посланието си.
"Ваксинирайте се. Ваксинирайте се. Ваксинирайте се", казва президентът в последното видео от петък. "Въпросът е да бъдем добър гражданин ... нашата свобода не струва нищо, ако заразим нашите приятели, съседи или баби и дядовци. Да бъдеш свободен означава да носиш отговорност."
Всекидневникът "Le Monde" съобщи, че решението на Макрон да не проявява търпимост спрямо протестиращите крие определени рискове дори за лидер, който изглежда печели дивиденти от конфронтацията с улицата, както по време на протестите на "жълтите жилетки" през 2018-2019 г. "Това е опасна стратегия. Да играеш с улицата е като да играеш с огън", се казва още в публикацията.
Здравният пропуск се изисква от 21 юли за посещения на културни събития, като кина, театри и музеи, но обхватът му беше разширен.
По данни на вътрешното министерство над 200 000 души са участвали в протеста миналата седмица.
55% от населението на Франция е със завършен ваксинационен цикъл.
Още от Свят
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно
Ангела Меркел: Ако не бях блокирала Украйна за НАТО, пълномащабната война щеше да започне по-рано
Бившият канцлер изрази също загриженост относно заплахите на Путин за използване на ядрено оръжие:
Три са важните теми за България при откриването на новата пленарна сесия на Европейския парламент
На 26 ноември се очаква членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген.