Луиджи ди Майо
Управляващото италианско антисистемно движение „Пет звезди“ е изправено пред дезертьорство и раздор, които едва ли ще може да бъдат обуздани на конгреса през март, предупреждават партийни членове, цитирани от Ройтерс.
Движението, което спечели два пъти повече гласове от най-близкия си съперник на последните национални избори през 2018 г., е изправено пред проблеми още оттогава.
След тогавашния вот „Пет звезди“ управляваше в коалиция с крайнодясната „Лига“, а от миналия август с лявоцентристката Демократическа партия.
Сега депутати и привърженици на движението са разделени на такива, които искат връщане към корените на протестна партия, желаещи да циментират алианса с демократите, и такива, които настояват за повторен съюз с крайната десница.
Кандидатът на „Пет звезди“ спечели едва 3,5% на регионалните избори в Северна Италия в неделя, след като досегашният лидер Луиджи ди Майо подаде оставка, оплаквайки се от „удари в гърба“ от колеги.
Влиятелни членове на движението предупредиха, че то може да се разцепи и че това би било по-добрата възможност от „единност, придружена от всекидневни спорове“.
Премиерът Джузепе Конте, независим, но близък до „Пет звезди“, иска движението да се ангажира с дългосрочен алианс с Демократическата партия в „прогресивен фронт“ срещу популярния десен блок с лидера на „Лига“ Матео Салвини начело.
Тази стратегия е подкрепяна от основателя на „Пет звезди“ – комикът Бепе Грило, но среща съпротива от Ди Майо и други висши членове, които искат равна отдалеченост от левицата и десницата.
Анкетите показват едва 16% подкрепа за „Пет звезди“, половината от нивото през 2018 г., срещу 19% за Демократическата партия и 30 на сто за „Лига“.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis