Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел изрази подкрепа за приемането на конституционните промени в РС Македония и поздрави премиера на страната Димитър Ковачевски за усилията на правителството му да постигне конкретни резултати в тази посока, съобщи репортер на БГНЕС.
„Поздравявам Северна Македония @DKovachevski за лидерството и решимостта да напредне по програмата за реформи на ЕС и да постигне конкретни резултати.
Напълно подкрепям инициативата за приемане на конституционни изменения въпреки многото политически предизвикателства“, написа той в платформата Х.
Двамата лидери се срещнаха в Словения, където започва Стратегическият форум в Блед.
Припомняме, че Стратегическият форум в Блед (BSF), ще се проведе на 28 и 29 август и в него ще участва и българският министър-председател акад. Николай Денков. Тази година форумът ще се фокусира върху солидарността при посрещането на глобалните предизвикателства.
От правителствената пресслужба на РС Македония съобщиха, че на срещата между Шарл Мишел и Димитър Ковачевски са присъствали вицепремиерът по европейски въпроси Боян Маричич и министърът на външните работи Буяр Османи. По време на разговорите събеседниците са обсъдили актуалната вътрешнополитическа обстановка в Северна Македония и перспективите за успешно започване на преговорите за присъединяване към ЕС.
„Двамата събеседници се съгласиха, че конституционните промени са единствения и неповторим шанс за напредъка и просперитета на Северна Македония в рамките на ЕС. Членството на Северна Македония в ЕС ще има положително влияние и върху общото състояние на Западните Балкани, особено в областта на икономическото развитие, както за страната, така и за региона“, се казва в прессъобщението на правителството. /БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.