Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер призова Република Северна Македония да признае присъствието на българско етническо малцинство в страната, редом с други действия, необходими за ускоряване на процеса на присъединяване към Европейския съюз. Щайнмайер пристигна в столицата Скопие на двудневно официално посещение във вторник, а след това ще продължи към съседна Албания. Двете балкански държави започнаха преговори за членство в ЕС през юли в рамките на процес, който се очаква да продължи с години. Кандидатурата за присъединяване на РСМ се възпрепятства от спор със съседна България, която може да блокира разширяването на ЕС - процес, който изисква единодушно одобрение от държавите членки.
Спорът се фокусира върху историята и културното наследство. За да го разреши, Северна Македония се ангажира да промени конституцията си, за да признае съществуването на етническо българско малцинство. Но не е ясно дали лявото правителство ще успее да осигури необходимото мнозинство в парламента за поправката. Щайнмайер заяви, че конституционната поправка е "важно решение" за Северна Македония, тъй като ще осигури напредък в преговорите с ЕС. "В същото време за Северна Македония става важно да продължи процеса на вътрешни реформи", каза той на съвместна пресконференция с президента на Северна Македония Стево Пендаровски. Пендаровски отбеляза, че страната му се е подготвяла за преговорите с ЕС в продължение на 17 години. "Това е най-дългият период на подготовка на която и да е държава в историята на Европейския съюз и ние сме най-добре подготвената кандидатка за членство в историята на тази организация", каза той.
Преди да възникнат разногласията с България, Скопие разреши друг спор с южната си съседка Гърция, който също заплашваше да провали кандидатурата ѝ за членство в ЕС. По време на посещението си в Северна Македония Щайнмайер ще говори пред парламента и ще се срещне с министър-председателя Димитър Ковачевски. Днес той ще посети и две големи германски инвестиции - вятърен парк в южния град Богданци и фабрика в централния град Кавадарци. От години Германия е най-големият търговски партньор на Северна Македония, като поема почти половината от износа на страната. Около 200 контролирани от Германия компании дават работа на около 15 000 души в Северна Македония./БГНЕС, „Катимерини”
Франк Валтер Щайнмайер
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.